Krnáčová: Taxikáři terorizují město, někteří kradou. Měli by se ptát, proč je Uber oblíbenější

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 9. 2017 14:16
Taxikáři zahájili na Letišti Václava Havla boj proti alternativní taxislužbě Uber, v pondělí tam museli zasahovat i policejní těžkooděnci. Taxikáři požadují, aby pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) přiměla Uber dodržovat zákony, jinak vyhlásí "generální stávku" a budou blokovat komunikace. Podle Krnáčové by se ale taxikáři měli zamyslet nad tím, proč je Uber oblíbenější než oni, a snažit se svou službu zlepšit. "Vůbec se mi ale nelíbí, že taxikáři terorizují město nebo na letišti terorizují řidiče bez toho, aby měli důkaz, že se jedná o řidiče, který porušuje zákon," řekla primátorka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Primátorka Adriana Krnáčová.
Primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: ČTK, Milan Kammermayer

Nemáte pocit, že páteční a pondělní události na letišti poškozují obraz Prahy? Protestující taxikáři například byli první, co po přistání viděl tenista Roger Federer.

Už v minulosti se naši taxikáři postarali o to, aby Praha byla ve všech průvodcích označována za město, kde taxikáři nejvíce kradou. Takže pokud v tom chtějí pokračovat, je to velmi nešťastné. Skupina Sdružení českých taxikářů s námi nevstoupila do jednání a jenom stanovuje nějaká ultimáta, že zablokuje Prahu…

Oni říkají, že můžete donutit ministerstva, aby zakročila proti Uberu.

Problematiku sdílené ekonomiky jsme se snažili řešit s ministerstvy a byli jsme nemile překvapeni, když jsme dostali velice vlažnou odpověď. Magistrát navíc vykonává přenesenou působnost, takže nemáme žádné zmocnění, abychom zakročili proti Uberu.

Můžete je kontrolovat…

Můžeme je kontrolovat a také to děláme, a to ve velkém rozsahu. Nad rámec zákona jít nemůžeme a dělat to nebudeme.

Taxikáři se na pražském letišti bouřili proti Uberu. Situaci krotili těžkooděnci | Video: Aktu.cz

Co bude město dělat, když taxikáři začnou blokovat magistrálu a další pražské tepny?

Je to nesmyslné vyhrožování. Ale městská i státní policie jsou už připraveny udělat maximum pro to, aby omezily jakékoli nepříjemnosti pro Pražany. A pak je na taxikářích, aby zvážili, jestli je normální nadále takovýmto nevhodným způsobem vyhrožovat a bojovat za svá práva. Anebo jestli není lepší začít uvažovat o tom, zda by svou službu nemohli zlepšit. A mohli by také uvažovat o tom, proč je Uber oblíbenější, než jsou normální taxikáři.

Spor mezi taxikáři a Uberem by se ale možná měl řešit koncepčně. Neexistuje možnost, jak znovu spolu s ministerstvy hledat řešení, které bude fungovat?

My jsme udělali maximum. Mám tady před sebou dopisy z ministerstev. Já věřím, že jsou to dost kompetentní pánové na to, aby uměli vyřešit regulaci sdílené ekonomiky. A to není jen Uber, ale třeba i Airbnb.

Uznáváte argument taxikářů, že Uber porušuje některá nařízení?

Samozřejmě jejich postoj do určité míry chápu, že Uber porušuje zákon. Kontrolujeme je ale celkem rozsáhle a často. Kdybych mohla něco udělat, abych předešla některým situacím, tak bych to udělala. Vůbec se mi ale nelíbí, že taxikáři terorizují město nebo na letišti terorizují řidiče bez toho, aby měli důkaz, že porušuje zákon. A na letišti nám pak sedmdesát řidičů terorizuje lidi a ukazuje Prahu v moc pěkném světle, když si navíc neumějí odpovědět na základní otázku, co dělají špatně a co Uber dělá lépe.

Rozumím, ale teď nám taxikáři hrozí, že zablokují ulice hlavního města…

Opakuji, že městská i státní policie jsou už připraveny udělat maximum pro to, aby omezily jakékoli nepříjemnosti pro Pražany. Taxikáři mohou samozřejmě držet jako rukojmí celou Prahu a "zvyšovat" si svoje renomé, anebo se zamyslí a budou zase oblíbenou službou. Jejich reputace je už ale i tak dost špatná. Měli by uvažovat, proč je Uber tak oblíbený a oni tak neoblíbení.

Proč je podle vás vlastně reputace taxikářů špatná? Záleží vždy na člověku…

Někteří porušují zákon, kradou, předražují jízdné hlavně cizincům, kteří to citlivě vnímají. Vrhá to špatné světlo na všechny taxikáře a celou skupinu. Ale samozřejmě se takto nekale nechovají všichni. Jde o vybranou skupinu, ale v celkovém vnímání jsou to všichni. Když chtějí lepší obrat a renomé, musí si vynutit chování svých lidí.

Kolik je podle magistrátu nepoctivých taxikářů?

Vycházím z kontrol, které jsme dělali, a je to zhruba sedm procent všech taxikářů.

Co se s nimi dá dělat?

Vedeme několik správních řízení s nepoctivými taxikáři. Ale je těžké umravnit někoho, kdo se umravnit nenechá. V říjnu nabude právní moci silniční zákon. Některá nová ustanovení budou muset projít zastupitelstvem hlavního města, ale budeme mít lepší páky, jak s nepoctivými taxikáři bojovat. Třeba pravidlo jednou a dost, které dovoluje sebrat taxikářskou licenci na místě.

Video: Nejsme taxislužba, nové technologie předběhly dobu a přináší kontroverze, tvrdí ředitel Uberu

Uber není taxislužba, služby podobné naší nejsou v daném legislativním rámci ukotvené, říká generální ředitel Uberu pro ČR a Slovensko Peťovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy