Kuřákům je hej. Senát schválil bezzubý zákon

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 7. 2009 10:03
Senát schválil novelu protikuřáckého zákona - nejmírnější verzi od roku 1989

Praha - Jen máloco Čechy zabíjí s takovou rychlostí a silou jako cigarety: každý den zemře na následky kouření asi šedesát lidí.

"To je jeden pořádně přeplněný autobus," komentuje denní počty úmrtí v souvislosti s kouřením epidemioložka 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Eva Králíková.

Neumírají ale jen ti, co si cigarety zapalují, umírají také takzvaní pasivní kuřáci. Dokládají to statistiky: Třetina lidí, kterým lékaři objevili v plicích zhoubný nádor, byli právě pasivní kuřáci. Tedy lidé, kteří musí žit nebo pracovat v zakouřeném prostředí.

Nejmírnější zákon za posledních 20 let

Politici to ale vesměs ignorují. Senát dnes přijal novelu protikuřáckého zákona, která je nejmírnější verzí od roku 1989.

"Tažení proti kouření je jen předzvěstí dalších omezení. Je to jako boj svatých, kteří si myslí, že budou vše regulovat," vysvětlili, proč hlasoval pro kompromisní návrh, který podmínky zmírňuje, občanský demokrat Jaroslav Kubera.

Pokud se dnes zakáže kouřit, příště podle něj dojde třeba "na sex v neděli", protože jak by k tomu přišli klienti, které v pondělí obslouží po probdělé noci unavený prodejce. "Je to jako kladivo na čarodějnice," spílal při jednání senátu Kubera.

Senátoři pak dali zelenou normě, která je skutečně nejbenevolentnější za posledních dvacet let. Zatímco po sametové revoluci museli majitelé lokálů brát ohled na nekuřáky alespoň v době snídaní, obědů a večeří, nyní si s tím nemusejí lámat hlavu vůbec.

Jediná povinnost, která jim ze zákona plyne, je vylepit na dveře samolepku. Lidé z ní budou muset dopředu vyčíst, jestli vstupují do restaurace kuřácké, nebo nekuřácké.

Chcete umělý kloub? Skončete s cigaretami

Kouření

Kouření a závislost na tabáku

  • Dříve považováno jen za zlozvyk, dnes zařazeno mezi dlouhodobá onemocnění. Podle Mezinárodní klasifikace nemocí mu patří diagnóza F17.
  • V tabákovém kouři bylo prokázáno 60 látek s rakovinotvornými účinky.
  • Kuřák, který vykouří 20 cigaret denně, do sebe dostane stejné množství rozpadových produktů polonia, jako kdyby chodil každých 6 dní na rentgen hrudníku.

Kuřáci

  • Kouření se dnes spolu s infekcí HIV řadí mezi dvě nejrychleji rostoucí příčiny úmrtnosti na světě.
  • Kouří 1,1 miliardy lidí, tedy třetina populace starší 15 let.
  • V Česku kouří asi 30 % dospělé populace, tedy více než 2 milióny lidí.
  • Následky kouření jsou příčinou každého pátého úmrtí. Na následky kouření zemře každý druhý kuřák, z toho polovina ve středním věku.

V řadě jiných zemí už se přitom dostali mnohem dál než jen k zákazu kouření v barech a restauracích.

"Například ve Velké Británii se kuřáci znevýhodňují při čekání na kloubní náhradu," přiblížila některé způsoby boje Eva Králíková. Jestliže lidé chtějí kloub rychle, musí podle ní s cigaretami přestat, nebo se o to alespoň pokusit v některém z odvykacích kurzů.

Řada britských společností navíc zavedla pro kuřáky o dvě hodiny delší pracovní dobu. To kvůli kuřáckým přestávkám, při kterých zaměstnanci nepracují.

Pokud kouříte, zaplatíte víc

V Kanadě i ve Spojených státech se zase kuřáci "negativně bonifikují" při podpisu nadstandardní smlouvy s pojišťovnou. Zda klient kouří, či nekouří, si pojišťovna přísně prověřuje. Každý musí projít testem na takzvaný kotinin, tedy metabolit nikotinu. Ten se zjišťuje v krvi nebo v moči.

"Díky tomuto testu se dá skutečně objektivně prokázat, že člověk vykouřil cigaretu ještě před několika dny. Kromě toho mají chroničtí kuřáci charakteristicky pozměněné hlasivky a průdušky. Kouření se ukáže i v nálezech plic," popsal způsoby, jak zlozvyk odhalit, vedoucí plzeňského ústavu hygieny Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Zdeněk Zloch.

Cena testu se podle něj pohybuje kolem stokoruny. Léčba následků kouření přijde na stovky tisíc. Například rakovina plic se v Česku léčí dvěma léky: cena prvního činí 77 680 korun měsíčně, druhý stojí 65 016 korun měsíčně. K tomu je nutno přičíst operaci a případné ozařování za řádově několik set tisíc korun měsíčně na pacienta.

Státy ale řeší problémy s kuřáky i jinak - výrazně například navýší spotřební daň z tabákových výrobků. Peníze, které takto utrží, pak nasypou zpátky do zdravotnictví. Pošlou je třeba na prevenci.

Podobně by chtěl postupovat i člen českého expertního týmu NERV Miroslav Zámečník.

Zámečník: Zvyšme spotřební daň na tabák a cukr

Původně přišel s nápadem zvýšit kuřákům zdravotní pojištění. Při pravidelných kontrolách u lékaře plánoval využít právě testů na přítomnost kotininu.

"Pokud někdo kouří a tím si sám ze své vůle poškozuje zdraví, měl by na pojistném odvést víc," prohlásil.

Dnes názor změnil. "Čistší by bylo zvednout spotřební daň za tabák a příjem z této daně odvést do zdravotního pojištění. Z toho by se pak mohly léčit choroby vzniklé z kouření. Podobně by se to dalo udělat i v dalších oblastech, například v boji proti obezitě," řekl.

Nedávno zavedl vyšší spotřební daň z cukru a sladkých nápojů například guvernér státu New York David Paterson. Podobný návrh předložilo v poslední době vládě také švýcarské ministerstvo zdravotnictví.

Nechcete přestat? Plaťte operaci

Lékaři jakékoliv snahy o zákaz kouření a znevýhodňování kuřáků vítají. "Bylo by výborné, kdyby měly pojišťovny nějaký nástroj, jak ovlivňovat chování pacientů," zhodnotil například Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

Plíce kuřáka.
Plíce kuřáka. | Foto: www.kurakovaplice.cz

Nejúčinnější zbraní by podle něj byla právě finanční motivace.

"Dovedu si dost dobře představit, že kuřák kvůli nižší dani přestane i kouřit," řekl a dodal: "Ostatně, já bych šel ještě dál. Pokud by pacient nepřestal kouřit například ani po operaci srdce, nechal bych ho zákrok zaplatit zcela ze svého. Operace je drahá, stojí i půl milionu korun. Člověk, který na takový zákrok jde, má bypass a nepřestane kouřit, naprosto ničí výsledek práce lékařů."

"Je pravda, že by společnost měla kouření omezovat ve vlastním zájmu. Je přece v zájmu všech, aby tady byla zdravá, a ne defektní populace," podotkl také lékař a senátor Zdeněk Schwarz.

Podle Hany Sovinové ze Státního zdravotního ústavu existuje celkem 25 diagnóz, které přímo souvisejí s kouřením tabáku.

Mezi nejznámější patří rakovina plic a dalších částí dýchacího ústrojí, nemoci srdce a astma. Kouření způsobuje také poruchy erekce, zvyšuje riziko karcinomu dělohy a děložního číp­ku. Přispívá k růstu nádorů močového měchýře, ledvin a tlus­tého střeva. Zhoršuje osteoporózu, tedy řídnutí kostí.

"Je pravda, že ve všech zemích, kde už zakázali kouřit v restauracích a dalších veřejných uzavřených prostorách, okamžitě klesl počet akutních infarktů myokardu řádově o nějakých patnáct procent. Kdyby zákon platil také u nás, znamenalo by to, že by bylo infarktu ušetřeno každý měsíc 450 hostů a zaměstnanců restaurací. Ročně tedy asi 5400 lidí," uzavřela Králíková.

 

Foto: Aktuálně.cz
Blog Evy Králíkové, která se věnuje léčbě závislosti na tabáku
 

Právě se děje

Další zprávy