Praha - I když by jihoafrické úřady vydaly Radovana Krejčíře do Česka, nemá tuzemská justice ještě vyhráno. Některé z trestních kauz uprchlého podnikatele jsou kvůli procesním chybám ohroženy. Jiné procesy, v nichž už padl soudní verdikt, se zase budou podle všeho muset opakovat.
A sami žalobci i policisté přiznávají, že čas pracuje ve prospěch Radovana Krejčíře.
SPECIÁL: Vše o dopadení Radovana Krejčíře (vizitka podnikatele, fakta, chronologie) |
Technology Leasing: vážné riziko
Nejvážněji ohrožena je podle kriminalistů jedna z klíčových Krejčířových kauz: tunel společnosti Technology Leasing za desítky miliónů korun.
Advokáti v ní hodlají uplatňovat námitky podjatosti původního žalobce, který měl vyšetřování případu na starost. Kdyby o ní během procesu přesvědčili i soud, byly by důkazy opatřené za éry tohoto žalobce neplatné.
"V tomto případě to skutečně vnímáme jako vážné riziko," připustil jeden z kriminalistů, obeznámený s případem.
O podjatosti původního žalobce byl v kauze Technology Leasing přesvědčen dokonce i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, který kvůli tomu podal stížnost k Nejvyššímu soudu. Ten sice v tomto bodě námitky neuznal, advokáti ale hodlají s podjatostí operovat dál. "Rozhodně to bude dál na stole," potvrdil Krejčířův advokát Tomáš Sokol.
Kvůli kauze byla navíc podána i ústavní stížnost.
Infobox
Problémy v JAR Případné vydání kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře z Jihoafrické republiky do Česka se komplikuje, protože jihoafrická vláda pozastavila veškeré vydávání podezřelých osob. Informovala o tom Česká televize. Krok jihoafrické vlády nesouvisí s Krejčířem, ale s případem amerických manželů, kteří bojují proti svému vydání do USA. ČT uvedla, že případ amerického páru trvá už dva roky a další dva ještě trvat může. Američané se dostali do problémů poté, co měli dávat svým pacientům kmenové buňky, které ale pacientům nepomohly. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) požádal o vydání páru, který to ale napadl jako protiústavní. Jihoafrická vláda od té doby bojuje proti tomuto názoru. Někteří právníci podle ČT tvrdí, že tento případ by se jako precedens mohl týkat i Krejčíře - JAR totiž do vynesení rozsudku pozastavila veškeré vydávání zločinců. Vrchní soud v JAR by se měl případem zabývat ve čtvrtek. České ministerstvo spravedlnosti podle ČT bude postupovat stejně jako dosud a není jasné, zda se případ Američanů bude Krejčíře týkat. ČT navíc uvedla, že právník vymohl Krejčířovi převoz do lepšího vězení. Ve vězení poblíž Johannesburgu, kde dosud byl, je v celách pro 18 lidí až 50 vězňů, někteří spí vstoje a šíří se tam různé nemoci včetně AIDS, popsala ČT situaci právní expertka listu The Star Karyn Maughanová. Nyní je Krejčíř na policejní stanici, kde je v cele deset lidí a prostředí je tam bezpečnější. Tady by měl setrvat do 2. května, kdy by měl soud rozhodnout, zda ho propustí na kauci, nebo prodlouží předběžnou vazbu.Sázka na utajené svědky
Advokát Sokol navíc tvrdí, že důkazy proti jeho klientovi jsou zčásti velmi chatrné a zčásti získané protiprávně. Faktem je, že klíčovými svědky proti Krejčířovi jsou jeho někdejší společníci z podsvětí, někteří nadto vypovídají jako utajení svědci.
"A existují judikáty, podle nichž nelze nikoho odsoudit pouze na základě svědectví utajovaných svědků. Co se týče odsouzení Radovana Krejčíře na základě současných důkazů, jsem hodně skeptický," dodal Sokol.
Žalobkyně, která má většinu nejzávažnějších Krejčířových kauz na starost, ale o zastavení jeho stíhání rozhodně neuvažuje. "K soudu se to jistě dostane," uvedla.
Čas hraje pro uprchlíka
Detektivové, kteří Krejčířovy aktivity roky rozplétali, upozorňují ještě na jedno riziko: čím delší je prodleva mezi obviněním a soudem, tím větší hrozba, že se případ rozpadne.
A některé Krejčířovy kauzy mají společné právě to, že se vlečou už roky. Z toho jsou někteří svědci už mrtví, podíl na jejich smrti policie připisovala právě Krejčířovi, dosud mu to ale neprokázala.
"Čas pracuje ve prospěch pachatele. Svědci si s odstupem už méně pamatují a pokud nejsou jejich prvotní výpovědi na policii vyčerpávající, je to špatně," potvrzuje žalobce Dušan Táborský, který rovněž posílal Krejčíře k soudu.
Neštěstí zákona
Státní zástupce Táborský nadto upozorňuje na další úskalí - Krejčíř už byl ve dvou svých kauzách v nepřítomnosti odsouzen, ale pokud po svém vydání požádá o nové projednání případu, zákon mu vyhoví.
"Zákon je v tomto nešťastný. Co si asi svědci po tak dlouhé době pamatují? A budou vypovídat za přítomnosti obžalovaného stejně jako vypovídali, když byl na útěku?," dodal žalobce Táborský.
Krejčíř už byl odsouzen k podmínce za daňové úniky z počátku devadesátých let, další šest a půl letý trest dostal loni za padesátimiliónový podvod při transakci s akciemi Tepláren Otrokovice. I tento příběh je starý už více než deset let.