Ukončené očkování proti covidu má více než pět milionů Čechů, tempo očkování klesá

Živě
Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku od čtvrtka více než pět milionů lidí. Je to téměř 47 procent obyvatel země. Od prosincového začátku vakcinace aplikovali zdravotníci dosud 10,6 milionu dávek vakcíny. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
Živě
Aktualizovat reportáž
07:00

Vážení čtenáři, pokračování on-line reportáže o dění kolem pandemie najdete zde.

20:56

Do vnitřních prostor některých berlínských nočních klubů a diskoték se dnes v noci po více než roce vrátí tanec a bujaré veselí. Klubové akce jsou součástí pilotního projektu, jehož úkolem je zjistit podmínky, za kterých je bezpečné za epidemie covidu-19 provozovat tento druh podniků, uvedla agentura DPA. Návštěvníci nemusejí na akcích nosit roušky ani dodržovat rozestupy, musejí se ale nechat otestovat.

20:41

Ve Spojených státech je proti covidu-19 plně naočkována už více než polovina veškerého obyvatelstva. Na Twitteru to uvedl Cyrus Shahpar, který shromažďuje data o šíření koronaviru pro Bílý dům. V USA nicméně nadále roste denní počet nových případů nákazy, přičemž tempo vakcinace se jen velmi pozvolna zvyšuje po zhruba dvouměsíčním výrazném poklesu, který začal v polovině dubna. V USA se dnes začaly otevírat některé školy a v řadě států se nadále vedou spory o to, zda bude možné přikázat žákům nošení roušek v učebnách.

18:58

Očkování ruskou vakcínou proti covidu-19 Sputnik V skončí na Slovensku 31. srpna. Bude to poslední den, kdy bude možné dostat druhou dávku tohoto přípravku. Očkování první dávkou skončilo 31. července. O ruskou vakcínu byl mezi Slováky malý zájem. Na konci srpna vyprší doba použitelnosti druhých dávek ruské vakcíny, které Slovensko získalo. Ministerstvo zdravotnictví proto lidi, kteří dostali první dávku, vyzývá, aby podání druhé dávky zbytečně neodkládali. Hrozí totiž, že po 31. srpnu již látka nebude k dispozici k dokončení očkování.

15:33

Od pondělí bude obtížnější návrat z Islandu, Estonska a Madeiry, na mapě cestovatele se přesunou do červené kategorie s vysokým rizikem nákazy.

14:00

Za čtvrtek v Česku přibylo 163 potvrzených případů covidu, což je v mezitýdenním srovnání o 41 méně. Incidenční číslo kleslo k dnešku z 11 na deset.

11:41

V postupu očkování Česko mírně zaostává za průměrem EU. S více než pěti miliony plně očkovaných (skoro 47 procent populace) je 16. z 27 zemí unie.

11:19

Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku od čtvrtka více než pět milionů lidí. Je to téměř 47 procent obyvatel země. Od prosincového začátku vakcinace aplikovali zdravotníci dosud 10,6 milionu dávek vakcíny. V poslední době ale tempo očkování klesá. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Úřad kvůli technickým problémům dnes zatím neaktualizoval počty nových případů nákazy a další data.

09:48

Za uplynulý týden se covidem-19 nakazilo 50 lidí z Vysočiny, je to o 13 víc než v týdnu předtím. Nejvíc nemocných přibylo na Havlíčkobrodsku.

09:48

Nemocnice Břeclav nabídne od pondělí možnost očkování proti nemoci covid-19 bez předchozí registrace. Řekla to mluvčí nemocnice Eliška Windová. Lidé si podle ředitele Petra Baťky budou moct vybrat mezi dvoudávkovou vakcínou Pfizer/BioNTech a jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson. Dosud nemocnice očkovala jen po předchozí registraci. Lidem dala už přes 40 000 dávek vakcíny.

09:02

Hygienici v Jihočeském kraji za poslední týden zaznamenali 64 nových případů koronaviru. Je to o dva více než o týden dříve.

08:42

Pracovníci nemocnic, pečovatelských domů a dalších zdravotnických zařízení v americkém státě Kalifornie musí do 30. září dokončit svou vakcinaci proti covidu-19. Stanovuje to čtvrteční vyhláška regionálního úřadu pro veřejné zdraví. Místní činitelé hovoří o prvním nařízení svého druhu ve Spojených státech, podle agentury AP se vztahuje přibližně na 2,2 milionu lidí.

07:55

Česko je v EU za posledních 14 dní pátou nejméně zasaženou zemí covidem-19, podle úmrtí druhou nejlepší. V obou případech je nejhorší situace na Kypru.

 

07:46

V Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, za poslední den přibylo 3448 nových případů koronaviru, vyplývá ze statistiky, kterou v pátek zveřejnil Institut Roberta Kocha. Před týdnem byl denní nárůst nově nakažených o přibližně tisíc nižší. Sedmidenní incidence, která udává, kolik nově infikovaných připadá na 100 000 obyvatel v sedmidenním úhrnu, se za uplynulý měsíc zvýšila asi čtyřikrát.

07:33

V zemích na jihu Evropy a v Asii začínají v pátek platit přísnější protiepidemická opatření. V Itálii se ode dneška lidé starší 12 let musejí prokázat covidovým certifikátem při vstupu do restaurací, muzeí, kin či posiloven. Za bezinfekční jsou považovány osoby po první dávce očkování proti covidu-19, s negativním testem či lidé, kteří nedávno prodělali nemoc covid-19. Zavedení covidových certifikátů vzbudilo v zemi velkou debatu a o víkendu proti tomuto opatření demonstrovalo v italských městech na 80 000 lidí.

22:30

Itálie bude od září vyžadovat covidové certifikáty od učitelů či cestujících na dálkových spojích. Rozhodla o tom dnes večer vláda, informují italská média. Covidovým certifikátem se Italové musejí od pátku prokazovat i při vstupu do vnitřních prostorů restaurací, barů, muzeí či posiloven.

Itálie se probouzí z koronavirového spánku.
Itálie se probouzí z koronavirového spánku. | Foto: Reuters
22:15

Spojené státy chtějí co nejrychleji zahájit přeočkovávání třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 u osob s poruchou imunitního systému. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil přední vládní epidemiolog Anthony Fauci. V zemi se nadále zvyšují denní počty nově nakažených - ve středu USA zaznamenaly přes 100.000 infekcí, nejvíce za posledních šest měsíců, uvedla s odkazem na svoje statistiky agentura Reuters. Spojené státy se s aplikací třetí dávky připojí k Francii, Německu a Izraeli, které už dodatečně injekce začaly aplikovat, nebo oznámily, že to mají v plánu.

Foto: Reuters
22:00

Počet nově nakažených koronavirem v Británii za uplynulý den poprvé za posledních sedm dní překonal hranici 30 tisíc. S odvoláním na vládní údaje o tom informovala agentura Reuters. Spojené království také od neděle přesune na seznam zemí s nízkým rizikem infekce mimo jiné Slovensko či Rakousko a zruší karanténu pro neočkované návštěvníky z Francie.

Foto: Reuters
19:08

Ceny ropy se dnes zvyšují, přidávají více než jedno procento. K jejich růstu přispívá napětí na Blízkém východě, vzestup ale mírní obavy z dopadů mutace delta a z opětovně zaváděných protipandemických opatření na poptávku.

18:25

Francouzská Ústavní rada schválila platnost covidového zákona, a to včetně kritizované nutnosti prokazovat se zdravotními pasy v kavárnách.

18:24

Události ohledně koronaviru přehledně:

 • Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci covid-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek.
 • Počet hospitalizovaných s koronavirem se oproti minulému týdnu snížil. Ve středu bylo v nemocnicích 43 nakažených koronavirem, což je o sedm méně než před týdnem. 
 • Firma Johnson & Johnson příští týden nedodá do ČR vakcíny Janssen proti covidu-19. Podle plánu budou dodávky na konci srpna, napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
 • Střediska volného času by se měla od září řídit stejnými protiepidemickými doporučeními, která minulý pátek vydalo ministerstvo zdravotnictví pro školy. 
17:22

Izrael pokračuje s očkováním proti covidu-19 třetí dávkou, a to navzdory kritice, kterou dala ve středu najevo Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní by před přeočkováním měly mít přednost dodávky většího množství vakcín chudším zemím. Izraelská vláda na vyjádření WHO přímo nereagovala, premiér Naftali Bennett ale dnes řekl, že Izrael prokázal zavedením třetí dávky světu velkou službu, protože tím umožňuje získat nové údaje o dopadu přeočkování.

16:13

Americká společnost Moderna oznámila lepší statistiky o dlouhodobé účinnosti své vakcíny na covid-19 oproti výsledkům očkovací látky od konsorcia Pfizer/BioNTech. Šest měsíců po podání druhé dávky ochrana proti onemocnění po nákaze koronavirem dosahuje 93 procent. Výrobce dnes nicméně uvedl, že před zimním obdobím budou lidé potřebovat ještě třetí dávku vakcíny.

14:38

Ve Zlínském kraji bylo do středy podáno bez předchozí registrace 2778 dávek vakcíny proti covidu-19. Z toho bylo 1489 dávek vakcíny Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech a 1289 dávek jednodávkové vakcíny Janssen od společnosti Johnson & Johnson, řekl krajský koordinátor očkování proti covidu Jiří Lučan.

14:02

Domy dětí a mládežnické organizace by se od září měly řídit protiepidemickým doporučením, které je určeno i pro fungování škol, uvedla MŠMT a MZd.

13:53

Možnost očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace v Královéhradeckém kraji dosud využilo zhruba 2000 lidí. V kraji je k dispozici celkem 11 očkovacích míst, na deseti z nich se lze nechat očkovat také bez objednání. Sdělili to zástupci hejtmanství. Jako první v kraji začala očkovat bez předchozí registrace poliklinika EDUMED v Jaroměři na Náchodsku.

13:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Slíbené vakcíny Johnson&Johnson příští týden nedorazí, oznámil ministr Adam Vojtěch.

13:03

Firma Johnson & Johnson podle ministerstva příští týden nedodá do Česka vakcíny proti covidu-19. Podle plánu budou dodávky na konci srpna.

12:53

Řadu návrhů protiepidemických opatření ministerstva školství zaměřených na návrat dětí do lavic nelze podle ředitelů škol splnit. Patří mezi ně především udržení homogenity žáků, zajištění izolačních místností či zajištění teplé vody ve všech třídách. Ředitelé zatím nemají informace ani o tom, jak mají postupovat v případě, pokud žák odmítne testování či nošení roušek. Vyplynulo to z vyjádření ředitelů škol v Olomouckém kraji, které ČTK oslovila.

12:58

Řadu návrhů protiepidemických opatření ministerstva školství zaměřených na návrat dětí do lavic nelze podle ředitelů škol splnit. Patří mezi ně především udržení homogenity žáků, zajištění izolačních místností či zajištění teplé vody ve všech třídách. Ředitelé zatím nemají informace ani o tom, jak mají postupovat v případě, pokud žák odmítne testování či nošení roušek. Vyplynulo to z vyjádření ředitelů škol.

10:11

Japonská metropole Tokio, která nyní hostí letní olympijské hry, poprvé zaznamenala denní přírůstek přesahující 5000 nákaz koronavirem. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na tokijskou vládu. Za posledních 24 hodin bylo v hlavním městě Japonska odhaleno 5042 nových případů infekce, o den dříve to bylo 4166 nových infekcí.

08:34

Ve středu přibylo v Česku 205 případů covidu, o 11 více než před týdnem. Naposledy počty v mezitýdenním srovnání stouply minulý čtvrtek.

08:06

Česko je v přepočtu pátou nejvíce zasaženou zemí světa covidem-19, podle úmrtí čtvrtou nejhorší. 

07:51

Tempo nárůstu nakažených covidem-19 ve světě mírně zpomalilo a stále je nižší než na jaře.

07:25

Ukázalo se, že u seniorů klesá hladina protilátek proti koronaviru rychleji než u mladší generace. A ještě rychleji u těch, kteří neprodělali covid, říká ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil. 

Vobořil: V září se může dít něco, co nechceme. Třetí dávka je nejlevnější opatření

Jindřich Vobořil v DVTV. Září 2018.
21:50
Ukázalo se, že u seniorů klesá hladina protilátek proti koronaviru rychleji než u mladší generace, říká ředitel společnosti Podané ruce. | Video: Michael Rozsypal
07:05

Francouzská Ústavní rada dnes odpoledne rozhodne o platnosti takzvaného covidového zákona. Ten mimo jiné zavádí povinné očkování pro zdravotníky, na jeho základě se také lidé budou muset prokazovat zdravotními pasy v restauracích, barech, meziměstských vlacích či letadlech. Pokud rada zákon schválí, všechna dříve avizovaná pravidla, která mají zamezit šíření nemoci covid-19, začnou platit od pondělí 9. srpna.

06:43

Malá dobrovolnická organizace v Indonésii zachraňuje zvířecí mazlíčky lidí, kteří zemřeli na covid-19, nebo kteří se kvůli následkům tohoto onemocnění nejsou schopni o své psy nebo kočky postarat. Na svých internetových stránkách o tom napsala britská BBC.

Na organizaci nazvanou Animal Defenders Indonesia se mohou prostřednictvím internetu nebo telefonicky obrátit lidé, kteří mají závažný průběh koronavirové infekce, nebo příbuzní majitelů zvířat, kteří zemřeli. Lidem, kteří kvůli pandemii covidu-19 přišli o příjem, organizace poskytuje krmivo pro jejich čtyřnohé kamarády.

06:12

USA rozpracovávají mechanismus, který by umožnil obnovení cest ze zahraničí a v jehož rámci bude po téměř všech cestujících požadováno dokončené očkování. Ve středu to podle tiskových agentur oznámil představitel Bílého domu, časový rámec zamýšlených kroků však nepřiblížil. Kvůli koronavirové pandemii uzavřely USA pro cizince z mnoha zemí své hranice.

Za stávajících opatření nemohou do USA cestovat lidé, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Číně, schengenském prostoru volného pohybu, do něhož patří i Česko, Británii, Irsku, Brazílii, Jihoafrické republice a Indii.

23:43

Celosvětově byly aplikovány již více než čtyři miliardy dávek vakcín proti covidu-19, uvádí JHU. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes poukázal na výrazný rozdíl v tempu očkování v různých částech světa a vyzval bohaté země k dočasnému zastavení přeočkovávání, tedy podávání třetí dávky.

23:43

Nejvíce prokázaných případů, 35,3 milionu, připadá na USA, které zároveň zaznamenaly nejvíce úmrtí. S covidem-19 tam zemřelo přes 614 000 lidí. Druhý nejvyšší počet potvrzených nákaz má Indie, jejíž úřady evidují 31,8 milionu případů a více než 425 000 úmrtí. Následuje Brazílie s bezmála 20 miliony případy a zhruba 558 000 úmrtími. V České republice se koronavirem infikovalo 1,67 milionu lidí a přes 30 300 z nich zemřelo.

23:42

Koronavirem SARS-CoV-2 se celosvětově od začátku jeho šíření nakazilo již přes 200 milionů lidí. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která sleduje světový vývoj pandemie. Přes 4,2 milionu osob na světě po nákaze zemřelo. Koronavirem se prokazatelně infikovalo více lidí, než kolik obyvatel má Německo, Francie a Španělsko dohromady, podotkl list The New York Times. Hranice 100 milionů potvrzených koronavirových infekcí byla překonána na konci letošního ledna, 150 milionů případů JHU evidovala 30. dubna.

21:33

Británie chce v řádu týdnů nabídnout covidovou vakcínu mladistvým ve věku 16 a 17 let. Učiní tak na základě doporučení zdravotních expertů, informoval dnes server BBC. Vakcinace se bude provádět výlučně preparátem Pfizer/BioNTech, který má v Británii jako jediný pro tuto věkovou kategorii schválení od tamních regulačních orgánů. Osoby ve věku 16 a 17 let, kterých je v Británii na 1,4 milionu, nebudou pro očkování potřebovat souhlas rodičů, uvedl britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) s tím, že přesné datum začátku očkování bude upřesněno později.

18:52

Světová zdravotnická organizace ve středu vyzvala k dočasnému zastavení přeočkovávání covidovou vakcínou. Podle ní má mít nyní přednost vakcinace v chudších zemích, informovala agentura DPA.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu v Ženevě kritizoval země, které chtějí občanům nabídnout či již nabízejí třetí dávku vakcíny kvůli její údajně postupně klesající účinnosti v ochraně před covidem-19. Přeočkovávání je podle něj potřeba zastavit nejméně do konce letošního září, kdy by mělo být naočkováno alespoň deset procent populace ve všech zemích světa.

"Země s vysokými příjmy podaly 100 dávek na 100 obyvatel," řekl Tedros. "Nízkopříjmové země mohly současně podat jen 1,5 dávky na 100 obyvatel, protože jim vakcíny chybějí. Potřebujeme to nutně otočit, aby většina vakcín šla nízkopříjmovým zemím namísto těm s vysokými příjmy," dodal.

18:49

Koronavirová situace se liší v jednotlivých regionech. Nejhůře je na tom Plzeňský kraj, kde na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 27 nakažených. V Praze má incidenční číslo hodnotu 20, ve středních Čechách a Pardubickém kraji shodně 13. Naopak ve Zlínském a Karlovarském kraji evidují v posledních sedmi dnech na 100 000 obyvatel jen tři nakažené, což je nejméně v zemi.

17:09 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministerstvo zdravotnictví chce do konce srpna rozhodnout, zda bude potřeba podat některým lidem třetí posilující dávku očkování. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) proto požádal odborníky o vypracování stanoviska. Informoval o tom na Twitteru.

"Požádal jsem Klinickou skupinu, Českou vakcinologickou společnost a Státní ústav pro kontrolu léčiv o odborné stanovisko k podání třetí dávky očkování," napsal ministr. Do řešení se podle něj zapojí i odborná skupina MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala. "Musíme o tom rozhodnout do konce srpna," dodal Vojtěch.

Podle úterního vyjádření Společnosti Podané ruce zřejmě bude potřeba přeočkovat třetí dávkou seniory. Podle předběžných výsledků analýzy této společnosti má totiž až 60 procent seniorů po půl roce od očkování proti covidu-19 výrazně nižší nebo žádné protilátky. V minulosti se mluvilo o tom, že by posilovací dávku mohli dostat také lidé se sníženou imunitou, tedy například lidé po transplantacích či chronicky nemocní.

16:25

Evropská komise dnes schválila smlouvu s americkou společností Novavax na nákup 200 milionů vakcín proti covidu-19. Na Twitteru to oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Preparát nyní posuzuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Pokud bude vakcína schválena, prvních dávek by se podle EK mohla sedmadvacítka dočkat už v posledním čtvrtletí letošního roku.

15:25

V ordinacích praktických lékařů pro děti by mohlo v blízké době začít očkování dětí proti covidu-19. Všeobecná zdravotní pojišťovna nyní podle náměstka Davida Šmehlíka chystá podrobné pokyny pro lékaře. Praktici si budou moci objednat vakcínu od firmy Moderna, která už je také povolena pro děti od 12 let. Praktici mají podle předsedkyně sdružení Ilony Hülleové o očkování zájem, chtěli by ale, aby bylo možné balení vakcín dělit. Jedno balení totiž obsahuje 100 očkovacích dávek, což by menší ordinace nedokázaly využít.

14:50

Podmínka dodržení stejného kolektivu ve školách, jak to kvůli covidu-19 pro nový školní rok doporučilo ministerstvo zdravotnictví, může komplikovat sestavení rozvrhu ve středních i základních školách. Zástupci školských asociací proto doufají, že zůstane nezávazná. O tom, která z navržených protiepidemických opatření budou povinná a která ne, budou v následujících dnech jednat s ministerstvem školství. Jasno by podle nich mělo být do 16. srpna.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo návrh protiepidemických opatření pro provoz škol od září minulý pátek. Ministerstvo školství v pondělí materiál rozeslalo školám s tím, že konečnou podobu dostanou po úpravě do finální podoby mimořádného opatření. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) úřad nyní k návrhu zjišťuje poznámky ředitelů škol, aby se mohly zapracovat do kompletních informací.

Foto: iStock
15:39

Pojišťovny v letošním roce řešily vyšší stovky případů, kdy klienti v zahraničí onemocněli nemocí covid-19 nebo byli umístěni do karantény. Proti loňsku, kdy se ale cestovalo kvůli pandemii mnohem méně, jde o výrazný nárůst. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Samotné onemocnění covid-19 není podle nich tak časté jako umístění do karantény.

14:02

V Číně za uplynulý den přibylo 71 případů lokálního přenosu nového koronaviru, oznámily dnes úřady. To je nejvíce od 30. ledna. V některých městech se proto zpřísňují protiepidemická opatření, ruší se lety a zintenzivňuje se testování ve snaze zastavit šíření infekce, za kterým stojí vysoce nakažlivá mutace delta.

13:01

Zájemci, kteří se dopředu neregistrovali, si už přišli pro více než 42 000 dávek vakcíny proti covidu-19. Největší zájem je v nově otevřených očkovacích místech v obchodních centrech. Hlásit předem se lidé nemusí od 12. července, kdy se otevřela první dvě centra bez registrace. Ve vyčleněných časech očkují zájemce bez registrace i některá stávající centra, jsou ve všech krajích.

12:44

Dva dny volna navíc pro vojáky z povolání očkované proti covidu-19 tak, aby se i na ně vztahovalo rozhodnutí vlády o placeném volnu pro očkované zaměstnance státu, má zajistit vyhláška ministerstva obrany. Návrh v úterý ministerstvo publikovalo ve vládní legislativní knihovně. Její autoři počítají i s možností třetího a případně i dalšího přeočkování u zatím dvoudávkových vakcín. V tom případě by však měli mít vojáci, kteří se pro očkování rozhodnou, nárok na další den volna.

12:09

Děsí mě, že by naše děti učil někdo, kdo se rozhodne očkovat jen kvůli dvěma dnům volna. V kraji máme vysokou proočkovanost, motivace by měla směřovat k tomu jak doočkovat ty, co očkovaní nejsou, říká předseda Asociace krajů, hejtman Jihočeského kraje a lékař Martin Kuba.

12:21

Dva dny volna za očkování má vojákům zajistit vyhláška. Její autoři navrhují obecnou formulaci, která by umožnila volno i při dalších přeočkováních.

11:35

Před nákazou mutací delta a rozvojem bezpříznakového i příznakového onemocnění covid-19 chrání dokončené očkování z 50 až 60 procent. Vyplývá to ze studie vědců z Královské univerzity v Londýně, o které dnes informovala agentura Reuters.

Ochrana před nákazou mutací delta a proděláním bezpříznakové nákazy je nyní po dokončeném očkování 49procentní, uvádí studie. Dokončené očkování z 59 procent chrání před symptomatickým průběhem onemocnění.

11:17

Desítky lidí dnes od rána čekaly ve frontě před kulturním domem ve Vítkově na Opavsku, kam vyrazil mobilní očkovací tým Fakultní nemocnice Ostrava, aby lidem z odlehlejších oblastí kraje nabídl očkování proti covidu-19. Mobilní týmy už v úterý očkovaly neregistrované zájemce také v Osoblaze na Bruntálsku a Jablunkově na Frýdecko-Místecku. Pro vakcíny si tam přišlo 151, respektive 172 lidí. Novinářům to ve středu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

08:37

V úterý přibylo v Česku 237 potvrzených případů koronaviru, o 16 méně než před týdnem. Zároveň se snížilo reprodukční incidenční číslo.

06:00

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 3571 nových případů nákazy koronavirem a 25 úmrtí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Počet nakažených je vyšší než před týdnem, kdy německé úřady hlásily 2768 infekcí.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nemoci covid-19 nakazilo 3,777 milionu lidí a 91 704 jich zemřelo. Z onemocnění se zatím vyléčilo téměř 3,660 milionu lidí.

22:00

Republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis dnes dál trval na tom, že nenařídí lidem nosit na veřejnosti roušky a nezavede ani protiepidemické restrikce na podniky. Podle agentury AP zároveň zlehčoval aktuální nárůst počtů nakažených a hospitalizovaných, které se dostávají na rekordní hodnoty. Některé nemocnice v jihovýchodním státě přistupují k mimořádným opatřením ve snaze zvládnout nápor pacientů.

Region s necelými 22 miliony obyvatel dnes evidoval 11 515 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. 

18:51

Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit zvláštní platové tabulky lékařů na krajských hygienických stanicích (KHS). Změna má vylepšit jejich personální situaci, některé mají problém sehnat nové zaměstnance. Novela vládního nařízení je v současné době připomínkovaná a následně ji projedná vláda, informovalo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. V době pandemie dostaly hygienické stanice zhruba 134 nových tabulkových míst, v Praze a Středočeském kraji byl ale problém místa obsadit.

18:34

Argentina začne vyrábět druhou dávku ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. V srpnu jí má vyrobit tři miliony, oznámil Ruský fond přímých investic (RDIF), který se podílí na výrobě a vývozu této očkovací látky do zahraničí. Zkušební várka vyrobená v latinskoamerickém státě úspěšně prošla testy v Rusku. Produkce v Argentině by měla zmírnit zpoždění v dodávkách přípravku.

18:31

Nejlidnatější americké město stupňuje své plány ohledně pravidel kolem očkování na covid-19. Starosta New Yorku Bill de Blasio dnes oznámil, že už od poloviny tohoto měsíce budou muset lidé začít předkládat potvrzení o vakcinaci při některých aktivitách ve vnitřních prostorách, například na koncertech, v restauracích nebo v posilovnách. Podle agentury AP je více než osmimilionový New York prvním velkým městem USA, které takto přísné omezení zavádí.

16:33

Z výsledků analýzy vyplývá, že hladina protilátek klesá s časem od očkování a s věkem. Podle společnosti je pokles protilátek razantní, a to tak, že až 60 procent očkovaných má po čtyřech a více měsících od očkování negativní hodnoty. Dále vyplývá, že senioři, kteří měli covid-19, dosahují vyšších hodnot protilátek než ti, kteří nemoc neprodělali. 

16:28

Po půl roce očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné protilátky. V tiskové zprávě to uvedla Společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 seniorech. Podle Podaných rukou bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou u zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

15:48

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura jednal dnes odpoledne s prezidentem Milošem Zemanem o uznávání protilátek proti koronaviru jako dokladu bezinfekčnosti. Zpráva o výši protilátek by podle něj měla fungovat stejně jako doklad o očkování či prodělání nemoci. Prezident podle Okamury s jeho názorem souhlasí a chce se v této věci přimluvit u ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Okamury uvedl, že by o tom mohl s Vojtěchem hovořit. Politici probrali také výhrady k plánu zdravotnictví pro návrat dětí do škol.

14:39

Izrael bude po cestujících z Česka, USA, Německa, Francie a dalších zemí vyžadovat karanténu. Opatření se týká i očkovaných.

14:39

Polovina obyvatel Evropské unie je plně naočkovaná vakcínou proti covidu-19, alespoň jednu dávku má 60 procent populace, vyplývá z propočtů AFP.

13:27

Lidé, kteří budou muset být v říjnu v karanténě kvůli koronaviru, budou moci volit poslance z auta nebo do přenosné schránky. Zeman úpravu podepsal.

11:43

Francouzský ostrov Guadeloupe v Karibském moři od středečního večera vstoupí na nejméně tři týdny do přísné uzávěry kvůli dramatickému nárůstu případů koronavirové nákazy. Připojí se tak k dalším francouzským zámořským departementům Martiniku a Réunionu, které podobná opatření zavedly minulý týden, napsala agentura AFP.

"Situace je katastrofická, máme za týden více než 3000 případů," uvedla šéfka regionálního střediska ministerstva zdravotnictví Valérie Denuxová. Počet nakažených se podle ní na ostrově za poslední tři týdny více než zdesetinásobil. "Incidence je 828 (nakažených) na 100 000 obyvatel. Tak vysokou hodnotu jsme na Guadeloupu nikdy neměli," dodala Denuxová.

11:32

V očkovacím centru pražského magistrátu na Vyšehradě se lidé starší 12 let mohou ode dneška nechat očkovat proti covidu-19 bez registrace. Lidé mohou bez objednání přijít do Kongresového centra v době mezi 10:00 a 19:00, očkovat se bude podle kapacity. Město minulý týden spustilo pro zájemce bez registrace také očkovací autobus. Kromě toho jsou v Praze tři státem provozovaná místa umožňující vakcinaci bez předchozího ohlášení.

10:41

Ostravská univerzita otevře v polovině srpna vlastní očkovací centrum. Zázemí pro něj vytvoří Lékařská fakulta. V centru se budou očkovat nejen zaměstnanci a studenti, ale nabídne své služby také lidem, kteří zatím očkování proti covidu-19 neabsolvovali, řekla mluvčí univerzity Lucie Fremrová.

10:39

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus poprvé rozšířil, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Podle činitele Li Čchianga budou obyvatelé hlavního města centrální provincie Chu-pej na koronavirus otestováni rychle, aby se zajistila jejich bezpečnost. Testovat se bude metodou PCR, která má odhalit příznakové i bezpříznakové případy nákazy.

09:40

Za první týden se nechalo naočkovat proti koronaviru v nově otevřeném očkovacím místě bez registrace v nákupním centru Šantovka v Olomouci zhruba 2300 lidí. Zájem o vakcíny společností Pfizer/BioNTech a jednodávkové vakcíny od společnosti Johnson & Johnson je přitom srovnatelný, řekl Adam Fritscher, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc, která provoz centra zajišťuje. Nemocnice počítá také se zřízením mobilních očkovacích týmů, které by měly působit například na Jesenicku.

08:37

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci covid-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K dnešku mírně kleslo na 0,92. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:10

V Německu za uplynulý den přibylo 1766 případů koronavirové infekce, informoval v úterý Institut Roberta Kocha. Před týdnem se počet nakažených zvýšil o 1545, v následujících dnech pak denní přírůstky činily přes 2000, ve čtvrtek dokonce přes 3000.

06:18

Mezi účastníky olympijských her v Tokiu se objevilo 18 nových případů koronaviru, mezi nakaženými je tentokrát i jeden sportovec. Jeho jméno, národnost ani disciplínu, v níž měl závodit, ale organizátoři nezveřejnili.

Dvanáct z nakažených pochází z Japonska, zbývajících šest je ze zahraničí. Celkem už pořadatelé v souvislosti s olympijskými hrami registrují 294 pozitivních testů, 25 zachycených případů se týkalo sportovců.

Nejvyšší počet nakažených v rámci jednoho dne bylo odhaleno v pátek, kdy přibylo 27 případů covidu-19.

06:05

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí znovu prodloužila zvláštní opatření, které jí s odvoláním na nebezpečí šíření koronaviru umožňuje bez udání důvodu odmítat veškeré žadatele o azyl a další ochrany přicházející z Mexika.

Biden tak pokračuje v politice nastavené exprezidentem Donaldem Trumpem, proti čemuž hlasitě protestují skupiny hájící práva migrantů, které v pondělí oznámily, že budou usilovat o zrušení opatření soudní cestou, napsala agentura AP.

06:00

Policie na španělském ostrově Ibiza shání cizince mezi 30 a 40 lety věku do nového týmu, jehož úkolem bude tajně pronikat na soukromé večírky, na nichž návštěvníci porušují koronavirové restrikce, a upozorňovat na ně uniformované příslušníky.

Pořádkové síly tím reagují na strmě rostoucí počty nově nakažených na ostrově známém svým bujarým nočním životem a hudební scénou, který každoročně láká mnoho zahraničních turistů.

23:00

S pokračujícím nárůstem denního počtu nových infekcí v USA, přisuzovaném nakažlivé variantě koronaviru delta, řada místních činitelů zpřísňuje zdravotní nařízení a zavádí povinnost očkování pro pracovníky ve vybraných profesích.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo dnes naléhal na podniky, aby odmítaly nenaočkované zákazníky. Louisiana znovu zavede povinné nošení roušek. Florida, která se potýká s nebývalým nárůstem počtu hospitalizovaných s covidem-19, naopak nedávno zakázala školám vyžadovat roušky ve školách.

19:55

Francouzský prezident Emmanuel Macron na Instagramu vyzval uživatele, aby se ho ptali na očkování proti covidu-19. Odpovědět chce v sérii samostatných příspěvků, před sedmou hodinou večer už zveřejnil dvě reakce. Prezident chce osobně čelit dezinformacím o proticovidových vakcínách po sobotních demonstracích proti zdravotnickým pasům, kterých se zúčastnilo přes 200 000 lidí, napsala agentura AFP.

19:12

Velká očkovací centra ve Zlínském kraji ukončí provoz do konce prázdnin. Očkování proti covidu se přesune zpět do nemocnic nejpozději na začátku školního roku, sdělila v pondělí v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Soňa Ličková. O budoucnosti očkovacích center v pondělí jednali zástupci kraje s vedením nemocnic.

18:57

Německo ohrožené skupiny obyvatel naočkuje třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 a rovněž plošně nabídne vakcinaci dětí od 12 let. V pondělí se na tom shodl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn s kolegy z jednotlivých spolkových zemí. Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek po jednání řekl, že rozhodnutí bylo jednomyslné.

16:59

Jak se postavit k výzvě premiéra Andreje Babiše (ANO), aby samosprávy motivovaly své zaměstnance k očkování proti covidu-19 prostřednictvím dvou dnů volna, krajské a městské úřady teprve analyzují. Některá hejtmanství, například jihomoravské, liberecké nebo středočeské, už ale avizovala, že k tomuto kroku nepřistoupí. Mimo jiné to odůvodňují tím, že to je nesprávné vůči jiným nebo že jejich zaměstnanci již mají k dispozici několik dnů zdravotního či sociálního volna, které mohou po očkování využít. Vyplynulo to z ankety mezi zástupci samospráv.

16:56

Podezření na variantu koronaviru delta má podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

15:40

Až třetina Čechů, kteří měli loni covid-19, se mohla podle přednosty Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Milana Tučka nakazit v zaměstnání. Nejčastěji to byli zdravotníci a učitelé, informovala v pondělí fakulta v tiskové zprávě. Loni do konce roku se novým typem koronaviru infikovalo přes 730 000 lidí, do současnosti téměř 1,7 milionu. Asi 150 lidem, většinou zdravotníkům, byl loni covid-19 uznán jako nemoc z povolání. Letos jsou žádostí už stovky.

14:55

Pražští hygienici při trasování našli u jednoho z nakažených z letu do Tokia tři blízké osoby v ČR, které měly pozitivní test na koronavirus. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

14:34

Jihomoravský kraj ani města nepřistoupí na výzvu vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), ať lidem po očkování proti koronaviru dají dva dny volna. Uvedli to zástupci samospráv. O dvou dnech volna po očkování pro zaměstnance státních organizací rozhodla vláda v neděli a vyzvala k tomu i kraje a další zřizovatele.

13:45

Stát by měl podle Svazu průmyslu a dopravy ČR nechat na firmách, jak budou případně zaměstnance motivovat k očkování. Každý podnik si musí vyhodnotit, co si může ekonomicky i personálně dovolit. Mnohé společnosti pracovníky k očkování začaly motivovat dlouho před tím, než se k tomu rozhodla vláda. Na dotaz to uvedla ředitelka zaměstnavatelské sekce SP Eva Martinicová. Úředníci podle Hospodářské komory udělali zásadní chybu, když včas nezahájili očkování ve firmách. Mohli se rychle proočkovat nejen zaměstnanci, ale celé rodiny, doplnil mluvčí komory Miroslav Diro.

15:15

V Královéhradeckém kraji od středy 28. července využily možnosti nechat se očkovat bez předchozí registrace stovky lidí. Od středy nabízí očkování v tomto režimu většina míst, kde očkuje na objednání, vyplynulo z dnešního sdělení zástupců Královéhradeckého kraje a zdravotnických zařízení. V kraji se lidé mohou nechat očkovat proti covidu-19 bez předchozí registrace na deseti místech. První v kraji nabídla očkování v tomto režimu poliklinika EDUMED v Jaroměři, a to ve středu 21. července.

13:00

V Evropě se od začátku nynější pandemie koronavirem nakazilo přes 60 milionů lidí, uvedla dnes kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) pro evropský region. Do toho spadá také Rusko a země bývalého Sovětského svazu.

12:29

Ministerstvo školství rozešle dnes školám návrh ministerstva zdravotnictví na protiepidemická opatření pro provoz škol od září. Na dotaz ČTK to v pondělí prostřednictvím tiskového oddělení úřadu uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Konečnou podobu materiálu podle něj úřad do škol zašle po úpravě návrhu do konečné podoby mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Plaga očekává, že to bude v polovině srpna.

11:15 Vlajka Ruské federace.

V Rusku přibylo 23 508 nových případů nákazy koronavirem a 785 úmrtí pacientů s covidem-19 za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 22 804 případů a 789 úmrtí, uvedly tiskové agentury s odvoláním na vládní operativní štáb.

11:13

Očkovací centrum v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové o víkendu nabídne mimořádnou možnost očkování bez předchozí registrace zájemcům starším šestnácti let. Očkování bude možné v sobotu i v neděli 7. a 8. srpna od 08:00 do 16:00 v přízemí budovy číslo deset v Pavilonu interních oborů v areálu nemocnice.

10:34

Organizátory kulturních akcí, kteří mají kvůli pandemii koronaviru propad příjmů nejméně 50 procent, podpoří peníze z nové výzvy programu COVID Kultura. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, které program připravuje s ministerstvem kultury.

09:54

Očkování proti covidu v neděli podstoupilo 20 631 lidí, nejméně od začátku prázdnin. Proti předchozí neděli je to pokles asi o 6500 lidí. Od začátku vakcinace eviduje ministerstvo 10 363 749 očkování. Ukončené očkování má 4,86 milionu lidí.

09:10

Epidemická situace se liší v jednotlivých regionech. Nejhůře je na tom Plzeňský kraj, kde připadá na uplynulých sedm dní 31 nakažených na 100 000 obyvatel. Následuje Praha s incidencí 21 a Pardubický kraj se 14 případy na 100 000 obyvatel v posledním týdnu. Relativně nejlépe na tom naopak je Olomoucký kraj, kde je evidují tři nakažené na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní.

08:31

Více než 62 procent dospělých obyvatel Česka dostalo podle statistik alespoň první dávku očkování proti covidu. Když se přičtou ti, kteří na vakcínu čekají nebo mají po onemocnění protilátky, měla by být brzy chráněna dostatečně velká část populace. Přesto je podle odborníků důležité, aby se očkovali další lidé. V případě nových mutací koronaviru to totiž nemusí stačit:

08:26

V neděli přibylo v Česku 75 potvrzených případů koronaviru. Je to nejnižší nárůst od začátku prázdnin a zároveň pokles o pět nakažených proti předchozí neděli. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, mírně stouplo na 0,93. Počet nově nakažených na 100 000 lidí za týden je nadále na 11. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:42

Na Floridě je hospitalizováno více než 10 200 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od začátku pandemie. O den dříve přitom tamní úřady hlásily rekordní denní nárůst počtu infikovaných, píše agentura AP.

V přepočtu na obyvatele nyní Florida eviduje nejvíce hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v USA. Nemocnice po celém státě mezitím hlásí, že musejí nové pacienty umisťovat na lůžka v chodbách. Řada nemocnic také informovala, že znatelně klesl věk nově hospitalizovaných.

K prudkému nárůstu v počtech nově infikovaných a hospitalizací dochází na Floridě v době, kdy se v tomto státě rozšířila nakažlivější mutace delta, zatímco se obyvatelé vracejí k předpandemickému životu.

07:36

V Německu za poslední den přibylo 847 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem a jedno úmrtí po nemoci covid-19. Vyplývá to z dnešních ranních údajů Institutu Roberta Kocha. Přesně před týdnem evidovalo Německo 958 nově nakažených.

Sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, v Německu nadále stoupá. Podle institutu ráno činila 17,8, zatímco v neděli byla na hodnotě 17,5. Nejnižší incidenci, 4,9, mělo Německo 6. července. Úřady se právě tímto číslem dosud řídily při posuzování nutnosti změn protiepidemických opatření. Nově však podle agentury DPA budou výrazněji zohledňovat další údaje, jako jsou například počty hospitalizovaných.

20:54 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Přiblížit očkování více lidem mají podle premiéra Andreje Babiše nyní mobilní očkovací týmy, kraje k jejich zřizování vyzval premiér v pravidelném nedělním vystoupení na facebooku. Nyní jich je podle Babiše 12, z toho jen osm očkuje. Počet míst, kde se očkuje bez předchodzí registrace stoupnul na 71, uvedl.

20:53 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Problematiku protilátek řeším, experti nemají jednotný názor, budu se snažit přijít s řešením, aby se na tom odborníci domluvili," komentoval premiér Andrej Babiš (ANO) na Facebooku páteční vystoupení náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové, podle které odborníci nedoporučují uznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti.

19:40

Na Slovensku startuje loterie na podporu očkování proti covidu-19, kterou na začátku července schválil parlament. Od dnešního večera se Slováci mohou začít registrovat do soutěže, první slosování bude 15. srpna. Nejvyšší cenou je 100 000 eur (2,5 milionu korun), informoval slovenský tisk.

Výherci budou losováni každý týden do konce října. Slovenský erár by tak měl na cenách utratit zhruba deset milionů eur (250 milionů korun). Soutěže se mohou účastnit lidé s trvalým pobytem na Slovensku, kteří dokončili očkování proti covidu-19.

19:21

Přehled hlavních nedělních událostí:

 • Nově potvrzených případů nemoci covid-19 v sobotu v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo, laboratoře jich potvrdily 117, o deset méně než před týdnem. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, zůstalo na 0,90.
 • Vláda rozhodla o dvou dnech očkovacího volna jen pro zaměstnance organizací, které má ve své kompetenci. Vyzvala ale kraje a další zřizovatele, aby učinily totéž v případě svých institucí. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO).
 • V Česku se znovu částečně rozvolňují protiepidemická opatření. Od neděle smí být na sportovních a kulturních akcích až 7000 lidí venku a 3000 uvnitř s testem na koronavirus, po prodělání onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech nebo s očkováním. Kapacita dějiště může být plně využita, nad zmíněné limity ji však smí doplnit pouze lidé po covidu nebo s vakcínou.
18:12

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek při návštěvě Egypta řekl tamním představitelům, že ČR cestování do Egypta neztěžuje nadměrnými požadavky. V Káhiře se setkal s šéfem egyptské diplomacie Sámehem Šukrím a s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím.

"Před pandemií sem jezdilo řádově 300 tisíc českých turistů ročně. My doufáme, že se co nejdříve dostaneme zpět k těmto číslům," uvedl. Dodal ale, že je v zájmu České republiky hlídat, aby cestování nepřispívalo k šíření nových mutací koronaviru v ČR.

17:33

Tisíce lidí se v neděli vzepřely úřednímu zákazu a zamířily do ulic Berlína, aby vyjádřily nespokojenost s protikoronavirovými opatřeními německé vlády. Na některých místech se demonstranti střetli s policisty. Policie na 500 demonstrantů zadržela, napsala agentura AP.

Německé úřady v pátek zakázaly konání 13 demonstrací, které organizátoři svolali na tento víkend. Na jednu z akcí se podle organizátorů předem zaregistrovalo 22 500 lidí, další pochod chystaný na dnešek měl přitáhnout 3500 osob. Úřady zákaz zdůvodnily tím, že na podobných akcích je vysoké riziko nákazy koronavirem, i proto, že jejich účastníci zpravidla nenosí roušky a nedodržují ani další opatření.

Část demonstrantů ale zákazu neuposlechla a začala se od dnešního dopoledne shromažďovat na různých místech metropole. Někteří z demonstrantů nesli transparenty s nápisy "Svobodu" a "Ne koronavirové diktatuře". Berlínská policie v ulicích rozmístila více než 2000 svých příslušníků a nad městem přelétávaly vrtulníky. Odpoledne se začaly davy nespokojenců zvětšovat. Někteří napadli policisty, kteří se snažili změnit směr jejich pochodu, uvedla policie na twitteru.

Policisté a demonstranti před Braniborskou bránou v centru Berlína.
Policisté a demonstranti před Braniborskou bránou v centru Berlína. | Foto: Reuters
16:50

Aktuálně.cz přináší přehled uvolněných opatření i těch, která nadále zůstávají v platnosti. Od 31. července se zmírnila pravidla pro návrat dětí z rizikových zemí do Česka, nově už k překročení hranic nepotřebují test. Od neděle také není omezen počet lidí na koupalištích a v bazénech a zmenší se povinné rozestupy v obchodech.

15:24

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti covidu-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli server Financial Times, který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen díky obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskuzím o nutnosti dalších posilovacích dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

15:10

Než se loni na jaře uzavřely restaurace, navštěvovalo je několikrát týdně 37 procent lidí. V současné době do nich zavítá vícekrát v týdnu o deset procent hostů méně:

10:34

Od loňského března, kdy se v Česku potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19 prokázala u 1 673 694 lidí. Nejhorší situace byla letos v březnu. Celkový počet pozitivních testů dosáhl ve třináctém měsíci epidemie 299 704 a denní průměr se blížil 10 000 nakažených.

Přes čtvrt milionu nakažených se objevilo ještě loni v říjnu a letos v lednu a únoru. V posledních měsících se počet nakažených snižuje, v dubnu klesl pod sto tisíc, v květnu pod 30 000 a v červenci činil 5960, což je ale stále o čtvrtinu více než ve stejném měsíci loni.

09:37

Stejně jako ubylo proti minulé sobotě testovaných, snížil se i počet naočkovaných lidí. Podle údajů ministerstva aplikovali zdravotníci v sobotu 25 909 dávek vakcíny proti covidu, přičemž o týden dříve dali injekcí přibližně o 7400 více. Počet podaných dávek za celou dobu očkování, které začalo v Česku na konci loňského roku, překročil 10,3 milionu.

09:35

Antigenních a PCR testů na koronavirus laboratoře v sobotu provedly téměř 88 tisíc, zhruba o 1600 méně než před týdnem. U nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - klesl podíl pozitivních oproti minulému týdnu na 0,07 procenta z 0,09. U takzvané epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testování například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních zvýšil na 0,25 procenta z 0,18. Podíl potvrzených případů u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl z 0,89 na 0,84 procenta.

09:31

Nově potvrzených případů nemoci covid-19 v sobotu v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo. Laboratoře jich potvrdily 117, o deset méně než před týdnem. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, zůstalo na 0,90. Ke dnešku se nezměnil ani počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, zůstal na sobotních 11.

Počet hospitalizovaných s koronavirem se od počátku července držel pod padesátkou, v pondělí se ale přes ni přehoupl, od té doby však opět mírně klesl. K sobotě vyžadovalo péči v nemocnicích 44 pacientů s covidem. Proti pátku jich tak bylo o šest méně, naopak v porovnání s minulou sobotou o šest více.

21:47

Vietnam o další dva týdny prodlouží opatření, která byla přijata s cílem zastavit šíření koronaviru v hospodářské metropoli Ho Či Minově Městě a v dalších 18 městech a provinciích na jihu země.

20:33

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2400 případů koronavirové nákazy a 21 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Před týdnem země registrovala 1919 nových infekcí a 28 zemřelých, uvedla agentura DPA. Úřady v Berlíně zakázaly několik demonstrací, které byly svolány na víkend na protest proti koronavirovým opatřením, policie se ale obává, že protestující stejně do města dorazí.

16:34

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se dnes konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle odhadů francouzských médií se sešlo po celé zemi asi 150 tisíc lidí. Jen v Paříži se chystaly čtyři samostatné protesty, kvůli nimž hlídá ulice přes tři tisíce policistů.

Foto: Reuters
14:07

Japonská agentura Kjódó informovala, že organizátoři olympiády v sobotu oznámili 21 zjištěných případů koronaviru v souvislosti s olympiádou - mezi nově nakaženými ale podle nich nejsou žádní sportovci. Nikdo z nakažených nebydlí v olympijské vesnici. Celkem se v souvislosti s olympiádou infikovalo dosud 241 osob.

Ačkoliv japonský premiér Jošihide Suga popírá souvislost mezi olympijskými hrami a tempem šíření infekce v zemi, někteří odborníci se domnívají, že slavnostní nálada během sportovního svátku vede k tomu, že veřejnost je k pandemii lhostejnější, píše agentura Kjódó. Mnoho lidí se dnes podle ní sešlo u olympijských sportovišť, aby si užili atmosféru, byť hlediště jsou pro běžné diváky uzavřená.

13:20

Thajsko a Malajsie hlásí nejvyšší denní přírůstky infekcí koronavirem od začátku pandemie. Bangkok informoval o 18 912 nakažených, Kuala Lumpur hlásí asi o tisícovku méně. Počty nakažených rostou také v Číně, jsou však výrazně nižší než v řadě dalších zemí. Peking dnes zároveň oznámil, že v pátek zdravotníci naočkovali vakcínou proti covidu-19 dalších 18 milionů lidí.

12:21 Ilustrační foto.

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se pravděpodobně vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za dnešní dopoledne možnost využilo několik desítek lidí.

"Jsou to lidé všech věkových kategorií včetně dětí. Starší lidé oceňují, že se mohou nechat naočkovat jednodávkovou vakcínou," řekla dnes ČTK pracovnice, která vakcínu aplikuje. "V Zoo Praha bude očkovací autobus v sobotu a v neděli v otevírací době areálu. Možnost očkování mají všichni návštěvníci s platnou vstupenkou. Očkovací bus je u Vzdělávacího centra kousek od hlavního vchodu," řekla ČTK mluvčí zoo Lucie Dosedělová.

10:39

V pátek japonské úřady oznámily 10 743 odhalených případů nákazy v celé zemi, což byl dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie

10:39

Japonské Tokio, které nyní hostí letní olympijské hry, zaznamenalo dosud nejvyšší počet nakažených koronavirem za den. Tamní úřady dnes podle tiskových agentur oznámily 4058 infikovaných. Japonsku se zatím dařilo držet koronavirus relativně pod kontrolou, v poslední době se ovšem potýká s vysoce nakažlivou variantou delta.

10:38

Srovnání počtu nakažených novým typem koronaviru za uplynulých 14 dní v ČR a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 tisíc obyvatel):

ZeměPočet případů / 14 dní / 100 tisíc obyvatelCelkový počet případů / 14 dní (zaokrouhleno)
Flag: Austria on Skype Emoticons 1.2 Rakousko615403
Flag: Germany on Skype Emoticons 1.2 Německo2927.075
Flag: Czechia on Skype Emoticons 1.2 Česko272876
Flag: Slovakia on Skype Emoticons 1.2 Slovensko10545
Flag: Poland on Skype Emoticons 1.2 Polsko41518

Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK

10:34

Česká republika má za uplynulé dva týdny 27 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 30 případů), a je tak třetí mezi sousedními zeměmi. V porovnání se situací před týdnem ji přeskočilo Německo, které je nyní druhé s počtem 29 případů na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 21). Nejhorší ze sousedních zemí je už druhý týden Rakousko, kde evidují 61 nových případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, před týdnem to bylo 48. Nákaza na Slovensku a v Polsku stagnuje.

08:54

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales dnes oznámil 210 případů lokální nákazy koronavirem za den. Policie zároveň uzavřela centrum Sydney pomocí řady kontrolních stanovišť, aby zabránila plánované nepovolené demonstraci proti lockdownu, informovala dnes agentura Reuters. V Sydney a okolí, které se potýkají se šířením nakažlivější mutace delta, platí už týdny přísná uzávěra, která potrvá přinejmenším do konce srpna.

Úřady vyslaly kvůli chystanému protestu do ulic města na tisíc policistů, kteří zároveň žádají taxikáře a řidiče sdílených taxislužeb, aby nevozili pasažéry na demonstraci. Minulý víkend protesty skončily střety s policií a zatýkáním. Z červencového průzkumu společnosti Utting Research z Nového Jižního Walesu vyplynulo, že demonstrace podporuje sedm procent obyvatel.

08:34

Aktuální situace v číslech: 

 • V Česku testy v pátek potvrdily 140 nových případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než před týdnem a nejméně v tomto týdnu. Počty nově nakažených koronavirem v mezitýdenním srovnání tak nadále klesají.
 • Dál ubylo i nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, jejich počet klesl na 11 z předchozích 12.
 • Počet hospitalizovaných se drží na padesátce. 
 • Od loňského 1. března, kdy byly v zemi potvrzeny první případy nemoci, statistiky zaznamenaly přes 1,674 milionu nakažených. Většina se vyléčila.
 • 30 373 lidí s potvrzeným koronavirem zemřelo. V poslední době je ale obětí minimum, poslední eviduje ministerstvo zdravotnictví 21. července. Za celý první prázdninový měsíc je podle dosavadních údajů 12 zemřelých s covidem.
08:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Do konce září chce Vojtěch v Česku dosáhnout proočkovanosti 70 procent obyvatel. Nošení roušek na veřejných místech zatím podle něj nejspíš zůstane povinné i pro očkované. 

08:24 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Vojtěch neočekává, že by na podzim měla přijít další pandemická vlna podobná těm předchozím. "Ani v tom nejhorším scénáři to nevypadá, že bychom měli dosáhnout čísel z podzimní či zimní vlny, alespoň co se týče hospitalizací," uvedl. Pokud se podle něj bude situace vyvíjet příznivě ve Velké Británii, která v polovině července zrušila prakticky všechna omezení, může si z ní Česko vzít příklad. "Pokud se nám podaří dosáhnout proočkovanosti jako ve Velké Británii, mohli bychom jít ještě dál," míní ministr.

08:22 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Povinné očkování stát nechystá ani pro policisty, hasiče či zdravotníky. V rozhovoru pro deník MF DNES to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

08:13

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2400 případů koronavirové nákazy a 21 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to ze sobotních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Před týdnem země registrovala 1919 nových infekcí a 28 zemřelých, uvedla agentura DPA. Zároveň poznamenala, že opět vzrostla takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 tisíc obyvatel.

08:02

Když loni v Evropě vlády vyhlásily první lockdown, často zaznívaly vtipy nebo komentáře, že to povede k výraznému zvýšení porodnosti. Jenže zatím tomu nic nenasvědčuje. V loňském roce se v Česku narodilo o dva tisíce méně dětí než v předminulém roce.

07:55

Ode dneška nemusí nosit respirátor lidé, kteří jej nemohou mít ze zdravotních důvodů. Musí ale pro to mít potvrzení od lékaře. Týkat se to může lidí, kteří i v klidovém stavu trpí dušností. Jsou to například pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic.

07:10

Od 31. července se zmírňují pravidla pro návrat dětí z rizikových zemí do Česka, nově už k překročení hranic nebudou potřebovat test. Lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou nosit respirátor, mohou požádat o výjimku. Státní zaměstnanci dostanou po očkování dva dny volna. Další změny platí od neděle. Tady je jejich kompletní přehled. 

07:09

Německá vláda schválila v pátek zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se lidé starší 12 let prokázali buď negativním testem na covid-19, potvrzením o uzdravení nebo dokladem o absolvovaném očkování. Opatření se týká jak cizinců, tak Němců při návratu z dovolených. Výjimku dostali pendleři a lidé, kteří hodlají v Německu strávit méně než 24 hodin, a to v případě, že nepřijíždí z rizikové oblasti. Česko nyní německé úřady za rizikovou oblast nepovažují. Ministr zdravotnictví Jens Spahn zároveň vyzval všechny, aby se nechali očkovat, mimo jiné právě i kvůli výhodám při cestování.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2021 12:05
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy