Praha - Z bojovnice za transparentnost státní správy se Adriana Krnáčová (ANO) krátce po vstupu do politiky stala pravým opakem. Myslí si to alespoň iniciativa Rekonstrukce státu, která současnou primátorku Prahy nominovala na letošní anticenu Otevřeno x Zavřeno. Kromě Krnáčové je druhým adeptem poslanec Milan Urban (ČSSD)
Paradoxní na celé situaci je, že ještě před pár lety sama Krnáčová jako bývalá ředitelka českého Transparency International seděla v porotě, která rozhodovala o tom, kdo zmiňovanou anticenu dostane.
Krnáčová si nominaci vysloužila za své krátké angažmá na pozici náměstkyně na ministerstvu vnitra v létě 2014. Tehdy od premiéra Bohuslava Sobotky dostala za úkol, aby do textu zákona o registru smluv zapracovala změny, na kterých se shodly všechny koaliční strany.
Místo toho ale ministerstvo po dlouhém váhání připravilo zcela pozměněnou verzi zákona, která neodpovídala zadání a navíc defacto zhoršila funkčnost zákona oproti předchozí verzi.
Jako nejvíce negativní hodnotí iniciativa zásah, kdy zákon vyjmenovával okruh konkrétních údajů ze smlouvy, které nemusejí být v registru zveřejněny a smlouva může přesto být považována za platnou.
To by v praxi umožnilo vynechat ze smlouvy stěžejní informace jako smluvní stranu nebo cenu.
Druhý nominovaný je Urban
Poslanec za ČSSD Urban si svoji nominaci vysloužil za pozměňovací návrh k zákonu o registru smluv z konce roku 2013. Terčem kritiky Rekonstrukce státu se stal kvůli tomu, že jeho pozměňovací návrh nutil soukromé příjemce dotací zveřejňovat pouze smlouvy, které s veřejnými prostředky vůbec nesouvisí.
Také kvůli zásahu Krnáčové a Urbana to nyní vypadá, že i když registr smluv schválí současná vláda, začne platit až v období vlády další. Přitom vládní koalice přijetí registru označovala za svoji hlavní prioritu.
Cena Otevřeno x Zavřeno se uděluje každoročně už 13. rokem. Hodnotí se otevřenost úřadů a dalších institucí veřejné správy, zejména kvalitu přístupu k informacím, účasti na rozhodování, svobody projevu a otevřených dat.