Větší Temelín = více jaderného odpadu. Kam s ním?

Pavel Baroch
17. 8. 2008 12:15
Pod zemí je místa dost, říká státní úřad
Temelín zatím se dvěma reaktory
Temelín zatím se dvěma reaktory | Foto: Ludvík Hradilek

Temelín - Pokud společnost ČEZ prosadí svůj plán a postaví v Temelíně další jaderné reaktory, znamená to, že po jaderné elektrárně zbude i víc vysoce radioaktivního odpadu. Co s ním?

Podle státní Správy úložišť radioaktivních odpadů, která má na starost vybudování podzemního skladu pro konečné uložení vyhořelého jaderného paliva z Temelína i Dukovan, s větším množstvím odpadu nebude žádný problém.

Úložiště, kde by až na sto tisíc let měl být radioaktivní odpad uložen, se může rozšířit. "S tím opravdu nemáme žádný problém," řekl Aktuálně.cz ředitel správy Vítězslav Duda. Pod zemí by podle současných představ měly skončit zhruba čtyři tisíce tun vyhořelého paliva, které za celou dobu svého provozu vyprodukují obě české jaderné elektrárny.

"Jestli to nakonec budou čtyři tisíce tun, nebo třeba šest tisíc, to už není velký rozdíl," poznamenal Duda. Dodal, že jaderný odpad může být v podzemním skladu uložen třeba ve dvou patrech.

"Úložiště to každopádně zvládne," tvrdí Duda. Uvedl, že existuje rovněž varianta, že se vyhořelé palivo z Temelína a Dukovan začne v budoucnu přepracovávat, takže nakonec pod zemí skončí výrazně méně vysoce radioaktivního odpadu.

Schéma úložiště radioaktivního odpadu
Schéma úložiště radioaktivního odpadu | Foto: SÚRAO

Čekání na souhlas obcí

Větším problémem než technické řešení úložiště je odpor většiny obyvatel v šesti vytipovaných oblastech, kde by nakonec mohly tisíce tun radioaktivního materiálu skončit.

Právě kvůli nesouhlasu lidí přerušila Správa úložišť radioaktivních odpadů do roku 2009 geologické práce ve vybraných regionech a snaží se přesvědčit místní občany, aby souhlasili aspoň s průzkumem horniny. Souhlas ovšem správa získala jen od tří obcí v okolí Lubence. I tam si ale zastupitelé dali podmínku, že podobný průzkum se musí uskutečnit také v ostatních oblastech.

Správa plánuje, že jí od příštího roku pomohou s přesvědčováním vybraní místní jednotlivci, kterým vyhořelé palivo za humny nevadí. Za jejich pomoc jim chce platit několik tisíc korun měsíčně.

Foto: Aktuálně.cz

Podle schváleného harmonogramu by Správa úložišť radioaktivních odpadů měla do roku 2015 zúžit kandidáty na úložiště použitého paliva ze šesti na dva. I kvůli odporu místních lidí to ovšem správa patrně nestihne včas. "Termín nejspíš nestihneme," potvrdil Aktuálně.cz Duda.

Dvacetiletá rezerva

Podle Vítězslava Dudy to ovšem není žádný problém. "Máme dvacetiletou rezervu," řekl Duda.

Podzemní úložiště má být pro přijetí prvních kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem připraveno v roce 2065. Do té doby bude odpad uskladněn v areálech obou jaderných elektráren.

Podzemní úložiště by mělo stát 47 miliard korun. Peníze na jeho stavbu jdou převážně od společnosti ČEZ, která posílá na speciální účet 50 haléřů z každé prodané kilowathodiny vyrobené v Temelíně a Dukovanech. Ročně jde o zhruba 1,3 miliardy korun, takže na účtu bylo na konci loňského roku už více než 10 miliard korun.

Pokud by ČEZ postavil v Temelíně další jaderné bloky, účet by "bohatnul" rychleji.

 

Právě se děje

Další zprávy