Uber znovu dostal zákaz působit v Brně. Soud už vysvětlil, co mu na službě vadí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
19. 7. 2017 11:25
Vrchní soud v Olomouci sice rozhodnutí Krajského soudu v Brně o zákazu poskytování služby nedávno zrušil, ale jen z procesních důvodů. Vadilo mu, že v rozhodnutí chybělo odůvodnění. To teď soud doplnil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Krajský soud v Brně znovu vydal předběžné opatření, kterým zakazuje společnosti Uber poskytovat v Brně svoji službu, která je obdobou taxi. Vyplývá to z rozhodnutí soudu, které poskytl brněnský magistrát. Předběžné opatření vydal soud už jednou, avšak Vrchní soud v Olomouci toto opatření zrušil kvůli nedostatečnému odůvodnění a vrátil případ do Brna.

Soud nyní doplnil, že Uber nesmí jezdit kvůli tomu, že porušuje vyhlášku o taxislužbách i silniční zákon. Uber sice o sobě uvádí, že není taxislužba, soud však službu UberPOP za taxi považuje.

Uber v Brně dočasně přestal fungovat, i když mohl přepravní služby znovu spustit poté, co dostal rozhodnutí o zrušení zákazu Vrchním soudem v Olomouci. "My ale nejezdíme, protože je to proces, který trvá. Není to ze dne na den, že by se služba spustila," řekla dnes mluvčí společnosti Miroslava Jozová.

Uber spustil v Brně svoji službu UberPOP 1. února. Lidé si díky aplikaci mohli zavolat řidiče, který je odvezl na požadovanou adresu. Klient pak zaplatil za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči jezdili buď pro společnost, nebo jako živnostníci, kteří si přivydělávali jízdou ve vlastním autě. Služba je tedy alternativou taxi, klasičtí taxikáři se proti ní ohrazují. Návrh na předběžné opatření a žalobu podala společnost Lido taxi Radio, magistrát je přidruženým účastníkem řízení.

Krajský soud v dubnu předběžným opatřením zakázal firmě služby poskytovat. Zdůvodnil to tím, že firma porušuje několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje. Nelze totiž poskytovat služby, když k tomu řidiči nemají oprávnění, auto není označené jako taxi nebo nemá taxametr. Krajský soud v květnu zamítl i návrh Uberu na zrušení předběžného opatření. Proto firma podala odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci, který rozhodnutí Krajského soudu v Brně zrušil.

O zrušení opatření olomouckým soudem ale bylo rozhodnuto z procesních důvodů. Jak dnes připomněl web Seznam Zprávy, soudu vyšší instance totiž vadilo hlavně to, že v rozhodnutí brněnského soudu chybělo odůvodnění. To ovšem ve středu soudce doplnil. V úterý soud stejně rozhodl i o druhém (takzvaném malém) předběžném opatření, které zakazuje jezdit pro Uber konkrétnímu řidiči a jeho flotile.

"Pro nás není rozhodnutí překvapením. Původní rozhodnutí bylo zrušeno z procesních důvodů, skutková podstata se mezitím nezměnila. Naopak ještě v mezidobí přibylo stanovisko generálního advokáta Evropského soudního dvora, které podporuje naši argumentaci," okomentoval podle webu Seznam Zprávy výrok soudu advokát Marek Hejduk, který zastupuje brněnskou společnost Lido taxi.

"Jakmile rozhodnutí budeme mít, prostudujeme si ho a učiníme další kroky. Uděláme vše pro to, abychom naše služby v Brně obnovili," dodala Jozová.

Mluvčí krajského soudu Eva Sigmundová nechtěla výrok soudu komentovat a uvedla, že další informace podá až po doručení rozhodnutí účastníkům řízení. Na odvolání má Uber 15 dnů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy