Kvůli Zemanovi museli zastavit Kováčovu rakev. Klaněl se ve dveřích, doporučení Slováků neposlechl

Michael Švec Michael Švec
14. 10. 2016 14:58
Desetiminutové zpoždění při příletu do Bratislavy údajně nebylo hlavním problémem při účasti Miloše Zemana na čtvrtečním státním pohřbu slovenského exprezidenta Michala Kováče. Podle důvěryhodného zdroje Aktuálně.cz totiž česká delegace nerespektovala doporučení slovenského protokolu, který smuteční program organizoval, a způsobila tím logistické problémy. Vojáci nesoucí rakev s ostatky zemřelého státníka se tak museli zastavit na nádvoří Bratislavského hradu, aby se Zeman mohl poklonit Kováčově památce. Slováci přitom podle zdroje Zemanovi doporučili, aby kvůli zpoždění na hrad vůbec nejezdil. "O žádných doporučeních mi není nic známo," řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Podívejte se na úryvek ze záznamu zpravodajské televize TA3 z pohřbu bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče.

Bratislava/Praha – Prezident Miloš Zeman údajně opakovaně neuposlechl doporučení slovenské strany a způsobil organizační problémy při státním pohřbu bývalého prezidenta Michala Kováče. Dokonce kvůli němu museli zastavit vojáky nesoucí rakev s ostatky zemřelého státníka. Online deníku Aktuálně.cz čtvrteční faux pas české delegace, v níž byl i Zemanův předchůdce Václav Klaus, podrobně popsal důvěryhodný zdroj blízký kanceláři slovenského prezidenta. 

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček zpoždění nejprve omlouval nepříznivým počasím při letu, později dodal, že delegace dorazila devět minut po domluveném čase. Nyní pro Aktuálně.cz zopakoval, že "příjezd na Bratislavský hrad byl protokolárně konzultován se slovenskou stranou a plně odpovídal plánovanému programu". Jenže podle zdroje by Zeman program těžko stíhal, i kdyby letadlo přistálo včas, na což slovenská strana Pražský hrad opakovaně upozorňovala.

Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt podle zdroje nahlásil přistání v 11:15, Zeman měl přitom kondolovat vdově už 11:30. "Věděli jsme, že už toto je pozdě. Kdyby ale přijeli v 11:35, ještě bychom to dokázali zařídit," sdělil zdroj. Jenže delegace cestou nabrala další zpoždění, přistála v 11:25 a na místo dorazila až v 11:44.

"To úplně všechno posouvalo. Už nešlo zastavit slovenské ústavní činitele, to znamená premiéra, předsedu Národní rady či prezidenta, a to z toho důvodu, že rodina stojí u rakve, čeká na kondolence a nikdo s nimi není," vysvětlil zdroj.

Když vládní Challenger se Zemanem na palubě se zpožděním přistál, slovenský protokol tomu českému doporučil, aby se česká delegace zúčastnila až další části smutečního programu v prezidentském paláci, kde bylo možné se uklonit ostatkům i kondolovat vdově.

Poklonil se a zase odjel

Pohřeb mezitím pokračoval podle původního plánu, navzdory Zemanovu zpoždění. "Když přišel prezident Zeman na Bratislavský hrad, rakev už nebyla v sále, měli ji na ramenou vojáci a pochodovali s ní," popsal zdroj.

"Museli se na deset sekund zastavit vojáci, kteří pochodovali s rakví. On přišel, poklonil se a vzápětí zase nasedl do auta a odjel, protože pěšky v průvodu nešel. Manželce zesnulého nekondoloval na hradě, protože ona už tam v té době nebyla, ale kondoloval jí potom v prezidentském paláci,“ doplnil.

Na záběrech slovenské televize TA3 je skutečně patrné, že se vojáci nesoucí rakev na čas zastavili v jedné z bran hradu. Zeman se ostatkům pokloní a šéf protokolu Jindřich Forejt jej pak opět odvádí pryč.

"Zvláštní bylo, že prezident Zeman trval na tom, že chce jít na hrad, protože to způsobilo i logistické problémy. On přesto přijel,“ dodal zdroj, podle nějž byla slovenská strana k Zemanovi nadstandardně vstřícná.

"Neumím si představit, že by slovenský prezident jel na pohřeb jakéhokoli českého prezidenta s desetiminutovým zpožděním, trval by na tom, že půjde na nádvoří Pražského hradu, a někdo by ho tam pustil, když už je rakev v pohybu,“ zdůraznil zdroj. „Ale slovenská strana to udělala,“ uzavřel s tím, že slovenský prezident Andrej Kiska protokolární přešlap přešel bez komentáře.

Šéf protokolu Forejt, který cestu připravoval, nechtěl prezidentovu cestu dále komentovat. "Já o něm nevím," reagoval na otázku, zda dostal od slovenské strany upozornění, že přílet je naplánovaný na příliš pozdě. Nepotvrzuje ani to, že by mu slovenští kolegové doporučovali jet rovnou na další část programu do prezidentského paláce. "Po příletu jsem byl na telefonu se šéfem slovenského protokolu a nikdo mi takové doporučení nedával," řekl. "O žádných doporučeních mi není nic známo," dodal Ovčáček. Kancelář slovenského prezidenta čtvrteční události komentovat nechtěla.

 

Právě se děje

Další zprávy