Uprchlíci, které policie zadržela na cestě do Německa, žádají o návrat do Iráku

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2016 14:58
O návrat do Iráku požádala skupina šestnácti křesťanských uprchlíků. Ti minulý týden chtěli odejít do Německa. Na česko-německých hranicích je ale zadržela policie. Uprchlíci poté požádali znovu o azyl v České republice a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna. Ve čtvrtek si ale vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Uprchlíky do Česka přivezl Nadační fond Generace 21. Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila.
Iráčtí uprchlíci zadržení na česko-německé hranici.
Iráčtí uprchlíci zadržení na česko-německé hranici. | Foto: ČTK

Praha - Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli minulý týden odejít z Česka do Německa, požádala o návrat do Iráku. Na Twitteru to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. O nákladech na cestu bude ministerstvo podle Chovance jednat s Nadačním fondem Generace 21, který cizince letos do Česka přivezl. Skupinu uprchlíků policie zadržela minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic na cestě do Německa. Uprchlíci poté požádali znovu o azyl v České republice a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna.

Chovanec České televizi řekl, že důvody rozhodnutí Iráčanů nezná. "Oni si pravděpodobně uvědomili, že možnost cestovat do jiných zemí je velmi omezená. Oni by teď byli ve standardním azylovém řízení v České republice, čekali by na to, jestli opět získají mezinárodní ochranu. Rozhodli se, že toho nevyužijí a vrátí se domů," řekl ministr.

Stát podle něj bude zajišťovat co nejlevnější leteckou přepravu do Iráku, protože ji bude také hradit. "Já bych se velmi přimluvil za to, aby to zaplatila Generace 21, protože stát tento problém nezpůsobil," dodal ministr.

Nadační fond důvody rozhodnutí iráckých křesťanů vrátit se do vlasti nezná a bližší informace nemá. Ředitel fondu Jan Talafant řekl, že případné uhrazení cesty bude tedy záležet na situaci a okolnostech odjezdu.

"Není prvotní zájem naší organizace posílat lidi zpět. Jestliže dnes je jejich země bezpečná, zítra být nemusí," uvedl Talafant. Nejférovější by prý bylo, kdyby si skupina uhradila cestu sama.

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Dostali cestovní doklady a třídenní výjezdní příkaz k opuštění EU. Minibusem soukromé firmy se vydali na cestu do Německa. Podle ministerstva vnitra dostali informace o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného státu EU.

Do Česka se vrátí 20 Iráčanů

Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem. Poté se dostali do zařízení v Zastávce u Brna. Jeho pracovníci k případu žádné informace nesdělili, podle nich je poskytne jen ministerstvo vnitra.

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do ČR. Zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec už v Německu dostal azyl.

Chovanec dnes v ČT uvedl, že ministerstvo potvrdilo připravenost tyto lidi převzít. "Tři nebo čtyři dny do dnešního dne nemáme žádnou informaci z německé strany, kdy by k tomu předání mělo dojít," dodal. Německé ministerstvo vnitra dnes sdělilo, že k případu nemá žádné nové informace.

Před týdnem odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna, důvodem byl stesk po domově. Cestu hradili jejich příbuzní.

O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fond Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Talafanta se v těchto skupinách žádný problém nevyskytl.

Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Stalo se tak pár dní před příjezdem dalších devíti uprchlíků do Česka, už měli koupené letenky a na místě prodaný majetek. Obě rodiny proto dostaly od partnerské nadace po 500 dolarů (11 900 Kč) jako kompenzaci za škody kvůli zrušení přesídlení na poslední chvíli, uvedl fond.

Uprchlíci v Idomeni potřebují psychologickou pomoc, podle policie se tam ale jen kempuje, říká koordinátor Jan Zeman. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy