Kvůli D47 míří trestní oznámení na ŘSD i stavební firmy

ČTK ČTK
24. 1. 2012 16:05
Policie má vyšetřit, kdo je odpovědný za více než půlmiliardovou škodu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli stavbě dálnice D47 padají trestní oznámení na bývalé šéfy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i představitele několika stavebních firem.

V pondělí je podal místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím.

Policie má vyšetřit, kdo je odpovědný za více než půlmiliardovou škodu, která podle něj vznikla použitím levné a méně kvalitní ocelárenské strusky místo strusky vysokopecní.

Jarolím se navíc domnívá, že v tomto případě mohlo jít o organizovaný zločin. Použití méně kvalitního materiálu prý totiž musel někdo vymyslet a zkoordinovat.

"Toto se podle mne nemohlo dít bez posvěcení politických elit. Já si myslím, že se reálně bavíme o tom, že to byla zlodějina, kterou někdo musel vymyslet a dělat v koordinaci zadavatele a zhotovitele," prohlásil Jarolím.

Předseda VV Radek John vývoj okolo dálnice označil za výsledek dlouhodobé protikorupční strategie strany.

Podané trestní oznámení míří na manažery společnosti Eurovia CS Martina Borovku a Bořivoje Kačenu, na šéfa moravské pobočky stejné firmy Jána Špaňa, na prezidenta někdejší společnosti ODS-Dopravní stavby Ostrava Pavla Vítka, na předsedu představenstva firmy Dopravoprojekt Františka Vránu, na jednatele společnosti HBH Projekt Radovana Hrnčíře a Ivana Budíka a na exředitele ŘSD Petra Laušmana a správce stavby Tomáše Mráčka.

Politik v úterý poskytl novinářům dokumenty, které podle něj dokládají, že struska, jejíž cena je 17,50 za metr krychlový, byla použita jako materiál na stavbu v rozporu s uzavřenými smlouvami. V nich byla specifikována vysokopecní struska, jejíž metr krychlový stojí 373 korun.

"Zhotovitel tak na daném úseku zinkasoval o 536 milionů Kč víc, než odpovídalo ceně skutečně použitého materiálu," uvedl Jarolím v trestním oznámení. Zdůraznil, že je důležité, aby za podobné věci nesl odpovědnost a byl potrestán konkrétní viník.

Mluvčí firmy Eurovia CS Petra Kučerová v úterý České televizi řekla, že společnost dodala tu strusku, která byla v zadávacích podmínkách a byla objednána. Výpočty VV označila za naprosto nesmyslné. "V dálnici je to, co si ŘSD objednalo," uvedla mluvčí.

Podle Kučerové neznamená trestní oznámení "nic víc, nic míň než, že si pan Jarolím něco myslí" a podání prý jen ukazuje na Jarolímovu "žalostnou neznalost" souvislostí. "Hausnumero, které pan Jarolím uvádí v souvislosti se struskou je naprosto nesmyslné. Rozdíl v ceně obou strusek byl v té době sedm korun," uvedla pak Kučerová v prohlášení pro média.

Kvůli dodávkám strusky mluvčí zmínila procesní opatření, Eurovia CS se podle ní soudí s firmou Harsco Metals. Krajský soud už vydal platební příkaz, aby firma škodu ve výši zhruba 30 milionů korun vyplatila.

"Vzhledem k tomu, že nám tento objednaný materiál dodala společnost Harsco Metals, proto jsme na ni podali trestní oznámení," řekla ČT Kučerová. Podle ní to byla jediná možná společnost, která mohla materiál firmě Eurovia CS dodat.

ŘSD reklamuje 901 vad

Podle ředitele Eurovia Borovky škody způsobené vadami na dálnici D47 u Ostravy činí jen 125 milionů korun, tedy jen asi tři procenta z celkových nákladů stavby. Řekl to deníku E15.

Na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice D47 mezi Bělotínem a Ostravou reklamuje ŘSD celkem 901 vad. Pověřený ředitel ŘSD René Poruba na začátku ledna novinářům oznámil, že ředitelství bude prověřovat i další lokality a škody jdou do stamilionů korun.

Ředitel HBH Projektu Radovan Hrnčíř k údajnému použití méně kvalitní strusky sdělil, že je to názor laika, který nezná rozdíly mezi jednotlivými materiály a možnostmi jejich aplikace. Upozornil, že ocelářská struska navíc nebyla zapovězena. Podání trestního oznámení na svou osobu nechtěl komentovat. Jeho firma podle něj dozorovala stavbu. V týmu odborníků měla specialistu na mosty.

Jarolím se tento týden kvůli dálnici obrátil také na Inspekci životního prostředí. Materiály, které stavebníci použili, vůbec neměly odpovídající certifikaci. Jejich navezení do dálnice je tak podle Jarolíma možné označit i za neoprávněné nakládání s odpady.

 

Právě se děje

Další zprávy