Pojďte volit, má to smysl. Jde o peníze pro osm ministerstev, vysvětlují ve videu politologové

Michal Polák Michal Polák
2. 10. 2016 11:35
Politologové z Brna natočili video, ve kterém vysvětlují specifika krajských voleb. Upozorňují třeba na to, že ač některé strany v kampani cílí především na témata migrace, kraje přitom nemají žádné kompetence ji jakkoliv ovlivnit. Podle autora videa Miloše Gregora by si lidé měli uvědomit, že na úrovni krajů se rozhoduje o sedmině státního rozpočtu. Z těchto peněz kraje financují školství, sociální služby, veřejnou dopravu nebo integrovanou zdravotní službu.
Čekají volby do krajských zastupitelstev. Jak správně volit? A jaké mají kraje kompetence? Podívejte se na video Katedry politologie FSS MU.

Praha/BrnoPolitologové z fakulty sociálních studií na Masarykově univerzitě se rozhodli zareagovat na různé zavádějící informace, které se při letošní kampani objevují. Natočili proto kreslené video, ve kterém se snaží informovat o kompetencích krajů a vyburcovat voliče k volební účasti. Na krajské úrovni se rozhoduje o zhruba sedmině z celého státního rozpočtu, což odpovídá rozpočtům osmi ministerstev.

"Krajské volby jsou často arénou, kde se řeší úplně něco jiného, než jsou kompetence krajů. Bylo by dobré, kdyby si to lidé při samotných volbách  uvědomili," řekl autor videa Miloš Gregor.

Naráží tak na některá hlavní témata letošních voleb, kterými jsou migrace či kritika Evropské unie. Přitom kraje mají na starosti hlavně školství, integrovanou záchranou službu, sociální služby, údržbu silnic nebo veřejnou dopravu.

Ve videu politologové také upozorňují na některá specifika krajských voleb. Hlasuje se vždy pro celou kandidátku. Ta musí získat alespoň 5 procent hlasů v kraji, aby se mohla ucházet o mandáty. Pětiprocentní hranice platí pro politické strany, hnutí a koalice. Pokud zakroužkujeme čtyři oblíbence na kandidátce, dostanou preferenční hlas.

Pokud omylem zakroužkujete více než čtyři, lístek zůstává platný, ale preferenční hlasy se nepočítají. Stejně tak preferenční hlasy propadnou, pokud místo kroužků použijete křížky. Preferenční hlasy kandidátovi mohou pomoci jen v případě, že získá alespoň pět procent hlasů.

Není to poprvé, co brněnští politologové hravou formou mluvili o volbách. Před rokem natočili video o volbách do obecních zastupitelstev. Vysvětlují v něm, že přeskakování na kandidátkách je vzhledem k systému hlasování nepoměrně složitější než kupříkladu při volbách parlamentních. Video zhlédlo přes 50 tisíc lidí.

Při posledních krajských volbách v roce 2012 volilo téměř 37 procent oprávněných voličů. Pro české voliče jsou krajské volby společně s volbami do evropského parlamentu a volbami do Senátu nejméně lákavé.

V sobotu 8. 10. můžete sledovat reportážní vstupy DVTV z jednotlivých stranických štábů. 


Strany často nezastávají názory, které by se očekávalo, že budou zastávat, říká autor Volební kalkulačky Jaroslav Bílek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy