Češi a Američané získali souhlas NATO s radarem

Red Zah
3. 4. 2008 21:20
V Bukurešti oznámil dohodu ministr Schwarzenberg

Bukurešť - Česká republika a USA hodinu po poledni ohlásily dosažení dohody o vybudování americké radarové základny v Brdech.

Na summitu NATO v Bukurešti to oficiálně oznámil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Spolu s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou má v Bukurešti seznámit zástupce členských zemí aliance s podrobnostmi smlouvy.

"Navzájem jsme si s ministryní poblahopřáli," uvedl Schwarzenberg a upřesnil, že česko-americká smlouva bude podepsána v Praze v první květnové dekádě.

Severoatlantická aliance systém protiraketové obrany podpořila a uznala ho jako příspěvek k obraně Evropy i USA.

Topolánek: Radar bude součástí systému NATO

Tato podpora je vyjádřena v komuniké, které na závěr summitu přijmou státníci všech šestadvaceti členských zemí.

"Dnes bylo na summitu zdůrazněno, že radar je podstatným prvkem při ochraně spojenců a že bude integrální součástí jakékoliv budoucí protiraketové obrany zemí NATO," řekl v Bukurešti český premiér Mirek Topolánek.

Schwarzenberg zdůraznil, že s případnými inspekcemi ruských vojáků na radarové základně bude muset souhlasit česká strana. Šéf diplomacie odhaduje, že budou-li dohody schváleny parlamentem, radar by začal fungovat v roce 2011 až 2012. 

Souhlas NATO chtějí zelení

Radar musí v České republice schválit Poslanecká sněmovna. Schválení radaru celou Severoatlantickou aliancí je podmínka, kterou si pro svůj souhlas s výstavbou základny kladli zelení. Schwarzenberg v Bukurešti vyjádřil přesvědčení, že dosažená dohoda vychází jejich požadavku vstříc.

Proti je opozice z ČSSD a KSČM, jejichž zástupci odmítali radar kromě jiného i s poukazem na odpor Ruska a možné zhoršení česko-ruských vztahů.

Dohoda s Polskem ještě není

Radar v Brdech má být doplňkem k raketové základně, kterou chtějí USA umístit v Polsku. Zatím se však Washington s Varšavou nedohodly. 

Polská vláda premiéra Donalda Tuska žádá od Američanů, aby přispěli na modernizaci polské armády.

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering na začátku týdne řekl, že USA chtějí budovat v České republice radar i v případě, že se s Poláky nedohodnou na raketové základně.

Bush: Jednejme rychle

Celý systém je budován s poukazem na nebezpečí balistických raket z Íránu nebo dalších zemí. Na summitu americký prezident George Bush zopakoval, že systém je nutný a je třeba ho vybudovat rychle.

V Bukurešti a poté i na setkání v Soči u Černého moře má Bush jednat o základně i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který je zásadním odpůrcem tohoto amerického plánu.

Podle zdrojů z Kremlu ale napětí mezi Moskovu a Washingtonem kvůli raketové obraně opadá a obe země směřují ke kompromisu a dohodě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy