Brdy - Zhruba dvacet členů ekologické organizace Greenpeace rozbilo tábor ve vojenském prostoru v Brdech, kde by měl v budoucnu stát americký radar. Chtějí tak vyjádřit svůj nesouhlas s jeho plánovanou výstavbou.
Obsazení kóty 718 by podle Greenpeace nemělo být jednodenní záležitostí, aktivisté by na místě rádi vydrželi i několik týdnů.
"Otázkou ale je, jak dlouho se nám tam podaří udržet," říká mluvčí ekologů Lenka Boráková s tím, že Greenpeace si je vědoma skutečnosti, že táboří na území vojenského újezdu. Za protiprávní jednání může aktivisty čekat například pokuta.
Zasáhne armáda?
Na kótu už dorazil i velitel vojenského újezdu podplukovník Březovský a vyzval účastníky akce, aby místo do druhé hodiny vyklidili. Něco podobného ale lidé z Greenpeace neplánují.
Zatím také nevědí, zda proti nim vojáci zasáhnou. "Nenaznačil nám vůbec nic," řekl Aktuálně.cz jeden z přítomných aktivistů Jan Freidinger.
Armáda zatím oficiálně nesdělila, jak bude proti demonstrantům v Brdech dál postupovat.
"Podle toho, jaký bude jejich přístup, takové bude i naše řešení," řekl pouze mluvčí Čírtek. Mluvčí ale také zdůraznil, že politická shromáždění nejsou ve vojenských újezdech podle zákona povolena, proto účastníkům akce Greenpeace hrozí pokuta.
"Stejně tak není možné demonstrovat v kasárnách," řekl Aktuálně.cz Čírtek. Dodal, že lidé z Greenpeace spáchali přestupek, který se bude řešit podle přestupkového zákona. "Je možné každému udělit pokutu do výše tří tisíc korun," vysvětlil Čírtek.
Na místě jsou příslušníci vojenské policie a situaci monitorují. Zjišťují totožnost účastníků akce a poznávací značky zaparkovaných vozů. Údaje pak mohou použít v přestupkovém řízení, které ale musejí vést s každým aktivistou zvlášť, protože se oficiálně nejedná o akci jedné organizace.
Terč proti radaru
Na místě účastníci shromáždění pověsili velký transparent s terčem, který symbolizuje účel akce, jejíž podtitul zní Mám cíl - nebýt cíl.
Na kótě se Greenpeace rozhodli také uspořádat výstavu fotografií, na nichž jsou zachycení lidé s terčem a zmíněným heslem. "Už tu máme asi padesát fotek," uvedl aktivista Freidinger.
Další případní sympatizanti se shromážděním se už ale na inkriminované místo zřejmě nedostanou, vojáci totiž podle dostupných informací obsadili některé příjezdové cesty.
Smlouvy o radaru se v květnu nepodepíší
Podpis smluv, na jejichž základě by měl být americký radar v Česku umístěn, se zřejmě neuskuteční na začátku května, jak o tom hovořili čeští politici.
Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová, která má smlouvy za americkou stranu podepsat, s cestou do České republiky v první květnové dekádě nepočítá.