"Kuchtovci" zase pohořeli. Nemáme lídra, přiznali

Kateřina Eliášová
6. 12. 2009 7:00
Matěj Stropnický zatím není reálnou alternativou duu Liška-Bursík
Stoupenci bývalé 1. místopředsekyně Dany Kuchtové na tomto sjezdu neuspěli
Stoupenci bývalé 1. místopředsekyně Dany Kuchtové na tomto sjezdu neuspěli | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Kritická platforma uvnitř Strany zelených, kterou vede mladý rebel Matěj Stropnický, dostala už podruhé pořádně "za uši".

Nejprve utrpěla drtivou porážku na loňském sjezdu v Teplicích, kdy se zelení rozhodovali mezi konceptem Martina Bursíka a Dany Kuchtové. V Brně se svedl souboj mezi mladší generací, Ondřejem Liškou a Matějem Stropnickým, triumfoval Liška.

Lidé z opozice přiznávají, že jim chybí silná osobnost, která by byla silnou alternativou současnému vedení. Liškovi pomohlo i to, že se blíží volby a strana nechce navenek působit příliš rozhádaně.

Mladý Matěj a unavený Štěpánek

Poté, co zelení letos vyloučili ze strany svoji někdejší 1. místopředsedkyni Danu Kuchtovou, vede vnitrostranickou opozici pražský zastupitel Matěj Stropnický.

"On potřebuje čas. Za pět nebo deset let může být dobrým předsedou Strany zelených, teď ale není schopen posbírat potřebné hlasy. A Petr Štěpánek to prostě taky není. Možná je těmi svými prohrami už unavený," analyzoval situaci Jiří Čáslavka, který patří spíše ke skupině, pro které se vžilo označení Kuchtovci.

"A já to také být nemohu. Jsem vlastně středolevicový liberál stejně jako Ondřej Liška, nemám proč se vůči němu vymezovat, byť nesouhlasím se vším," dodal. Čáslavka rovněž kandidoval do předsednictva, ale byl nepřijatelný zejména pro skupinu věrnou Martinu Bursíkovi.

Hodně proudů, žádný velitel

Kolik nespokojených v zelených je, ukázalo nejvíc asi hned první hlasování Liška versus Stropnický, kterému dali delegáti 60 hlasů proti 170 Liškovým.

Ve skutečnosti jich může být i méně, neboť delegáti proti Liškovi hlasovali i proto, aby neměl tak drtivou podporu.

"Mezi nespokojenými je více skupin a názorových proudů a nedá se říct, že by měli jednoho mluvčího. Liší se programově, někteří zas mají jinou představu o vnitrostranické demokracii," myslí si místopředsedkyně republikové rady a starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová.

Necháme si náhubek

Že by kritická platforma neměla silného lídra, odmítá její skrytá mluvčí Dana Kuchtová. Příčinu neúspěchu vidí v tom, že Liška - podle ní - ovládá zelené silově stejně jako to dělal Martin Bursík.

"Liškovi nejde o žádný konsensus, byť navenek dušínovsky se tváří, že stranu sjednocuje, ale jde mu o to ji ovládnout," domnívá se Kuchtová.

"Nešlo nám o to ovládnout předsednictvo, ale programově si vyjasnit, kam strana směřuje," vysvětlila důvod opačného postoje. Nespokojencům nakonec nepomohlo ani to, že ve volební den oznámili konec názorové platformy Demokratická výzva.

Kuchtová zatím odmítla, že by po tomto sjezdu platforma znovu vznikla. "Do voleb si asi ještě necháme nasazený náhubek, nechceme stranu před volbami zbytečně poškodit vnitřními hádkami," řekla Aktuálně.cz.

Svůj pohled na nespokojence nabízí i výše citovaná Jana Drápalová. Podle ní "Kuchtovci" zbytečně vyvolávají představu, že vedení strany se svojí členskou základnou nekomunikuje a odmítá odlišné názory.

"Ve chvíli, kdy jsme se stali vládní stranou, je pro mě pochopitelné, že lidé zastupující zelené nebudou mít tolik času na komunikaci dovnitř strany. Ne všichni taky akceptovali fakt, že pozice vládní strany je jiná, než kdybychom byli v opozici," uvedla Drápalová.

 

Právě se děje

Další zprávy