Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací certifikát

Přenos skončil
Česká vláda schválila opatření, podle kterého od soboty nebudou muset mít respirátor lidé, kteří ho ze zdravotních důvodů nosit nemohou. Musí ale na to mít potvrzení od lékaře. Německo mezitím zpřísňuje koronavirová opatření a bude při vstupu do země žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací certifikát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přenos skončil
07:06

Milé čtenářky a čtenáři, tento online přenos byl ukončen, další dění týkající se koronavirové pandemie naleznete zde.  

21:47

Německá vláda schválila v pátek zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se lidé starší 12 let prokázali buď negativním testem na covid-19, potvrzením o uzdravení nebo dokladem o absolvovaném očkování. Opatření se týká jak cizinců, tak Němců při návratu z dovolených. Výjimku dostali pendleři a lidé, kteří hodlají v Německu strávit méně než 24 hodin, a to v případě, že nepřijíždí z rizikové oblasti. Česko nyní německé úřady za rizikovou oblast nepovažují. Ministr zdravotnictví Jens Spahn zároveň vyzval všechny, aby se nechali očkovat, mimo jiné právě i kvůli výhodám při cestování.

21:00

Od 31. července se zmírňují pravidla pro návrat dětí z rizikových zemí do Česka, nově už k překročení hranic nebudou potřebovat test. Lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou nosit respirátor, mohou požádat o výjimku. Státní zaměstnanci dostanou po očkování dva dny volna. Další změny platí od neděle. Tady je jejich kompletní přehled. 

20:50

Banky v Evropské unii jsou po pandemii lépe připraveny na vážné hospodářské krize než před třemi lety, a to i v případ nejhoršího scénáře. Vyplývá to z nejnovějších zátěžových testů Evropského bankovního úřadu (EBA). Testy zkoumaly výkon 50 bank v regionu, napsala agentura Bloomberg.

20:43

Spojené státy zažívají novou vlnu epidemie covidu-19 a s ní také nové kolo vyhrocených sporů kolem pravidel o nošení roušek na veřejných místech, ačkoli odborníci tento postup považují za účinný nástroj v boji proti nákaze. V USA je povinné zakrývání obličeje od počátku pandemie jednou z front "kulturních válek" a nyní se proti němu opět zvedá hlasitý odpor s příchodem nových nařízení, například v souvislosti se školami. I přes doporučení vydávaná na federální úrovni se pravděpodobně opatření znovu budou lišit stát od státu, okres od okresu nebo podnik od podniku.

20:01

Ochrana, kterou vakcíny poskytují proti nákaze koronavirem či vážnému průběhu choroby, pravděpodobně postupem času slábne. V následujících letech je třeba počítat s přeočkováním, uvedla s odvoláním na dokument britské vládní zdravotnické komise SAGE agentura Reuters. "Je velmi pravděpodobné, že imunita získaná očkováním proti nákaze SARS-CoV-2 a potenciálně těžkému průběhu onemocnění (ale pravděpodobně v menší míře) postupem času slábne," uvedla v dokumentu SAGE.

19:20 Vlajka Ruské federace.

Občané Česka, Albánie a Francie opět smějí letecky cestovat do Ruska, rozhodla podle TASS ruská vláda. Dříve Rusko obnovilo lety do Prahy.

18:50

Vstup do restaurací, kaváren, hospod a na pláže bude v Libanonu umožněn pouze lidem, kteří byli naočkováni proti covidu-19, otestováni na protilátky nebo podstoupili antigenní test s negativním výsledkem. Nenaočkování zaměstnanci těchto zařízení budou muset podstoupit PCR test každých 72 hodin. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo libanonské ministerstvo cestovního ruchu.

17:43

Čína se potýká s další vlnou šíření koronaviru. Země zaznamenala ohnisko šíření od utišení krize ve Wuchanu, píše BBC. Virus se šíří především z města Nanking, metropole čínské provincie Ťiang-su, kde se na letišti nakazilo nejméně 200 lidí. Nárůst nakažených byl zaznamenán v pěti povinciích i v hlavním městě Pekingu. Podle místních médií byly z letiště zrušeny všechny lety až do 11. srpna, více než 9,3 milionu obyvatel města včetně návštěvníků se také bude muset podrobit testům. Za masivním šířením stojí především velmi nakažlivá mutace delta. Letiště, které je velmi vytížené, nedokázalo šíření dostatečně zabránit. 

17:02

Měl by se také regulovat počet strávníků ve školních jídelnách. Úřad chce, aby se zrušil samoobslužný výdej, tedy odebírání příborů z hromadných zásobníků a používání samoobslužných bufetů pro nápoje, polévky či saláty.

17:02

Školy by měly zřídit místnost nebo prostor pro izolaci nakaženého pracovníka či dítěte. Měly by také v co největším možném rozsahu zachovávat homogenitu skupin a omezit slučování tříd či hromadné školní akce. Pokud to počasí dovolí, tělocvik by se měl odehrávat na venkovních sportovištích. Omezit by se měl i pohyb cizích lidí v prostorách škol a školy by neměly pořádat například besedy či divadelní představení. Vyplývá to z návrhu podmínek pro provoz škol od září, který dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. To, kde budou muset děti a zaměstnanci školy nosit ochranu dýchacích cest, se bude podle materiálu řídit aktuálně platným opatřením ministerstva.

16:19

Rakovnická nemocnice bude příští týden očkovat proti koronaviru bez předchozí registrace. Využít toho mohou zájemci starší 18 let od pondělí do neděle od 16:00 do 20:00. Očkovat se bude jednorázovou vakcínou Johnson & Johnson, informoval za nemocnici Jan Ziegler. Ve středních Čechách se lze očkovat bez registrace v předem ohlášených termínech také v Kolíně, Kutné Hoře a Nymburce.

15:53

Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se všichni lidé starší 12 let prokázali buď negativním testem na covid-19, potvrzením o uzdravení, nebo dokladem o absolvovaném očkování.

Kabinet zdůvodnil zpřísnění restrikcí snahou co nejvíce předcházet zavlečení koronavirové nákazy ze zahraničí. Dosud se toto opatření týkalo pouze osob, které do Německa přicestují letecky. Nyní bude rozšířeno na všechny dopravní prostředky, tedy především pro cesty vlakem či autem. Lidé dojíždějící přes hranice za prací budou mít podle agentury DPA výjimku.

14:53

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. ČTK to řekla předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková, která je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví.

14:30

Hygienici v Libereckém kraji doporučují lidem, kteří v pátek 23. července navštívili kluby Střelnice Jablonec a Disco Club Malibu v Jablonci nad Nisou, aby se nechali preventivně otestovat na koronavirus. Mohli se totiž setkat s nakaženým. Testovat a sledovat svůj zdravotní stav by měli také účastníci závodů a doprovodného programu světové série ve fourcrossu horských kol, která se v Jablonci uskutečnila od 15. do 17. července. Informovala o tom mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

12:34

Japonsko hlásí 10 743 případů nákazy koronavirem za uplynulý den, svůj nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Uvedla to dnes agentura Reuters. V Tokiu, které právě hostí letní olympijské hry, se prokázalo dalších 3300 infekcí. O den dříve jich japonská metropole zaznamenala rekordních 3865. V návaznosti na růst počtu případů nákazy se Japonsko rozhodlo prodloužit v Tokiu nouzový stav a rozšířit ho také na další oblasti včetně okolí hlavního města.

11:56

Odborníci nedoporučují uznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti. Člověk, který má protilátky, podle nich může onemocnět.

11:02

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes dostal třetí dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Zahájil tak kampaň, jejímž cílem je nabídnout v Izraeli třetí dávku lidem starším 60 let, informovala agentura AFP.

Jicchak Herzog zdraví voliče v Tel Avivu.
Jicchak Herzog zdraví voliče v Tel Avivu. | Foto: Reuters
10:58

Od pondělí bude na takzvané mapě cestovatele tmavě červená Andorra, do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem se přesunou Dánsko a Francie. Oranžové budou nově Island, Itálie a Švýcarsko, zelené Lichtenštejnsko, informovalo v dnešní tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

10:44

Na Vysočině se v posledním týdnu covid-19 prokázal u 37 lidí, o týden dřív bylo 33 nakažených. V nemocnici byl ve čtvrtek jeden pacient s covidem.

10:10

V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy koronavirem. Minulý pátek narostla bilance infikovaných o 2089.

Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na 100 tisíc obyvatel, od 6. července vzrostla ze 4,9 na dnešních 16,5. Tento údaj se za uplynulé téměř čtyři týdny více než ztrojnásobil a stále stoupá.

10:05

Epidemie koronaviru v Královehradeckém kraji stagnuje. Sedmidenní incidence je na sedmičce, před týdnem bylo šest případů za sedm dní na 100 000 obyvatel.

09:52

Ministerstvo zdravotnictví představí návrh protiepidemických opatření pro provoz škol od září až poté, co se s ním seznámí ministerstvo školství. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Materiál pošle na ministerstvo školství ještě v pátek.

09:39

Nákaz koronavirem v Libereckém kraji přibylo za předchozích sedm dnů nejvíc za 6 týdnů. Testy potvrdily nákazu u 59 lidí, o týden dřív jich bylo 39.

09:10

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem-19, je to o deset víc než před týdnem. Počty v posledních dnech spíše mezitýdenně klesaly. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:38 Ilustrační foto.

V Praze v uplynulých sedmi dnech přibylo 323 případů covidu, o 181 méně než předchozí týden. Počet nově nakažených na 100 00 lidí za týden klesl na 24.

08:18

Opatření, které obsahuje důrazné nedoporučení cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy, bylo prodlouženo do 31. srpna, řekl Vojtěch.

08:17

Čerpat volno mohou lidé do konce roku, řekl premiér Andrej Babiš.

08:15

Vláda umožnila dlouhodobý pobyt studentům vysokých škol ze zemí s extrémním rizikem šíření koronaviru. Na mapě rizika mají černou barvu. Jinak by například studenti medicíny ztratili další akademický rok, zdůvodnil rozhodnutí po zasedání kabinetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

08:15

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

08:14

Státní zaměstnanci očkovaní letos proti covidu-19 budou mít nárok na dva dny placeného volna. Na dnešním zasedání to schválila vláda. Čerpat volno mohou lidé do konce roku, řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

07:52

Od soboty nemusí mít děti od šesti do 12 let test před návratem z dovolených ze zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem nákazy covidem-19. Hned po návratu mohou podstoupit PCR test a v případě negativního výsledku nemusí do samoizolace. Rozhodla o tom ve středu vláda, na Twitteru to uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

07:49

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává nejhorší situace ze zemí Evropské unie na Kypru (1514 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 1484). Druhou nejpostiženější zemí je nyní Španělsko (784 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem třetí s 624), následuje Nizozemsko (634 případů, před týdnem 670 případů a druhé místo). V České republice počty případů stagnují, se zhruba 27 případy zůstává na 21. místě (před týdnem bylo případů v ČR přibližně 28 na 100 000 obyvatel za 14 dní). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

19:59

Vakcinací proti covidu-19 se v Anglii předešlo asi 60 000 úmrtí. V rozhlasovém rozhovoru to dnes uvedl zdravotnický expert britské vlády Jonathan Van-Tam, který hovořil o "skutečně obrovském" úspěchu. Zpravodaj BBC nicméně v komentáři poznamenává, že uvedený počet údajně zachráněných životů je mírně přehnaný.

19:33

Izrael jako první na světě nabídne třetí dávku vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech osobám starším 60 let, píše agentura AP.

16:22

Unijní zdravotní úřad označil část řeckých ostrovů za oblasti s nejvyšším rizikem nákazy koronavirem. Nedoporučuje cestovat na Rhodos či Mykonos.

15:41 Ilustrační foto.

Bez registrace se Pražané a návštěvníci metropole mohou nově proti nemoci covid-19 naočkovat v pojízdném očkovacím centru, který zřídil pražský magistrát. Očkovací autobus postupně navštíví asi desítku míst v metropoli. Poprvé budou zdravotníci v autobuse očkovat zájemce v sobotu u zoologické zahrady v Troji. Podávat se bude jednodávková nebo dvoudávková vakcína podle přání klienta. Novinářům to dnes řekli primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

13:22

Pákistán od prvního srpna zakáže leteckou dopravu pro všechny, kdo se nebudou moci prokázat certifikátem o prodělaném očkování proti covidu-19. Bude také vyžadovat, aby se do 31. srpna nechali očkovat všichni zaměstnanci ve veřejném sektoru, informovala dnes agentura Reuters.

12:17 Vlajka Brazílie

První dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo v Brazílii 100 milionů obyvatel. Oznámil to ministr zdravotnictví Marcelo Queiroga. Alespoň jednu dávku vakcíny má zhruba 48 procent brazilské populace. "Všichni dospělí budou naočkováni alespoň jednou dávkou do konce září a úplně naočkovaní budou do prosince," uvedl ministr zdravotnictví. Brazílie chce v příštích týdnech také začít očkovat mladé lidi ve věku 12 až 18 let. Brazílie používá více preparátů od západních i čínských výrobců. Některé vakcíny na základě licence vyrábějí místní firmy.

Brazílie patří ke státům, na které epidemie covidu-19 dopadla nejvíce. V zemi, kde žije asi 212 milionů lidí, v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo zhruba 553 tisíc nakažených. Tempo šíření koronaviru ale v posledních týdnech zpomaluje. Za poslední měsíc se průměrný počet nových případů infekce a úmrtí za den snížil asi o 40 procent. Ve středu ministerstvo zdravotnictví oznámilo 48 000 nových případů nákazy a 1344 úmrtí.

13:01

Počet podaných dávek vakcíny proti koronaviru od začátku očkování v Královéhradeckém kraji překročil hranici půl milionů. Plné očkování má v kraji více než 250 000 lidí. Řekli to zástupci Královéhradeckého kraje. Kraj má téměř 551 000 obyvatel.

11:31 Vlajka Ruské federace.

Rusko za uplynulých 24 hodin zaznamenalo 799 úmrtí pacientů s covidem-19 za jediný den, což je nejvyšší počet od začátku pandemie. Rekordní počet úmrtí je hlášen už potřetí v tomto měsíci, uvedl na svém webu list Vedomosti s odvoláním na údaje od vládního operativního štábu. Předchozí rekordní úmrtí štáb oznamoval 16. a 24. července.

10:28

Už třetí den po sobě zaznamenalo japonské Tokio, které nyní hostí letní olympijské hry, rekordní počet nakažených covidem-19. Dnes ohlásilo 3865 nových případů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vedení města.

Ve středu Tokio oznámilo 3177 případů a v celém Japonsku dosáhl počet nových případů nákazy absolutního rekordu 9570 za jediný den.

11:07

Univerzita obrany nepočítá s tím, že by se příští akademický rok znovu uskutečnil především distančně jako ten loňský. Novinářům to při slavnostním vyřazení studentů univerzity řekla její rektorka Zuzana Kročová. Dodala, že studenti i zaměstnanci jsou z velké části očkovaní.

09:59

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček kritizuje způsob přijímání protikoronavirových opatření, kdy soudy některé z nich zrušily jako nezákonné. Podle něj to může mezi lidmi vyvolávat nejistotu a otřásat jejich důvěrou v řádnou správu věcí veřejných a právní stát jako takový, uvedla mluvčí ombudsmana Markéta Bočková. Naposledy Nejvyšší správní soud s třídenním odkladem zrušil opatření o ochraně dýchacích cest.

Neprávnická veřejnost si podle ombudsmana nemusí vždy plně uvědomovat podstatu aktuálních soudních rozhodnutí, kdy soudy neprohlašují opatření za obsahově chybná, ale při rušení upozorňují na jejich nezákonnost především kvůli nedostatečnému odůvodnění. Ombudsman uvedl, že samotná existence právního státu je založena na důvěře občanů v respektování kompetencí moci výkonné, zákonodárné a soudní. Křeček má za to, že nejistota doprovázející protikoronavirová opatření udržování nebo budování této důvěry nijak nenapomáhá. Hrozí tak podle něj, že současná situace bude mít vliv i na vztah občanů k budoucí politické reprezentaci.

08:52

Počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo klesá v posledních 11 dnech. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:32

Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos na jaře vycházel zejména z počtu nově nakažených koronavirem za sedm dní na 100 000 obyvatel, takzvané incidence, která v epidemiologii označuje počet nově nemocných za určitý časový úsek. Pokles čísla pod 100 přinesl podle takzvaných balíčků pro návrat do normálního života například otevření zbývajících obchodů nebo návrat žáků ZŠ k prezenční výuce. Vláda se ale balíčky neřídila bezvýhradně, podobně jako dříve u systému PES.

08:00

Rekordní počet nakažených za posledních 24 hodin zaznamenalo Thajsko. Celková bilance stoupla o 17 669 případů na více než 560 000 nakažených od začátku pandemie a přibylo také 165 obětí. Covid-19 už si v Thajsku vyžádal nejméně 4562 mrtvých. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

07:53

Vláda zoufale hledá způsoby, jak opět rozeběhnout očkovací maraton. Některé nápady jsou mizerné, ale dva dny volna za vakcinaci patří mezi ty lepší, píše v komentáři David Klimeš.

07:01

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales dnes zaznamenal nejvyšší denní nárůst počtu lokálně nakažených covidem-19 od začátku pandemie. Za poslední den mělo pozitivní test 239 lidí, kteří se nakazili aniž by cestovali, o den dříve to bylo 177 lidí. Předchozí rekord 212 nakažených byl z loňského března.

Epidemie nemoci covid-19 v Novém Jižním Walesu, snímek z června 2021
Epidemie nemoci covid-19 v Novém Jižním Walesu, snímek z června 2021 | Foto: Reuters
06:31

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci covid-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

06:15

Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3520 nových případů nemoci covid-19 a 10 úmrtí. Minulý čtvrtek bylo nově nakažených 1890 a úmrtí bylo 42. Vyplývá to z dnešních ranních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).

21:10

Guatemala získá jen polovinu ze smluvené dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Změnu smlouvy s ruským výrobcem dnes oznámila ministryně zdravotnictví Amelia Floresová. Místo 16 milionů dávek dostane do konce roku latinskoamerický stát osm milionů, informovala agentura EFE. Kvůli pomalým dodávkám Guatemala chtěla původně smlouvu na dovoz preparátů zrušit a od Ruska žádala vrácení už zaplacených peněz.

19:50

Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového týdne vztahovat povinnosti chodit každý týden na testy na koronavirus. Oznámil to místní guvernér Andrew Cuomo, jehož plán následuje kroky starosty New Yorku Billa de Blasia a guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zase nařídilo všem svým zaměstnancům nosit v práci roušky.

19:45

Kuba za uplynulý den hlásí rekordní počet nových případů nákazy koronavirem od začátku epidemie. Ministerstvo zdravotnictví jich zjistilo více než 9300, v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 68 lidí, uvedla dnes agentura EFE. Od začátku roku zaznamenala tato karibská země přes 358 000 případů nákazy, 2560 lidí po nákaze koronavirem zemřelo. Předchozí nejvyšší počet nově nakažených ostrov zaznamenal v neděli.

18:27

Denní počty nově nakažených koronavirem ve Vietnamu sedm dní v řadě přesáhly hranici 6000. Stávající omezení pohybu by se tak ve velkých městech mohla zpřísnit či prodloužit. S odvoláním na vietnamské úřady o tom píše agentura Reuters.

16:56

Ve vsetínském očkovacím centru ve sportovní hale Na Lapači dostalo dnes bez předchozí registrace očkování proti covidu 66 lidí. Řekla to zástupkyně Vsetínské nemocnice Lenka Plačková. Očkování bez registrace tam bylo dnes možné poprvé. Od minulého týdne je to možné také ve zlínské PSG aréně, zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a ve zdravotnickém zařízení Medical Plus v Uherském Hradišti.

16:39

I přes epidemii covidu skončil loni systém veřejného zdravotního pojištění v přebytku 5,8 miliardy korun. Ve společné zprávě o tom dnes informovala ministerstva zdravotnictví a financí. Systému se i přes vysoké výdaje spojené s epidemií dařilo hromadit rezervy. Důvodem bylo to, že výnosy pojistného se nakonec oproti roku 2019 nesnížily a zároveň se skokově navýšila platba za státní pojištěnce o 25,4 miliardy korun.

16:32

Plzeň dnes zahájila očkování bezdomovců a osob žijících na ubytovnách. Cílem je zamezit šíření nemoci covid-19. Jednodávkovou vakcínou se v Domově sv. Františka, noclehárně pro bezdomovce, nechalo očkovat 47 zájemců. Část lidí bez domova už také dříve využila očkovací centra, s registrací jim pomáhali sociální pracovníci, řekl radní David Šlouf (ODS), který se problematice osob bez domova věnuje.

15:52

Duševní zdraví Čechů se zlepšilo, ale ne na úroveň před epidemií. Tehdy cítilo příznaky depresí asi šest procent lidí, nyní desetina, ukázal průzkum.

15:48

Vláda premiéra Borise Johnsona pravděpodobně otevře anglické hranice cestovatelům z Evropské unie a Spojených států, kteří jsou plně naočkováni proti koronaviru. Nebudou tak muset nastoupit do karantény, píše server Independent. Plán by měli probrat britští ministři na středečním jednání.

15:05

Lidem žijícím v odlehlých oblastech Moravskoslezského kraje nabídnou příští týden očkování proti covidu-19 tři mobilní týmy. Očkování ale zajistí i obyvatelům vyloučených lokalit. S představiteli romských organizací se na tom dohodli zástupci krajského úřadu a Fakultní nemocnice Ostrava. Novinářům to dnes sdělila Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

14:44

Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji nosí respirátory či roušky, méně chodí do hospod, starší lidé se víc izolují a o trochu víc se využívá práce z domova. Průměrný počet osobních kontaktů byl v červenci kolem 19 týdně. Minulý rok to bylo až 23. Vyplývá to z další etapy průzkumu Život během pandemie společnosti společnosti PAQ Research, o kterém informoval sociolog Daniel Prokop. Podle něj ale za poslední měsíc zároveň klesl počet lidí, kteří se testují. Očkování zcela odmítá asi 12 procent lidí.

14:41

Dva dny volna pro očkované by českou ekonomiku mohly stát přes 21 miliard korun, spočítal hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda. Vláda chce projednávat návrh volna pro státní zaměstnance v pátek. Zároveň apeluje na firmy, kraje a obce, aby také poskytly svým pracovníkům placené volno.

14:34

Americká farmaceutická společnost Pfizer ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně zhruba o 60 procent na téměř 5,6 miliardy USD (121,6 miliardy Kč). Tržby se díky prodej vakcíny proti covidu-19 skoro zdvojnásobily na 19 miliard USD. Firma ve zprávě o hospodaření dnes také zvýšila výhled tržeb z prodeje tohoto přípravku, který vyvinula ve spolupráci s německou společností BioNTech.

14:33

Vakcínu proti covidu-19 bez předchozí registrace dnes v Obchodním centru Atrium v Hradci Králové dostali první zájemci. Očkovací místo pro neobjednané tam začalo fungovat před 13:00, provoz zajišťuje Fakultní nemocnice Hradec Králové. O očkování byl zájem. Dnes rozšířila nabídku očkování proti koronaviru o vakcinaci bez předchozí registrace také další zdravotnická zařízení v kraji.

13:07

Vláda v pátek projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od 1. ledna letošního roku dostali dva dny placeného volna. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s předsedou Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavlem Bednářem.

13:12 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministerstvo zdravotnictví odeslalo pražské Fakultní nemocnici Bulovka 88,2 milionu korun za provoz polní nemocnice na výstavišti v Letňanech, která sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic pacienty s covidem-19. Nemocnice by platbu měla obdržet v řádu dnů

11:15

Počet nových případů nákazy covidem-19 v japonském Tokiu poprvé překročil 3000 za den. Japonské hlavní město dnes potvrdilo 3177 nových případů, rekordní počty nově nakažených Tokio zaznamenalo už dva dny po sobě. Dosavadní denní rekord překonal také počet nově nakažených v celém Japonsku, za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u více než 8000 lidí. V Tokiu se mezitím konají olympijské hry.

09:53

V očkovacím centru bez registrace v Ústí nad Labem se první den provozu nechalo očkovat 219 lidí. Dávek měli zdravotníci připravených pro 500 lidí, řekla Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, která očkování v Ústeckém kraji zajišťuje. Zájem byl největší hned při otevření, posléze postupně opadal.

08:40

Počet nových případů nákazy covidem-19 v japonském Tokiu poprvé překročil 3000 za den. S odvoláním na vládní zdroje to uvedla agentura Kjódó.

08:34 Ilustrační foto.

V Praze se za úterý potvrdilo 58 nově potvrzených případů covidu-19. 

08:32

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, v úterý laboratoře odhalily 252 nakažených, což je o 49 méně než před týdnem. Denní počty pozitivních testů klesají v mezitýdenním srovnání deset dní v řadě. Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, je na nejnižší úrovni od konce června, nyní dosahuje 0,86. Pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží deset dní. Dál klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, k dnešku je to necelých 12 případů. 

08:01

Malajsijská vláda se stala terčem kritiky opozice za to, že ruší nouzová opatření proti šíření covidu-19, přestože v zemi neustále narůstá počet nově nakažených i úmrtí. Informoval o tom server BBC News.

06:05

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 2768 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí. Oznámil to Institut Roberta Kocha. Počet nakažených je vyšší než před týdnem, kdy německé úřady hlásily 2203 infekcí.

06:00

Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory několik týdnů trvajícímu lockdownu nedaří snížit denní přírůstky nákaz koronavirem.

Za poslední den stát Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, zaznamenal 177 nových případů infekce, o den dříve to bylo 172 případů, informovala agentura Reuters.

23:50

Prezident Biden dosud dával najevo, že nechce zavádět povinné očkování napříč federální vládou, dnes ale naznačil, že se jeho postoj může změnit. "Právě teď se to projednává," odpověděl novinářům na otázku na toto téma. CNN následně s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s plány Bílého domu informovala, že Biden ve čtvrtek oznámí stejný režim jako New York a Kalifornie pro všechny federální zaměstnance a externí spolupracovníky vlády.

22:36

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes aktualizovalo svá doporučení pro boj proti covidu-19 a mimo jiné doporučilo návrat k rouškám některým plně naočkovaným lidem. Ti by si podle agentury měli obličej zakrývat ve vnitřních prostorách v oblastech s vysokým výskytem koronavirových infekcí.

22:21

Přehled hlavních událostí:

  • Podle Nejvyššího správního soudu není náležitě odůvodněné opatření o povinném nošení respirátorů ve vnitřních prostorech, soud proto opatření zrušil. Verdikt bude platný za tři dny od nabytí právní moci. Ministerstvo zdravotnictví chce do té doby odůvodnění doplnit, aby opatření platilo dál.
  • V pondělí přibylo v Česku 206 případů koronaviru. To je zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní v řadě.
  • Množství podaných dávek vakcín od loňského začátku očkování v pondělí dosáhl 10,064 milionu. Plně naočkováno je přes 4,64 milionu lidí. 
  • Organizátoři hromadných akcí, pro něž budou od 1. srpna platit vyšší limity pro maximální počet návštěvníků, by měli ohlídat prodej vstupenek jen těm, kteří mají ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali covid. Uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
22:03

Kuvajt dnes oznámil, že od 1. srpna umožní cestovat do zahraničí pouze občanům, kteří byli očkováni proti covidu-19. Výjimku budou mít děti mladší 16 let a občané s certifikátem ministerstva zdravotnictví, který bude potvrzovat, že očkování podstoupit nemohou. Opatření se také nebude vztahovat na těhotné ženy, které to rovněž doloží oficiálním potvrzením.

21:08

Ještě před dvěma lety neznal německou firmu BioNTech skoro nikdo - na rozdíl od farmaceutických gigantů jako Pfizer nebo AstraZeneca. 

19:24

Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat třetí posilovací dávkou vakcíny proti covidu-19, aby se uchránili před novými variantami koronaviru, uvedla dnes podle maďarské tiskové agentury MTI šéfka národního ústavu veřejného zdraví Cecília Müllerová. Od 1. srpna podle ní budou třetí dávky k dispozici pro všechny pacienty, kteří byli očkováni druhou dávkou před čtyřmi měsíci a dříve.

19:18

Saúdská Arábie bude tříletým zákazem cestovat do zahraničí trestat občany, kteří přes zákaz úřadů navštíví země, jež jsou kvůli špatné koronavirové situaci na takzvaném červeném seznamu. Informovala o tom saúdskoarabská státní agentura SPA.

17:56 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Organizátoři akcí, pro něž se zvýší maximální kapacity, by měli podle ministra Vojtěcha ohlídat, že prodají vstupenky jen očkovaným a lidem po nemoci.

17:22

Čečensko zakázalo lidem, kteří se nenechali očkovat proti covidu-19, chození do obchodů, používání hromadné dopravy a také vstup do mešit, uvedl server Gazeta.ru. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes na sociální síti Telegram oznámil, že by chtěl, aby očkování podstoupila celá dospělá čečenská populace.

17:16

Irák za poslední den zaznamenal přes 12 tisíc nových případů koronaviru, což je zatím nejvíce. Zemřelo dalších 71 nakažených. Epidemie v zemi opět sílí od muslimského svátku íd al-adhá. Ten většinou provázejí velké sešlosti, kde se může infekce snadno rozšířit, pokud lidé nedodržují rozestupy a další opatření.

15:58

Írán za poslední den zaznamenal skoro 35 tisíc nově potvrzených případů koronavirové nákazy. Již druhý den v řadě jde o rekordní nárůst počtu infikovaných. Írán, který má zhruba 83 milionů obyvatel, je koronavirem nejpostiženější zemí Blízkého východu. 

15:43

Pokud zaměstnavatelé nevyplatí zdravotníkům odměny za nasazení během epidemie, odbory připraví soudní žaloby, řekla šéfka odborů Žitníková.

15:22

Ministerstvo zdravotnictví doplní odůvodnění opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorech podle požadavků Nejvyššího správního soudu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že si neumí představit, že by v Česku neplatilo. Soud opatření zrušil kvůli nedostatečnému odůvodnění. Vojtěch uvedl, že opatření není ve světě žádnou výjimkou a je otázkou, jak podrobné zdůvodnění už bude soudu stačit.

14:51

V Karlovarském kraji začalo tento týden očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace. Jako první zahájilo v úterý tuto vakcinaci očkovací centrum v Sokolově, zdravotníci tam mají připravených 24 dávek denně. Vakcíny se začnou podávat neregistrovaným i v Chebu a v Karlových Varech, řekl hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

14:10

Na zahájení očkování proti novému koronaviru bez registrace čekaly dnes v Jihlavě desítky lidí. Očkovací centrum v Hruškových Dvorech je začalo přijímat hodinu po poledni. Podává jim jednorázovou vakcínu Johnson & Johnson (Janssen). Lidé čekali venku v řadě, další přicházeli i po otevření centra.

14:09

V japonském hlavním městě Tokiu, místě konání olympijských her, je nejvyšší počet nových případů nákazy koronavirem za den od začátku pandemie. Ve čtrnáctimilionové metropoli mělo za 24 hodin pozitivní test 2848 lidí, převažuje přitom nakažlivější varianta delta. Úřady doporučily nemocnicím, aby se připravily na příliv pacientů, a nachystaly proto další lůžka, informovala agentura Reuters.

13:48

Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné, Nejvyšší správní soud (NSS) jej proto zrušil. Zásah vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, ministerstvo tak má čas reagovat a odůvodnění doplnit. Podle soudu úřad dosud "systematicky ignoruje" jeho rozhodnutí. Příště už by tak soud mohl rušit opatření hned, bez odkladu.

NSS už dříve vynesl dvě podobná rozhodnutí. Ministerstvu opakovaně vytýkal nedostatky v odůvodnění. Konkrétně se mělo vypořádat například s otázkou, zda nemohou v některých případech zdravotní rizika nošení respirátoru převýšit přínosy ochrany. Soud žádal doplnit také odkazy na odborné studie. Ministerstvo ale nedostatky neodstranilo.

"V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát," uvedl soudce Petr Mikeš.

11:51

Nejpozději před začátkem školního roku by mělo být jasné, zda se v České republice budou podávat třetí dávky vakcíny proti nemoci covid-19 ohroženým skupinám, tedy například starším lidem nebo těm se sníženou imunitou. Novinářům to při návštěvě očkovacího centra bez registrace v Ústí nad Labem řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

11:22

Očkování bez předchozí registrace v očkovacím kamionu v Pardubicích využilo v pondělí kolem 300 lidí. Zdravotníci jim aplikovali vakcínu Janssen, u které stačí jedna dávka. V dalších týdnech bude truck ještě na osmi místech kraje, zájemci si budou moci vybrat mezi dvěma vakcínami, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

10:54

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo ke dnešku 70 procent dospělých obyvatel Evropské unie. Oznámila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž tím unijní exekutiva splnila plán dosáhnout této mety do konce července. Plně očkováno je 57 procent dospělých, přičemž cílem komise je 70 procent před koncem léta.

10:53

Náročné období pandemie koronaviru se negativně podepsalo na partnerských vztazích. Podle pilotní studie výzkumu Současná česká rodina se hodnocení kvality vztahu mezi prosincem 2020 a letošním dubnem snížilo z 8,3 na 7,8 bodu na desetistupňové škále. O studii informoval mluvčí Masarykovy univerzity Pavel Žára. Odborníci z brněnské vysoké školy spolupracují na výzkumu s Univerzitou Karlovou v Praze.

10:34

Přísné podmínky předkládání dokladů o bezinfekčnosti vyprázdnilo letos v létě v Olomouckém kraji koupaliště. Kromě nejmenších dětí do šesti let totiž pokladnami projdou pouze očkovaní, lidé s dokladem o prodělání nemoci nebo negativním výsledkem testu ze zdravotního zařízení. Například na přerovském koupališti návštěvnost kvůli těmto podmínkám klesla na čtvrtinu.

09:15

Očkovací centrum proti covidu-19 bez předchozí registrace začalo dnes od 9:00 fungovat v Ústí nad Labem v obchodním domě Forum v centru města. Na úterý má pro zájemce připraveno 500 dávek vakcíny, při vyšším zájmu ji doplní, řekla hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice Markéta Svobodová. Fronta zájemců se začala tvořit v 8:30, o čtvrt hodiny později začala sestra rozdávat dotazníky. Těsně před otevřením bylo ve frontě 20 lidí.

08:29

V Česku v pondělí přibylo 206 případů covidu, o 12 méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní v řadě.

08:28

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění covid-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,64 milionu lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

06:10 Vlajka Ruské federace.

Soud v Rostovu na Donu na jihu Ruska v pondělí odsoudil k nepodmíněným trestům pět obyvatel autonomní Severní Osetie, kteří se loni na jaře ve Vladikavkazu zúčastnili vzbouření proti opatřením přijatým úřady ve snaze zabránit šíření nákazy koronavirem. Za mřížemi si odsouzení podle paragrafu o masových nepokojích mají odpykat pět let a více, uvedl list Kommersant.

05:55

Na Vysočině se mohou lidé ode dneška nechat očkovat proti covidu-19 bez registrace ve velkém očkovacím centru v Jihlavě - Hruškových Dvorech. Očkovaní budou jednorázovou vakcínou Johnson & Johnson (Janssen).

Očkovat bez registrace se v Jihlavě bude ve vyhrazených hodinách i ve čtvrtek a o víkendu. Vedení kraje s týmem centra pak tento zkušební režim vyhodnotí a termíny upraví, aby odpovídaly skutečnému zájmu.

05:45

Nové očkovací místo pro neregistrované zájemce bude ode dneška fungovat také v Ústí nad Labem, kde byl pro jeho zřízení vybrán obchodní dům Forum. V očkovacím místě budou zdravotníci používat vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a také jednodávkovou vakcínu od firmy Johnson&Johnson. Otevřeno bude denně od 9:00 do 20:30.

05:35

V Olomouckém kraji bude dnes očkovací místo pro neregistrované zájemce otevřeno v nákupním centru Galerie Šantovka v sousedství historického cetra Olomouce. Očkovat se v něm budou moci lidé starší 16 let denně od 09:00 do 19:00.

05:30

První očkovací místa pro neregistrované zájemce o aplikaci vakcíny proti novému koronaviru budou dnes otevřena v Olomouckém a Ústeckém kraji a také na Vysočině. Alternativa k dosavadní vakcinaci pro registrované má pomoci zvýšit proočkovanost populace. Bez předchozí registrace se lidé mohou nechat očkovat proti koronaviru už v několika městech v České republice.

21:30

Španělsko dnes zaznamenalo další silný nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem. Od pátku místní zdravotnické úřady zaznamenaly téměř 62 000 nově nakažených. Čísla prudce rostou také v Turecku. Podle tamního sdružení lékařů je epidemiologická situace v zemi mimo kontrolu, napsala agentura EFE.

Počet nových případů za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel dnes ve Španělsku překročil 700. To je o 22 více než před začátkem víkendu a nejvyšší údaj od začátku února. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Silvie Calzónové je ale patrný pokles tempa růstu. Nejvyšší přírůstky stále vykazuje Katalánsko. Od pátku v zemi zemřelo 47 nakažených.

18:53

Ceny ropy na začátku týdne klesají kvůli obavám z dopadů šíření koronavirové varianty delta na poptávku. Nepomáhá jim ani výhled na možný pokles růstu jejího dovozu do Číny. Větším ztrátám ale brání prognóza napjatého trhu po celý zbytek letošního roku.

18:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministerstvo zdravotnictví má nyní objednáno asi 24 milionů vakcín, které nebude schopno všechny spotřebovat. "Je to případ prakticky všech zemí v Evropě. Dali jsme tak příslib Evropské radě, že jí darujeme asi 2 miliony vakcín, které poputují do potřebných zemí," uvedl Vojtěch. Vláda dále poskytne dar 250 tisíc dávek vakcíny Vietnamu a 30 tisíc dávek Tchaj-wanu. 

Některé další vakcíny vláda prodá jiným zemím. Například jeden milion dávek vakcíny Pfizer poputuje na Slovensko. "Takovýto prodej samozřejmě nemůže být ziskový. Nebude to na však na úkor státního rozpočtu," dodal Vojtěch.

18:22 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Vláda také navýší počet osob ve školách, které nebudou muset mít testy, očkování nebo prodělaný covid ve větších skupinách, například při akademických obřadech nebo zkouškách.

18:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Vláda navázala spolupráci s mobilními operátory. Po vstupu českých občanů ze zahraničí zpět na území České republiky jim bude odeslána SMS s notifikací, aby vyplnili příjezdový formulář. 

18:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Vnitřní výstavní a podobné prostory si budou moci podle Vojtěcha od 1. srpna vybrat, zda naplní kapacitu podle metrů čtverečních (jeden návštěvník na 10 metrů čtverečních) nebo na 75 procent.

18:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ruší se také omezení počtu osob při sportovní přípravě, kde mohlo být dosud pouze 50 lidí v jedné skupině. Nyní omezení přestane platit a upravují se také povinné rozestupy ze dvou na 1,5 metru.

18:10 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

V uzavřených objektech bude moci být i více než 3000 diváků, nestačí však v takovém případě negativní test. Větší kapacitu mohou využít pouze očkovaní a ti, kteří nemoc prodělali.

18:08 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Uvolnění se budou týkat také kulturních a sportovních akcí. U nich bude navýšen limit počtu diváků z 5000 na 7000 osob venku a z 2000 na 3000 osob uvnitř. Uzavřené objekty nyní mohou naplnit až sto procent kapacity sálu pro sedící diváky, pokud není počet míst větší než tři tisíce. Mění se také pravidla pro velikost plochy pro stojící diváky, ze 4 na 2 metrů čtverečních na osobu.

18:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Mění se také velikost dětských skupin na táborech vzdělávacích a dalších akcí pro děti z 500 na 1000 osob uvnitř a 2000 venku, oznámil Vojtěch.

18:05 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Dojde také k navýšení možného počtu lidí v jedné skupině z 10 na 20 osob při hromadných organizovaných prohlídkách hradů, zámků, zoologický zahrad a podobně. Tito návštěvníci se nebudou muset bezinfekčností prokazovat. 

18:03 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Zrušeno bude také omezení v bazénech, které nyní směly být naplněny pouze na 75 procent celkové kapacity. Od 1. srpna bude možno naplnit kapacitu zcela.

18:02 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Uvolnění se bude týkat například povolení tance v hudebních klubech a dalších provozovnách, kde byl dosud tanec zakázán. Podmínkou bude nadále vstup s negativním testem, očkováním nebo po prodělaném onemocnění.

18:00 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Epidemiologická situace je víceméně stagnující, spíše se zlepšuje. "Nepozorujeme žádné výrazné negativní aspekty," oznámil Vojtěch. Od 1. srpna tak dojde k dalšímu rozvolnění covidových opatření.

17:59

Hlavní hygieničkou bude jmenována dosavadní vykonavatelka funkce Petra Svrčinová, schválila vláda. Oficiálně uvedena do funkce státní hygieničky bude zítra, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

16:36

Vláda schválila proplácení PCR testů ve školách v září, dá na ně 27 milionů korun z Fondu solidarity EU, uvedl Plaga. Peníze stačí na 135 000 testů.

16:35

Očkování proti covidu-19 bez předchozího objednání bude možné od tohoto týdne ve všech nemocnicích Královéhradeckého kraje, kde se již očkuje. První z krajských nemocnic, které očkování v tomto režimu spustily, byly dnes Oblastní nemocnice Náchod a Oblastní nemocnice Jičín. Od středy půjde také o nemocnice v Trutnově, ve Dvoře Králové nad Labem a v Broumově. Očkování bez objednání bude možné také ve Společenském centru v Rychnově nad Kněžnou, kde vakcinaci zajišťuje tamní krajská nemocnice, řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

16:34

Pardubický kraj rozšiřuje počet míst, kde se lze nechat naočkovat proti koronaviru bez předchozí registrace. Od úterý to bude možné v očkovacích místech krajských nemocnic, která nejsou vytížená, a to v Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Chrudimi. Aplikovat se bude všude vakcína Pfizer, v Chrudimské nemocnici se bude očkovat s výjimkou pátku 30. července, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

16:08

V Česku se šíří především varianta koronaviru delta. Podle Státního zdravotního ústavu převládá z 80 až 90 procent. Ve 20 případech je podezření na variantu delta plus.

15:26

Asi 43 procent obyvatel české metropole už podstoupilo očkování dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19. Kompletní očkování dvoudávkovými vakcínami tak má za sebou 561 000 osob s trvalým pobytem v Praze. Mezi nejstaršími Pražany, kteří jsou starší 80 let a k očkování se tak mohli dostavit mezi prvními, je proočkovanost 82 procent. S odkazem na údaje z datové platformy Golemio to v tiskové zprávě sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

14:49

Očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace bude ve Zlínském kraji od středy možné i ve Vsetíně. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila zástupkyně Vsetínské nemocnice Lenka Plačková. Lidé se v kraji mohou nechat očkovat na osmi očkovacích místech. Bez předchozí registrace je to možné od minulého týdne ve zlínské PSG aréně, zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a ve zdravotnickém zařízení Medical Plus v Uherském Hradišti.

14:46

Současným hlavním cílem zástupců podnikatelů v gastronomii podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků je uhlídat, aby ministerstvo zdravotnictví neprosadilo přenesení povinnosti kontroly bezinfekčnosti hostů na restauratéry. Pro provozovatele by to představovalo výraznou komplikaci. Stát by měl dát lidem důvěru. Kontroly hygieniků potvrdily, že gastronomie nepředstavuje epidemické riziko a většina hostů se chová zodpovědně.

14:41

Nemocnice Karviná-Ráj chystá ve spolupráci s městem speciální očkovací víkend pro neregistrované zájemce o očkování. Očkovací centrum pro ně bude otevřeno už tuto sobotu a neděli. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Věra Murínová.

"Očkovací víkend otevíráme pilotně pro zájemce o očkování, kteří nejsou registrovaní, tedy nemají termín na očkování. Snažíme se tím umožnit očkování i těm zájemcům, pro které je rezervace on-line překážkou. Naše nemocnice již od začátku letošního roku společně s očkováním umožňuje také testy na protilátky covid-19. Jsme přesvědčeni o tom, že test na protilátky je vhodné si před očkováním udělat, aby občan získal informaci, zda-li se s nákazou setkal či nesetkal, případně získá informaci o tom, jak vysoká je hladina jeho protilátek po prodělaném onemocnění způsobeném nákazou koronavirem a očkování vhodně naplánovat," uvedl ředitel nemocnice Ivo Žolnerčík.

13:29

Ministerstvo školství zatím od ministerstva zdravotnictví neobdrželo materiál s protiepidemickými opatřeními pro provoz škol od září. O návrzích oba resorty jednají tak, aby opatření byla pro školy proveditelná, sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Úřad podle ní doufá, že ministerstvo zdravotnictví jeho připomínky zapracuje a poskytne pravidla veřejnosti včas.

13:02 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Hlavní hygieničkou se má stát Petra Svrčinová, která je nyní pověřená výkonem funkce. Návrh na její jmenování dnes projedná vláda. Svrčinová bude zároveň náměstkyní na ministerstvu zdravotnictví.

12:35

Na Kubě se za 24 hodin potvrdilo 8853 nákaz koronavirem, což je nejvíce od počátku pandemie a o tisícovku víc než předchozí den. Kubánské ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo také 80 úmrtí spojených s covidem-19 za den, jde rovněž o dosud nejvyšší údaj na tomto karibském ostrově. Mnohé nemocnice v zemi se potýkají s nedostatkem zdravotnického materiálu.

V neděli přistála v Havaně dvě letadla s 88 tunami humanitární pomoci z Ruska. Přivezly mimo jiné mouku, masové konzervy, slunečnicový olej i milion chirurgických roušek, informovala agentura Europa Press.

12:31

Na testování žáků na covid-19 přesnější PCR metodou by mohlo jít v září zhruba 27 milionů korun. Školy, které by PCR testy upřednostnily před antigenními testy zajištěnými státem, by za každý PCR test dostaly 200 korun. Stejná částka za jeden test platila do konce uplynulého školního roku. V květnu a červnu se ve školách udělalo asi 365 000 PCR testů přibližně za 73 milionů korun. Ve dvou termínech v září by peníze mohly stačit zhruba na 135 000 testů. Vyplývá to z materiálu ministerstva školství, který odpoledne zřejmě projedná vláda.

12:17

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

KrajPřípadů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní
Praha32
Plzeňský29
Středočeský17
Liberecký11
Karlovarský9
Jihočeský8
Jihomoravský8
Pardubický8
Moravskoslezský7
Zlínský7
Vysočina6
Ústecký6
Královéhradecký5
Olomoucký5

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

11:17

Regulace středisek volného času, školních klubů a družin, která platila začátkem letošního května, byla v rozporu se zákonem. Nejvyšší správní soud vyhověl návrhu na vyslovení protizákonnosti části mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Podala jej rodina jménem žákyně druhé třídy z Brna. Pro plošné omezení činnosti středisek a družin nemělo ministerstvo zdravotnictví oporu v pandemickém zákoně ani v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Soud rozhodl minulý týden bez veřejného jednání, verdikt je dostupný na úřední desce.

10:17

Incidenční číslo kleslo k pondělku ve většině krajů, stouplo pouze v Libereckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Nejhorší situace je i nadále v Praze, kde je v posledních sedmi dnech na 100 000 obyvatel 32 případů nákazy. V Plzeňském kraji je incidence 29, ve středních Čechách 17 a v Libereckém kraji 11. Ostatní kraje jsou pod deseti. Nejlépe je na tom Olomoucký a Královéhradecký kraj, kde připadá na 100 000 obyvatel zhruba pět nakažených za poslední týden.

09:57

V Královéhradeckém kraji začalo fungovat další očkovací místo pro neregistrované. Proti koronaviru bez předchozího objednání ode dneška očkuje také krajská Oblastní nemocnice Náchod. Od středy v tomto režimu očkuje poliklinika EDUMED v Jaroměři. Tento týden by mělo zahájit očkování bez objednání také očkovací místo v OC Atrium v Hradci Králové. Podrobnosti ke zprovoznění tohoto centra zveřejní Fakultní nemocnice v Hradci Králové v úterý.

09:29

Zdravotníci v neděli naočkovali 26 705 lidí, zhruba o 6500 méně než před týdnem. Od začátku vakcinace aplikovali bezmála deset milionů dávek, ukončené očkování má téměř 4,6 milionu lidí.

08:54

Laboratoře v Česku odhalily v neděli v mezitýdenním srovnání opět méně nových případů koronaviru, potvrdily jich 75, o 41 méně než předchozí neděli.

V uplynulých sedmi dnech připadá v Česku na 100 000 obyvatel necelých 13 případů covidu. Takzvané incidenční číslo se snižuje osmý den. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,87, níže bylo naposledy ke konci června. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci, se drží osm dní v řadě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:57

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 958 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který před týdnem evidoval 546 infikovaných. Počty nových výskytů nákazy rostou setrvale již téměř tři týdny.

07:35 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí projedná plán na darování či prodej vakcín proti koronaviru do zahraničí. Slovensko si pravděpodobně odebere místo ČR z české kvóty jeden milion dávek od firmy Pfizer-BioNTech a zaplatí za ně. Čtvrt milionu dávek by podle Babiše Česko mělo darovat Vietnamu, 20 000 poslat na Tchaj-wan. Premiér to uvedl na sociálních sítích.

21:32

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se v neděli omluvil za volbu slov v twitterovém příspěvku, v němž uvedl, že lidé by se neměli "krčit strachy" před koronavirem SARS-CoV-2. Jeho vyjádření bylo označováno jako necitlivé vůči lidem kteří byli po nákaze vážně nemocní nebo kvůli covidu-19 ztratili blízké. Javid nakonec svůj sobotní tweet smazal.

20:27

V Německu za poslední den podle statistiky Institutu Roberta Kocha přibylo 1387 lidí nakažených koronavirem, před týdnem jich bylo o 95 méně. Šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun deníku Bild am Sonntag řekl, že pokud budou čísla dál stoupat, musí se občané připravit na návrat restrikcí do společenského života. Omezení se ale podle něj dotknou hlavně lidí, kteří nejsou proti covidu-19 očkovaní.

15:18

Stovky lidí v neděli protestovaly v Tunisu a dalších tuniských městech proti vládě a její neschopnosti řešit epidemickou situaci. Rychlý růst nových případů covidu-19 přispívá k ekonomickým problémům země. Demonstranti dnes požadovali, aby vláda odstoupila.

V Tunisu proti nim policie použila pepřový sprej poté, co demonstranti házeli kamení. Volali po odstoupení premiéra Hišíma Mašíšího a rozpuštění parlamentu. Stovky lidí přišly protestovat i do měst v provinciích Gafsa, Sídí Bú Zíz, Munastír a Nabeul. V Súse se pokoušeli dostat do sídla největší parlamentní strany An-Nahda, v Túziru sídlo strany zapálili.

10:26

Vietnam v sobotu kvůli rychlému šíření viru uzavřel hlavní město Hanoj. Na veřejných místech platí zákaz shromažďování více než dvou lidí a otevřeny jsou jen vládní úřady, nemocnice a obchody se základním zbožím. USA zemi pomáhají s vakcinací a vietnamský velvyslanec v USA dnes řekl, že Washington hodlá dodat další vakcíny. 

10:23

Problém s vysokým počtem nově nakažených má i australský stát Nový Jižní Wales. Zaznamenal za den druhý nejvyšší nárůst lokálně šířených nákaz a předsedkyně jeho vlády Gladys Berejiklianová řekla, že se bojí nové vlny po bouřlivých sobotních protestech proti uzávěře. "K včerejším (sobotním) protestům mohou říci, že jsem znechucená, zlomilo mi to srdce. Doufám, že to nepřinese komplikace, ale mohlo by," prohlásila dnes premiérka nejlidnatějšího australského státu. Dnes tam oznámili 141 nových případů covidu-19. Nová vlna začala v červnu se šířením varianty delta. V Novém Jižním Walesu nyní mají přes 2000 nakažených a na jednotkách intenzivní péče je tam 43 pacientů, což je o šest víc než v sobotu.

10:18

Vysoká čísla nově nakažených hlásí Thajsko. Poprvé za den tam přibylo přes 15.000 lidí nakažených koronavirem. Za minulých 24 hodin přibylo také 129 úmrtí. V počtu nákaz je to nejvíc od začátku pandemie, minulý týden v zemi přibývalo po 10.000 případech. Podobně jako v ostatních zemích jihovýchodní Asie se to vysvětluje šířením silně nakažlivé varianty delta. Celkově má 70milionová země skoro půl milionu potvrzených případů koronaviru a 4059 úmrtí. V Bangkoku jsou už vytížené nemocnice a někteří lidé zemřeli doma. Thajsko povodně epidemii zvládalo dobře, od dubna se situace zhoršila. Země obtížně zajišťuje vakcíny, takže naočkována je asi pětina občanů.

10:12

Slovenský parlament schválil novelu zákona o veřejném zdraví, která zvýhodní očkované občany v případě zhoršení pandemie. Poslanci o zákonu diskutovali od pátku a před budovou lidé proti chystanému opatření protestovali. Novela umožňuje regionálnímu úřadu veřejného zdravotnictví nařídit při ohrožení veřejného zdraví dočasně podmíněný vstup na hromadné akce. Lidé se budou prokazovat potvrzením o očkování proti covidu-19, negativním testem či potvrzením o prodělání nemoci. Očkovaní budou mít volný přístup do obchodů, restaurací i na sportoviště a kulturní akce i v případě zpřísnění epidemických opatření. Neočkovaní se budou muset nechat otestovat minimálně antigenním testem. Novelu musí podepsat prezidentka Zuzana Čaputová a platit začne po zveřejnění ve Sbírce zákonů. 

08:36

V Česku přibylo v sobotu 69 případů nemoci covid-19, což je skoro třikrát méně než před týdnem a nejméně za víkendový den od konce června. Výrazně klesl i podíl odhalených případů nákazy na počtu provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Na nejnižší hodnotě od konce června je nyní také tzv. reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie. Oproti předchozí sobotě je ale o třetinu vyšší počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 a téměř o pětinu nižší počet očkovaných.

08:33

V sobotu přibylo 69 případů covidu, skoro třikrát méně než před týdnem a nejméně za sobotu od června. Značně klesl i podíl nakažených na počtu testů.

07:44

V Německu za poslední den podle statistiky Institutu Roberta Kocha přibylo 1387 lidí nakažených koronavirem, před týdnem jich bylo o 95 méně. Sedmidenní incidence, tedy počet nově nakažených během jednoho týdne v přepočtu na 100.000 obyvatel, vzrostla ze sobotních 13,6 na současných 13,8. Agentura DPA připomíná, že tento údaj dříve býval rozhodujícím při zavádění protikoronavirových opatření, v budoucnu mají silnější roli hrát i další faktory, jako je třeba obsazenost nemocnic.

07:33

V postupu očkování ČR mírně zaostává za průměrem EU. Očkování proti koronaviru začalo v ČR loni 27. prosince stejně jako ve většině ostatních zemí Evropské unie. Od té doby bylo v České republice plně naočkováno přes 4,5 milionu lidí (posledních půl milionu plně naočkovaných přibylo za devět dní), tedy 42,5 procenta obyvatel, a celkový počet podaných vakcín se blíží deseti milionům.

ČR v tomto ohledu zůstává v EU na 18. místě, nejlépe je na tom v unii malá Malta, kde bylo plně naočkováno skoro 83 procent obyvatel. Na druhém místě je Maďarsko se 55,5 procenta naočkovaných a poté Španělsko, kde je plně naočkováno přes 54 procent obyvatel. Průměr unie je 45,7 procenta.

20:46

Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl přinést výhody lidem očkovaným proti covidu-19. Ministr práce Milan Krajniak podle serveru Pravda.sk uvedl, že nové znění nebude nijak diskriminovat neočkované, protože ti budou moci při zhoršení epidemické situace využívat testování zdarma.

19:37

Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra.

Foto: Reuters
16:29

V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších mutací koronaviru. Tamní ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že jim lze nařídit domácí izolaci až na tři týdny, v současné chvíli je karanténa na deset dní.

14:28

Ve městech napříč Francií se dnes konají demonstrace proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Už před polednem začaly protestní pochody v řadě menších měst, následně se účastníci začali shromažďovat i v Paříži, informuje na svém webu televize BFM TV. Úřady odhadovaly, že v součtu se do manifestací zapojí přes 100 000 lidí.

Dnešní mobilizace je už druhou v souvislosti s novými opatřeními, proti systému covidových certifikátů a povinnému očkování některých skupin lidé vyšli do ulic i minulou sobotu. V Paříži tehdy protestovalo na 18 000 lidí.

12:15

Vietnam ve snaze zpomalit šíření koronaviru uzavřel počínaje dneškem svou osmimilionovou metropoli Hanoj. Na veřejných místech tam platí zákaz shromažďování více než dvou lidí, otevřeny jsou jen vládní úřady, nemocnice a obchody se základním zbožím.

V pátek úřady hlásily za den 7000 nových případů nákazy koronavirem, což je třetí nejvyšší denní přírůstek. Celkově má tato asijská země skoro 87 000 potvrzených případů a 370 mrtvých.

11:45

Rychlý růst počtu případů hlásí v Asii rovněž Malajsie. Její ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo o 15 902 nově nakažených, což je nejvíce od začátku pandemie. V Malajsii se nakazilo celkem přes 996 000 lidí a zemřelo 7718.

11:35

Tokio po zahájení olympijských her dnes ohlásilo dalších 1128 případů nákazy covidem-19. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž nákaza v Japonsku v posledních týdnech sílí. Ve čtvrtek tam byl ohlášen nejvyšší denní přírůstek o ledna, a to 1979 nových případů.

V Japonsku se od začátku pandemie nakazilo přes 850 000 lidí, více než 15 000 pacientů zemřelo.

10:54

Ve vietnamském hlavním městě Hanoji platí od pátku patnáctidenní koronavirová uzávěra. Úřady tím reagují na rychlé šíření nákazy z jihu země, informovala agentura AP. Lockdown vyhlášený v noci na sobotu zakazuje shromažďování více než dvou osob na veřejnosti. V provozu smějí zůstat pouze vládní úřady, nemocnice a obchody se základním zbožím.

Dříve tento týden město zakázalo venkovní aktivity a přikázalo zavřít všem zbytným obchodům. Vietnam byl přitom v boji proti pandemii dlouho úspěšný, ale od konce dubna se potýká s prudším nárůstem počtu případů nákazy. V posledních dnech asijská země zaznamenává rekordní přírůstky.

10:40

Spojené státy v pátek zaznamenaly nejvyšší nárůst počtu případů nákazy koronavirem za poslední měsíce. Dál pokračoval také nárůst počtu pacientů s covidem-19 v nemocnicích, kde podle federálních i regionálních úřadů v naprosté většině případů končí lidé, kteří ještě neabsolvovali očkování. Guvernérka státu Alabama Kay Iveyová v pátek prohlásila, že je čas "začít vinit neočkované lidi".

Podle deníku The New York Times (NYT) v pátek v zemi se zhruba 330 miliony obyvatel přibylo 81732 nahlášených případů infekce koronavirem. Univerzita Johnse Hopkinse hlásí dokonce téměř 120 tisíc nových nákaz, v předchozích dnech ovšem uváděla nižší počty než NYT. U obou zdrojů byl páteční přírůstek tím nejvyšším za posledních asi pět měsíců.

10:37

Tisíce lidí v sobotu vyšly do ulic Sydney a dalších australských měst vyjádřit nesouhlas s přísnými restrikcemi, které úřady zavádějí za zhoršené epidemické situace způsobené koronavirovou variantou delta. Demonstrace se neobešly bez střetů s policií, ta některé účastníky zatkla, informovala agentura AP.

Jen ze Sydney byly hlášeny desítky zadržených. Takzvaný lockdown tam trvá už čtyři týdny, přičemž obyvatelé mají povoleno opouštět domov jen z vážných důvodů. Přesto se demonstranti ve městě vydali na pochod k místní radnici.

V davu lidí převážně bez nasazených roušek či respirátorů byly vidět transparenty volající po "svobodě" a "pravdě". Někteří účastníci protestu prolomili rozmístěné bariéry a na strážníky házeli různé předměty, například plastové lahve.

09:50

V Česku v pátek přibylo 192 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba o pětinu méně než před týdnem. Takzvané incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření, se nezměnilo. Zůstává k dnešku stejně jako v pátek na 14 nově potvrzených případech nákazy na každých 100 tisíc obyvatel. Počet lidí hospitalizovaných s covidem-19 je na druhou stranu oproti minulému pátku vyšší, z počtu 32 narostl na 41 případů.

09:48

Slovenský parlament dnes plánuje projednat novelu zákona, která má zajistit výhody již očkovaným proti covidu-19. Na páteční mimořádné schůzi se totiž poslanci k hlasování nedostali. Podle serveru Aktuality.sk vládní koalice ztratila pro návrh většinu poté, co se strana Jsme rodina po protestech veřejnosti rozhodla normu nepodpořit.

09:42

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha, který před týdnem evidoval 1608 infikovaných. Počty nových výskytů nákazy rostou kontinuálně již dva a půl týdne.

07:00

Dobrý den. Vítejte u on-line reportáže, ve které pro Vás sledujeme události kolem pandemie v Česku i ve světě.

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2021 15:12
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Ústecká policie dopadla muže a ženu, které podezírá z distribuce pervitinu po celém kraji

Policie v Ústí nad Labem dopadla ve čtvrtek třicetiletého muže a jednapadesátiletou ženu, cizinku. Podezírá je z výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje. Policie oba zadržela v centru města, muže v autě a ženu v bytě. Podle policie jde o významný zásah do sítě distributorů drog v Ústeckém kraji. V pátek to uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že podrobnosti k případu zveřejní policie v pondělí na tiskové konferenci.

"Jednalo se o úspěšné zakončení dlouhodobě rozpracovaného případu výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje," řekla Hyšplerová. Muž byl zadržen v autě Škoda Kodiaq na křižovatce ulic Masarykova a Pařížská, žena pak v bytě v Hrnčířské ulici. V bytě bylo zajištěno větší množství léčiva určeného k výrobě pervitinu. "V tuto chvíli jsou osoby zadržené a probíhají další procesní úkony," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy