Praha - Plán sociálních demokratů vládnout v případě volebního úspěchu v krajích i za cenu menšinových rad dostal trhlinu. KSČM jej totiž odmítá.
Předseda Vojtěch Filip Aktuálně.cz řekl, že s tichou podporou svých vlád rozhodně nemohou socialisté počítat.
KSČM, která je spojencem ČSSD v parlamentu a přisuzuje se jí i role budoucího koaličního partnera nebo minimálně spojence sociálních demokratů v krajích, bojuje s ČSSD o levicové voliče.
Tichá podpora? Určitě ne
Předseda Vojtěch Filip v předvolebních inzerátech vyzývá voliče, aby dali hlas jeho straně právě proto, aby zabránili velkým koalicím ČSSD a ODS.
„Jen silná KSČM může zabránit, aby kraje znovu ovládla ODS prostřednictvím velkých koalic s ČSSD!" hlásá šéf komunistů. Přitom ČSSD na mítincích otevřeně avizuje, že počítá s podporou komunistů při sestavování krajských menšinových vlád.
„Velká koalice by byla popřením všeho, co říkáme a děláme. Počítáme s menšinovými vládami," potvrzuje i předseda Jiří Paroubek.
Filip ale v den voleb Aktuálně.cz řekl: „Nebudeme podporovat ČSSD v menšinových vládách. Buď budeme v koalici nebo nemáme zájem."
Komunisté podle něj nechtějí odpovídat za vlády jiných stran. „Nechceme se namočit do korupčních problémů a špatných výběrových řízení, se kterými má ČSSD problém ve svých krajích," poukazuje Filip na kauzy z Karlovarského kraje nebo Chomutovska.
Platí usnesení nebo ne?
„Vyjednávání bych nechal až po volbách. Nenecháme se vydírat pokud vyhrajeme. Ani KSČM, ani ODS," řekl lídr a poslanec David Rath (ČSSD).
Podle něj za postojem komunistů stojí snaha získat váhající voliče. „Část levicových voličů můžeme mít stejnou. Je to legitimní snaha získat je. Budeme o podpoře našich menšinových vlád jednat se všemi, i s ODS," řekl Aktuálně.cz Rath.
Sociální demokraté se odkazují na dosud platné usnesení bohumínského sjezdu, které jim zakazuje s komunisty spolupracovat. Zároveň se přou, zda je platné jen na celostátní úrovni nebo i na krajské.
„Tehdy bylo usnesení myšleno na celou republiku, tedy i na kraje," míní lídr ve Středočeském kraji David Rath. ČSSD ale spolupráci s KSČM vyloučila poprvé v roce 1993 v Hradci Králové a o dva roky později v Bohumíně. První volby do krajů se ale konaly až v roce 2000.
Jen my jsme jistota NE proti radaru
KSČM navíc v předvolebním boji naznačovala, že ČSSD nakonec zvedne ruce pro radar. „Pouze na senátory KSČM se můžete plně spolehnout, že odmítnou umístění amerického radaru," říká Filip.
Přitom strany například ve sněmovně při pokusech o prosazení referend o radaru postupovaly společně. Komunisté ale nyní socialistům nevěří. Důvodem je hlasování o vyslání dalších jednotek do Afghánistánu.
„ČSSD nejprve byla proti a otočila. To je naše zkušenost. Něco říkají, ale takto se chovají," řekl Filip.
Politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého míní, že komunisté jsou pod tlakem. „ČSSD udělala masivní kampaň a KSČM je v jejím stínu a obává se, že jí socialisté odebrali nespokojené voliče. Museli přijít s nějakou reakcí, je to jediná možnost," komentuje Šaradín.