Mimořádná zpráva

Generace 21 stopla přesun iráckých křesťanů do bytů v Brně. Asi měli jiná očekávání, míní fond

ČTK ČTK
13. 4. 2016 15:38
Šestnáct iráckých uprchlíků se z brněnského hostelu do městských bytů v Brně zatím nestěhuje. Nadační fond Generace 21 jejich přesun pozastavil. Důvodem je, že křesťanští uprchlíci váhají, jestli v Česku zůstanou. Ubytování v hostelu mají však zajištěné jen do 14. dubna, místo do bytů, se nyní přestěhují do dalšího hotelu. Ten ale nadační fond nebude moct platit dlouho, proto je podle něj nutné, aby se uprchlíci definitivně rozhodli, kde chtějí žít.
Generace 21 pozastavila stěhování šestnácti iráckých uprchlíků do městských bytů v Bně. (Ilustrační foto)
Generace 21 pozastavila stěhování šestnácti iráckých uprchlíků do městských bytů v Bně. (Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Brno - Nadační fond Generace 21 pozastavil stěhování 16 iráckých křesťanských uprchlíků z hostelu v centru Brna do městských bytů. Podle Miroslava Makovičky z Generace 21 Iráčané váhají, zda mají v Brně zůstat. Část z nich minulý týden kvůli stesku po rodné vlasti odjela zpět do Iráku. Zbylá skupina se musí do čtvrtka vystěhovat z hostelu, fond jim na krátkou dobu zajistí hotel.

O možném návratu zbytku uprchlíků z Brna informoval server iDnes.cz.

Generace 21, která do ČR s pověřením vlády zajišťovala přesun iráckých křesťanů obávajících se o život, získala od města Brna dva byty a jeden zajistila ze soukromé sféry. "Byty od města jsou moc krásné, ale nebyl tam nábytek. Měli jsme v plánu je vybavit, ale museli jsme to stopnout, protože nevíme, co se bude dít dál," uvedl Makovička. To je důvod, proč se Iráčané nemohou do bytů přestěhovat a musejí jít do dalšího hotelu, protože hostel byl zajištěný od jejich příjezdu v půli února do 14. dubna.

Důvodem zastavení přesunu je váhání křesťanských uprchlíků, zda udělali dobře, že přijeli do České republiky. "Možná měli jiná očekávání a třeba něco špatně pochopili nebo jim někdo něco slíbil. My nechceme hovořit o jejich vnitřních zápasech, ale pravda je taková, že jsme kvůli jejich váhání nemohli uskutečnit přesun do bytů," dodal Makovička.

Byty jsou připravené k předání

Podle něj se musí skupina v krátké době rozhodnout, co bude následovat, protože Generace 21 nebude moct dlouho hotel jako náhradní ubytování platit. Podle Makovičky rozhodne o časovém úseku ústředí nadačního fondu, sám však odhaduje, že to nepřekročí dva týdny. "Byty jsou připravené k předání podle všech předchozích dohod. Město Brno však s předáním čeká na definitivní rozhodnutí, zda Iráčané v Brně zůstanou, nebo se rozhodnou pro jiný postup," uvedla Zuzana Taušová z brněnského magistrátu.

Celkem 24 iráckých křesťanů přicestovalo do Brna 19. února. Už osm z nich odjelo minulý týden zpátky do Iráku kvůli tomu, že se prarodičům stýskalo po rodné zemi. Vzali s sebou i dvě dcery, jednu s malým dítětem, druhou s manželem a dvěma dětmi. Podle Makovičky skupina, která se vrátila, komunikuje se zbytkem v Brně. "Jsou sice v utečeneckém táboře, ale v bezpečné oblasti," poznamenal Makovička.

Nadační fond měl v úmyslu přemístit do České republiky přes 150 iráckých křesťanů. Zatím se to povedlo u necelé stovky. Protože však skupina umístěná na Jihlavsku po několika týdnech odmítla azyl v ČR a odešla do Německa, vláda projekt ukončila.

 

Právě se děje

Další zprávy