Poslední vývoj -------------- * Nic se neděje * Děje se kulový
Praha - Kraje se postavily proti tomu, aby právě u nich skončilo vyhořelé jaderné palivo z Temelína a Dukovan.
Měsíc před regionálními volbami posílají vzkaz vládě: Nepřejeme si, aby sklad pro konečné uložení vysoce radioaktivního odpadu vznikl právě u nás.
Experti vytypovali šest míst ve čtyřech krajích, kde by podzemní silo mohlo být vyhloubeno, a ministerstvo pro místní rozvoj tyto oblasti zakreslilo do návrhu celorepublikového územního plánu, jehož aktualizovanou verzi do konce roku předloží kabinetu.
Nyní shromažďuje připomínky - a od všech krajů přišlo jednoznačné NE. Naposledy se takto vyjádřili tento týden regionální zastupitelé z Vysočiny.
"Kraj Vysočina nesouhlasí s uvedením tohoto bodu do Politiky územního rozvoje," řekla Aktuálně.cz mluvčí tamního krajského úřadu Jitka Svatošová. Dodala, že už vymezení oblastí pro vysoce radioaktivní odpad znamená zásadní zásah do života a rozvoje obcí i regionů, kterých by se případná stavba úložiště dotkla.
Se zakreslením vybraných oblastí pro případné konečné uložení radioaktivního odpadu do návrhu republikového územního plánu nesouhlasí ani Jihočeský, Plzeňský a Ústecký kraj.
Nesmí se pouze vrtat
Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů, která má přípravu a výstavbu podzemního úložiště vyhořelého jaderného paliva na starosti, však odmítá, že by zanesení vytypovaných oblastí do Politiky územního rozvoje mělo zásadní vliv na další rozvoj tamních obcí.
- Čtěte dále: Kam s jaderným odpadem? Pomůže placený aktivista
"Žádná stavební uzávěra by tam nebyla, jde v podstatě o nulové omezení," řekl Aktuálně.cz ředitel správy Vítězslav Duda, podle něhož by byly zakázány jen podzemní vrty. Podle Dudy jde především o administrativní krok, v republikovém územním plánu mají být zakresleny například i plánované dálnice.
Úložiště jako politické téma
Dudu však negativní názor krajů nepřekvapil. "Stává se to politickým tématem," tvrdí. Proti stavbě úložiště za svými humny se postavila většina obyvatel ve všech oblastech, mnohé radnice si tento názor nechaly potvrdit v místních referendech.
K nesouhlasu se přidaly i kraje, proti návrhu republikového plánu se postavila i místní občanská sdružení včetně jihočeské organizace Calla.
"Ministerský návrh zcela obchází vládní prohlášení o respektování souhlasu obcí při vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva. Přestože si to obce nepřejí, mají být tímto způsobem omezeny ve svém rozvoji a přinuceny zanést úložiště do svých územních plánů," konstatoval zástupce sdružení Edvard Sequens.
Jihočeši: Úložiště je zbytečné
Nejradikálněji se proti plánům na vybudování podzemního úložiště vyhořelého paliva postavil Jihočeský kraj, v jehož regionu už nyní stojí elektrárna Temelín. V jejím areálu přitom bude i přechodný sklad použitých palivových tyčí.
"Řekli jsme jednoznačné ne konečnému úložišti v Jihočeském kraji," řekl Aktuálně.cz Radek Boček, vedoucí odboru regionálního rozvoje a územního plánování tamního krajského úřadu. Tím to ale nekončí.
Podle Jihočeského kraje není úložiště zapotřebí nikde v republice. Přechodné sklady v Temelíně a Dukovanech vystačí na padesát let a pak budou podle Bočka buď zcela nové technologie výroby elektřiny z jádra, nebo se bude vyhořelé palivo kvůli vzrůstajícím cenám uranu přepracovávat.
Jenže experti na jadernou energetiku argumentují, že jistý odpad z výroby energie z jádra bude vždy. Byť výzkumníci pracují na reaktorech nové generace, které mají výrazně zkrátit dobu, po niž se musí radioaktivní odpad uskladňovat, než přestane být nebezpečný.
Vláda rozhodne příští rok
Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že oblasti pro jaderný odpad z Temelína a Dukovan zahrnulo do návrhu republikového územního plánu na základě vládního usnesení o nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem.
"Současně platné usnesení vlády nelze prostřednictvím Politiky územního rozvoje ani měnit, ani ignorovat," řekl Aktuálně.cz Jan Štoll z tiskového oddělení ministra pro místní rozvoj.
Poslední verzi dokumentu pošle ministerstvo vládě do konce letošního roku. Kabinet o konečné podobě Politiky územního rozvoje rozhodne zkraje příštího roku.