Smutná výjimečnost Královéhradecka. Počet telefonujících řidičů tam rapidně vzrostl

Marie Kolajová
25. 8. 2019 22:07
Téměř trojnásobně vzrostl počet řidičů v Královéhradeckém kraji, které dopravní policisté přistihli za první pololetí letošního roku s telefonem v ruce. Toto rizikové chování je často příčinou vážných dopravních nehod. Jak vyplynulo z ankety Aktuálně.cz v dalších krajích, nikde podobný nárůst neevidují. Naopak tento přestupek, zvaný „nevěnování se řízení“, ve statistice spíše klesl. Hrozí za něj tisícikorunová pokuta na místě nebo 1 500 až 2 500 korun ve správním řízení. Řidič také přijde o dva body.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

"Náš kraj má páteřní komunikaci i kus dálnice, takže i to může být jedním z důvodů, proč je u nás takový nárůst," nabízí mluvčí policie Královéhradeckého kraje Magdaléna Vlčková vysvětlení statistické výjimky. 

V letošním roce zaznamenali již 1418 těchto případů, zatímco vloni jich bylo za stejné období pouhých 557. 

Držení mobilního telefonu či jiného hovorového zařízení za jízdy je zákonem zakázáno. Tento typ provinění patří pod přestupkové řízení označované jako nevěnování se řízení. "Vyhodnotili jsme, že manipulace s telefonem za jízdy je v našem kraji nejčastější příčinou vážnějších dopravních nehod," pokračuje Vlčková. Řidiči to podle ní berou na lehkou váhu.  

"Policisté se v našem kraji této oblasti porušování zákona věnují aktivně, a to i v rovině preventivní. V rámci dopravně bezpečnostních akcí, ale i v rámci běžného výkonu služby policisté řidiče upozorňují na možné fatální následky tohoto jednání," říká Vlčková. Chování řidičů za volantem podle ní však policie může ovlivnit jen do určité míry.

Řidiči v jiných krajích jsou svědomitější

Zda se jedná o celorepublikový trend, že stále více řidičů riskuje s mobilem v ruce, zjišťoval deník Aktuálně.cz u jednotlivých krajských ředitelství policie. Všechna oslovená se však shodla v tom, že evidují trend opačný - číslo kleslo, nebo přinejhorším stagnuje. "V této oblasti máme pokles. Za první pololetí loňského roku jsme zaznamenali 1629 případů. Letos evidujeme o 270 případů telefonování méně," sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

I ve Středočeském kraji počet telefonujících řidičů nepatrně klesl. Největší počet rozdaných pokut dostávají středočeští řidiči za porušení rychlosti jízdy v obci. Policie Libereckého kraje rozdala za letošní rok pokuty v případech telefonování ve výši 118 tisíc korun, přičemž zaregistrovala 267 těchto případů. "Za stejné období předchozího roku jsme evidovali 250 těchto případů a byly uloženy pokuty v hodnotě 89 tisíc korun," dodává mluvčí policie Libereckého kraje Vojtěch Robovský.

V Ústeckém kraji je pak množství těchto přestupků v letošním roce podobné tomu minulému. "Nevěnování se řízení statisticky hodnocené jako příčina dopravní nehody se za první pololetí roku 2019 objevilo v 1410 případech," řekla mluvčí policie Ústeckého kraje Šárka Poláčková. V minulém roce jich bylo pouze o devět více.

Za nehody může nejčastěji mobil v ruce

"Telefonování a psaní zpráv za volantem je skutečně nebezpečné, jde o jednu z nejčastějších příčin nehod," sdělila již dříve pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Všeobecně je největším problémem českých řidičů nepozornost, se kterou je telefonování za jízdy spojeno. V loňském roce se kvůli nepozornosti za volantem stalo téměř deset tisíc nehod a přišlo tak o život šedesát pět lidí.

Při zjišťování těchto přestupků používají policisté monokulární dalekohled, který dokáže chování řidiče osobních či nákladních vozidel zaznamenat až na vzdálenost 800 metrů. Policejní hlídky pak informují o zaznamenaných přestupcích kontrolní stanoviště s dalšími policisty. Ti poté mohou dané řidiče zastavit a pokutovat. Kromě dalekohledů používají policisté i fotoaparáty či kamery. Kromě telefonování se postihuje i jiná manipulace s telefonem při jízdě.

 

Právě se děje

Další zprávy