Plaga: Při zhoršení epidemické situace omezíme kapacitu přednášek na univerzitách

Přenos skončil
V případě zhoršení epidemické situace by se mohla omezit kapacita přednášek na vysokých školách, řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Sám by také doporučoval dělat velké přednášky on-line. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ministr školství Robert Plaga během rozhovoru pro Aktuálně.cz v červnu 2021
Ministr školství Robert Plaga během rozhovoru pro Aktuálně.cz v červnu 2021 | Foto: Radek Bartoníček
Přenos skončil
12:00

Vážení čtenáři, on-line reportáž ke koronaviru pokračuje v novém článku.

09:07

V pátek přibylo v České republice 303 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 121 případů více než před týdnem. Na sto tisíc obyvatel připadá v zemi 15 nově potvrzených případů nákazy novým koronavirem za posledních sedm dní. Reprodukční číslo stouplo na 1,24 a je nejvyšší od půlky července. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

19:44

Při protestu odpůrců očkování v Londýně dnes utrpěli zranění čtyři policisté, informoval web stanice BBC na základě prohlášení policie. Demonstranti se pokusili vtrhnout do londýnského sídla britské lékové agentury MHRA, která schvaluje nasazení vakcín proti covidu-19 v zemi.

19:08

Skupina odborníků, která dohlíží v Británii na očkování proti covidu-19, dnes nedoporučila vakcinaci zdravých dětí ve věku 12 až 15 let. Komise však podle stanice BBC uvedla, že vláda by si mohla vyžádat názor dalších expertů a zvážit kromě toho zdravotního i další hlediska včetně narušení fungování škol.

19:07

V případě zhoršení epidemické situace by se mohla omezit kapacita přednášek na vysokých školách, řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Radiožurnálu. Akademický rok začíná ve většině škol na přelomu září a října. Podle něj se momentálně počítá s tím, že školy budou moct začít semestr prezenčně. Sám by ale doporučoval dělat velké přednášky on-line. "Já předpokládám (…), že pokud by docházelo ve společnosti k omezení nějakých akcí, tak by se to mohlo na podzim propsat i do nějaké kapacity přednášek," řekl ministr Radiožurnálu.

15:55

Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Nizozemska, Norska, Slovinska a San Marina. Na takzvané mapě cestovatele se přesunou z oranžové kategorie do červené, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Jednodušší bude naopak návrat z Azorských ostrovů. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

14:26

Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro provoz vysokých škol. Platí povinnost testování na covid-19 na kolejích a nošení roušek v budovách mimo učebny. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ministerstva školství Anety Lednové a předsedy České konference rektorů Martina Bareše. Školy by mohly semestr začít prezenčně. Záležet podle rektora bude ale na dalším vývoji epidemie. Akademický rok začíná ve většině škol na přelomu září a října.

12:19

Slovensko zaznamenalo za čtvrtek nejvíce potvrzených nových případů koronavirové infekce za poslední více než tři měsíce. Laboratoře potvrdily 232 nově infikovaných. Počet pacientů v nemocnicích v souvislosti s nákazou poprvé od poloviny července stoupl nad sto, bylo jich konkrétně 105.

11:15

Za uplynulý týden se covidem-19 nakazilo 45 lidí z Vysočiny, méně než v týdnu předtím, nikdo nezemřel.

V Ústeckém kraji za týden přibylo 89 případů koronaviru, je to o 27 více než před týdnem. Nárůst počtu pozitivních je nejvyšší od poloviny června.

V Královéhradeckém kraji přibylo za poslední týden v přepočtu na 100 000 obyvatel šest nakažených, nejméně ze všech krajů v Česku.

Za týden se v Pardubickém kraji prokázalo 46 nákaz koronavirem. Je to o 15 víc než týden předtím, v regionu dosud šíření koronaviru klesalo.

V Moravskoslezském kraji za poslední týden vinou koronaviru nezemřel žádný pacient. Celkem dosud v kraji kvůli covidu-19 zemřelo 3537 lidí.

10:31

Ministerstvo zdravotnictví podle Nejvyššího správního soudu stále nedokázalo vysvětlit, proč zvýhodňuje lidi s potvrzením o prodělání covidu-19 proti těm, kteří se například při vstupu do některých vnitřních prostor či účasti na hromadných akcích chtějí prokazovat zjištěnými protilátkami proti koronaviru. Ve svém čtvrtečním rozsudku, několikátým ve věci, soud dospěl k názoru, že si ministerstvo protiřečí, když automaticky předpokládá, že lidé po nemoci jsou proti nákaze chráněni, i když se jim protilátky neměří, zatímco lidé, kteří se prokážou vysokými protilátkami, nikoliv. Informoval o tom v pátek server Seznam Zprávy.cz.

10:19

V Libereckém kraji za sedm dnů přibylo 58 případů covidu-19, o týden dříve jich bylo 56. Za poslední týden bylo očkováno nejméně lidí od konce února.

Na jižní Moravě přibylo za poslední týden 156 případů covidu, o sedm víc než před týdnem. Týdenní incidence zůstává 12 případů na 100 000 obyatel.

V Karlovarském kraji přibylo za týden 80 případů covidu-19, v mezitýdením srovnání je to o 48 více. Nejvíce se nákaza šíří na Karlovarsku.

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 52 případů covidu. Minulý týden jich bylo 37. Na 100 000 obyvatel přibylo za týden v kraji devět nakažených.

09:12

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 223 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o tři případy méně.

V Plzeňském kraji stoupl počet nových případů koronaviru, za týden se nakazilo 69 lidí, o týden dřív to bylo 41 lidí. Tempo očkování dál zpomaluje.

Covid byl v minulých 7 dnech v Praze prokázán u 338 lidí, to je o 71 méně než o týden dříve. Počet nakažených na 100 000 lidí za týden klesl na 25.

Počet případů onemocnění covidem-19 v Olomouckém kraji se téměř zdvojnásobil. Za uplynulý týden jich přibylo 61, o týden dříve jich bylo 34.

Hygienici na jihu Čech zaznamenali za poslední týden 125 nových případů covidu-19. Je to téměř o tři desítky více než o týden dříve.

08:59

Podle odborníků bude epidemie s nynějším návratem lidí z dovolených a návratem dětí do škol sílit. I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by ale nadcházející vlna neměla být tak silná jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to díky očkování i značnému počtu lidí, kteří už covid prodělali.

08:58

Covid-19 se dlouhodobě nejvíce šířil v Praze, nyní ji ale překonal Karlovarský kraj, kde na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden 27 nově odhalených případů infekce. Následuje Praha s 25 případy a Jihočeský s 19 případy. Naopak nejnižší incidenční číslo má Královéhradecký kraj. Na 100 000 obyvatel tam připadá šest nových případů za poslední týden.

08:28

Laboratoře v Česku provedly za čtvrtek téměř 100 000 testů na covid. Z toho PCR testů bylo přes 56 000, což je podle dostupných údajů dosud nejvíc.

08:13

Testy ve čtvrtek v Česku odhalily 306 případů covidu, je to nejvíc od poloviny července a o 95 víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo na 1,12.

07:36

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí EU nyní v Irsku (504 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo Irsko druhé s 497 případy). Druhou nejpostiženější zemí je Kypr, který byl nejpostiženější zemí od počátku července. Na Kypru bylo za posledních 14 dní zaznamenáno 496 případů koronaviru, před týdnem to bylo 603 případů. Třetí nejpostiženější zemí je Řecko (412 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo čtvrté se 420 případy). V České republice počty případů stagnují, s necelými 25 případy je nyní třetí nejméně postiženou zemí EU (před týdnem byla ČR na 24. místě s přibližně 24 případy na 100 000 obyvatel za 14 dní). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

19:31

Asi 6000 zdravotníků a dalšího personálu řeckých zdravotnických zařízení bylo dosud posláno na neplacenou dovolenou, protože se nenechali do středy 1. září naočkovat proti covidu-19. Proti nařízení vlády se ve čtvrtek konaly v některých řeckých městech demonstrace a stávka vyhlášená federací zdravotníků POEDIN, uvedla agentura AP. Ministerstvo zdravotnictví během dne učinilo mírný ústupek. Do práce se budou moci vrátit zdravotníci, kteří se nechají naočkovat první dávkou vakcíny a slíbí, že si nechají podat i druhou.

V Aténách proti opatření demonstrovaly stovky zdravotníků a zaměstnanců nemocnic, které doprovázely houkající sanitky.
V Aténách proti opatření demonstrovaly stovky zdravotníků a zaměstnanců nemocnic, které doprovázely houkající sanitky. | Foto: Reuters
18:39

Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu nejméně 10 000 korun. Ministerstvo vnitra vypíše dotační program, do kterého se budou moci přihlásit obce s městskou či obecní policií.

17:44

Italský premiér Mario Draghi se ve čtvrtek vyslovil pro povinné očkování proti covidu-19. Stát by měl podle něj povinnost zavést, až Evropská agentura pro léčivé přípravky definitivně schválí covidové vakcíny. Italská vláda také pracuje na rozšíření používání covidových certifikátů, informovala agentura ANSA. Do konce září by mělo být podle představ Draghiho kabinetu naočkováno 80 procent lidí starších 12 let, kteří mohou vakcínu proti covidu-19 dostat.

Na otázku, zda je pro povinné očkování, až vakcíny budou definitivně schváleny evropským regulátorem, odpověděl italský premiér stručným "ano". V současnosti jsou vakcíny v Evropské unii schváleny v nouzovém režimu. Přesto Itálie, jako jedna z prvních evropských zemí, zavedla povinné očkování pro zdravotníky a ošetřovatele. Podobný krok v EU později učinily také Francie či Řecko.

17:08

Pro žáky a zaměstnance základních uměleckých škol neplatí povinnost předložit pro účast ve výuce výsledek testu na covid-19. Nemusí se prokazovat ani očkováním či dokladem o prodělané nemoci. Řekla to prezidentka Asociace základních uměleckých škol Jindřiška Kudrlová. Vyplývá to také z informací na webu ministerstva školství. Podle Kudrlové jsou v základních uměleckých školách povinné roušky či respirátory na chodbách. Zájem o docházku je podle ní letos zhruba srovnatelný jako v minulosti.

"Testování pro nás není vůbec komplikace, protože děti sem (do ZUŠ) nemají povinnost nosit žádná čestná prohlášení (o testu na covid-19) a ani se tu nemusí testovat," uvedla Kudrlová. Podle ní by taková povinnost byla zbytečná, protože do 9. září se koná sreeningové testování v základních a středních školách, kam žáci chodí před odpolední výukou v základních uměleckých školách. "U nás je pouze jedna věc, kterou musíme dodržovat, a to je do věku 15 let roušku a od 15 let respirátor ve společných prostorách," řekla. Za samozřejmost označila hygienická opatření, jako je větrání nebo vytírání podlahy. Co bude v dalších týdnech a měsících, podle ní není možné odhadovat. Záležet bude na vývoji epidemie, podotkla.

16:29

Ve volnočasových střediscích se děti nebudou muset testovat na covid-19, pokud jich do kroužku nebude chodit víc než 20 starších šesti let. Většina kroužků bude mít i proto letos do 20 účastníků. Pokud by byla skupina větší, musely by děti předložit výsledek testu na covid-19. V případě, že nebudou mít test ze školy, měly by si přinést samotest nebo potvrzení z veřejného testovacího místa. Pro všechny bude povinné nošení roušek na chodbách. Řekl to předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže a ředitel Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy Libor Bezděk. Zájem o kroužky očekává podobný jako v minulosti.

14:52

Testy na covid-19, které ve středu v pražských školách podstoupilo 67 896 žáků, odhalily 38 nakažených školáků. Testovalo se i 824 zaměstnanců škol.

14:21

Po skončení očkování proti covidu-19 ve velkých centrech bude v Praze kapacita asi 16 500 dávek za týden. Dosud byla přes 64 500 denně.

Od konce loňského roku bylo v Praze podáno 2,01 milionu dávek z asi 11,5 milionu podaných v celém Česku. Očkovat se do metropole jezdili i lidé z jiných regionů. Pražanů je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) očkováno skoro 70 procent.

13:00

Očkování ve sportovní hale v Říčanech u Prahy skončilo, zdravotníci tam za půl roku aplikovali téměř 50 000 dávek vakcín proti nemoci covid-19. V nejhektičtějším období očkovali až 600 lidí za den. Hala od září opět slouží sportovcům, očkování bude v omezeném rozsahu nadále zajišťovat říčanská nemocnice.

12:47

Lidé, u kterých přetrvávají obtíže po nemoci covid-19, najdou odbornou pomoc ve všech krajích. Zhruba v polovině z nich byla kvůli tomu zřízena speciální postcovidová centra. V ostatních regionech se o pacienty, kteří se po covidu potýkají s problémy s dýcháním, změnami srdečního rytmu, neodeznívající únavou či ztrátou čichu, starají na plicních či interních odděleních, ve specializovaných ambulancích, poradnách nebo léčebnách. Léčbu a rehabilitaci po koronaviru poskytují také lázně.

12:43

Výsledky středečního testování žáků na nemoc covid-19 má zatím Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje jen z 210 z téměř 400 školských zařízení v regionu. Školy je přitom měly zaslat obratem už ve středu. Podle dosavadních výsledků odhalily antigenní testy na školách většinou maximálně jednoho až dva pozitivní žáky.

12:17

V pražské Městské nemocnici následné péče se v pátek otevře postcovidové centrum, jež bude pečovat o pacienty, kteří mají po prodělání covidu-19 přetrvávající obtíže. V oddělení budou specializované ambulance, které zajistí odborné vyšetření pacientů a případně je odešlou k dalším specialistům. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci nemocnice a hlavního města, které je zřizovatelem nemocnice.

10:49

Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle než 28 dní. U plně naočkovaných jedinců je tedy výrazně menší šance, že prodělají takzvaný dlouhý covid, než u neočkovaných. Vyplývá to ze studie vědců z Královské univerzity v Londýně.

09:19

Zájem o vyšetření v Centru postcovidové péče ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové trvá a kapacita centra je z větší části naplněna. V centru bylo vyšetřeno od začátku fungování v prosinci loňského roku zhruba 700 pacientů. Objevuje se u nich například i ztráta čichu či zhoršená paměť, převažují ale potíže s dýcháním, a to i měsíce po prodělání nemoci covid-19. 

09:07

Shrnutí nejdůležitějších informací:

 • Ve středu přibylo 261 nakažených, což je o 16 víc než ve stejný den v minulém týdnu. 
 • Ministerstvo zdravotnictví chystá na podzim celorepublikovou studii o protilátkách a buněčné imunitě na koronavirus. Chce do ní zapojit tisíce dobrovolníků, uvedl ve čtvrtek Radiožurnál.
 • V srpnu zemřelo v souvislosti s covidem v Česku 26 lidí, loni v srpnu to bylo obětí 45.
 • Pojišťovny budou nově proplácet praktickým lékařům 380 korun za každého seniora, kterého přesvědčí k očkování proti covidu-19. Podle serveru iDnes.cz to ve středu uvedl premiér Andrej Babiš. 
 • S plošným uzavřením škol se podle ministra školství Roberta Plagy v žádné proticovidové strategii nepočítá. 
08:51

Laboratoře odhalily ve středu 261 nakažených koronavirem, o 16 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání rostou počty případů třetí den v řadě.  Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví. 

08:49

Ministerstvo zdravotnictví chystá na podzim celorepublikovou studii o protilátkách a buněčné imunitě na koronavirus. Chce do ní zapojit tisíce dobrovolníků, uvedl dnes Radiožurnál. Na studii by se mělo podílet několik velkých center, podle Radiožurnálu půjde o pražský IKEM a Thomayerovu nemocnici a o Fakultní nemocnici Olomouc. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková Radiožurnálu řekla, že cílem je poznat skutečnou míru promoření populace.

08:29

Počty nových případů covidu klesly jen v Praze, přesto tu jsou nejvyšší z krajů. Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově nakažených koronavirem za sedm dní na 100.000 obyvatel, takzvané incidence, která označuje počet nově nemocných za určitý časový úsek. Pokles čísla pod 100 přinesl podle takzvaných balíčků pro návrat do normálního života například otevření zbývajících obchodů nebo návrat žáků základních škol k prezenční výuce. Sedmidenní incidence stoupla v devíti krajích, v ostatních stagnuje. Nejvíce stoupla v Karlovarském kraji (z 12 na 20 případů na 100 000 obyvatel za sedm dní).

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

Kraj

Praha

26

Karlovarský

20

Jihočeský

18

Středočeský

16

Liberecký

12

Jihomoravský

12

Plzeňský

11

Vysočina

10

Ústecký

10

Olomoucký

10

Moravskoslezský

9

Zlínský

7

Pardubický

6

Královéhradecký

5

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

07:01

Pět týdnů před volbami se vláda Andreje Babiše chystá spustit klíčovou část kampaně na podporu očkování proti nemoci covid-19. Zakázku na ni už schválila. 

06:42

Žáky prvních tříd čeká dnes ráno v základních školách preventivní testování na covid-19. Školy tak navážou na testování dětí, které se ve vyšších ročnících konalo už ve středu při zahájení nového školního roku. Někde se už první školní den otestovali i prvňáčci. Do škol jich podle odhadu ministerstva školství nastoupilo kolem 110 300.

06:19

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 13 715 nakažených koronavirem, což je téměř stejná bilance jako o den dříve a mírně vyšší než před týdnem, kdy bylo nových případů infekce o tisícovku méně. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Takzvaná sedmidenní incidence opět stoupla a nyní je na hodnotě 76,9.

21:01

Ve Španělsku má dokončené očkování proti covidu-19 přes 70 procent populace. Oznámila to dnes ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. To je o zhruba deset procentních bodů více než v dalších nejlidnatějších zemích Evropské unie, například v Německu, Francii či Itálii. Kvůli nakažlivějším variantám koronaviru ale podle expertů tato proočkovanost nebude stačit k dosažení kolektivní imunity.

19:42

Egypt začal vyrábět vakcínu Sinovac proti nemoci covid-19 vyvinutou v Číně. Podle dnešní zprávy agentury AFP má být schopen ročně produkovat miliardu dávek, a stane se tak největším výrobcem vakcín na Blízkém východě a v Africe.

19:22

Bez větších problémů i bez avizovaných protestů se dnes v Itálii obešlo první dopoledne, kdy v zemi platí povinnost prokázat se covidovým certifikátem v letecké dopravě a na dálkových autobusových i vlakových spojích, informovala tisková agentura ANSA. Odpůrci opatření tento týden pohrozili blokádami nádraží a ministerstvo vnitra reagovalo posílením kontrol na nádražích, zvláště v Římě. Shromáždění se nakonec účastnil malý počet lidí.

18:34

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes v Berlíně za účasti svého šéfa Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse a německé kancléřky Angely Merkelové otevřela středisko včasného varování před pandemiemi. Centrum bude ve snaze brzkého rozpoznání rizik zpracovávat s pomocí umělé inteligence data z celého světa o vývoji nemocí zvířat, podezřelých onemocněních lidí, klimatických změnách i pohybu obyvatelstva.

18:14

Odpůrci koronavirových opatření na Slovensku demonstrovali v Bratislavě a Košicích. Na několika shromážděních konaných z iniciativy opozice protestovali proti opatřením a údajné diskriminaci lidí, kteří nejsou očkováni proti nemoci covid-19, ale i koalici premiéra Eduarda Hegera. "Nikdy v historii Slovenska nebyla tak porušována ústava a pošlapována lidská práva jako za posledních 18 měsíců,“ prohlásil v projevu na shromáždění v Košicích někdejší premiér a šéf sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico.

17:00

Po pozitivním testu žáka nebude smět chodit do školy celá třída kromě očkovaných a těch, kteří nemoc prodělali.  Reálně se ale pravidlo uplatní až po třetím testu ve čtvrtek 9. září, děti spolu musí být dva dny, uvádí manuál ministerstva školství k provozu škol. Školy musí do středeční půlnoci počty pozitivních nahlásit ministerstvu zdravotnictví. V plánu je testování třikrát - ve středu 1. září, v pondělí 6. září a ve čtvrtek 9. září. Většina škol využívá pro testování antigenní samotesty, zhruba 200 z více než 4000 testy PCR. Děti, které jsou dva týdny po dokončeném očkování nebo 180 dní po nemoci, se testovat nemusí.

Do karantény se tak celá třída může dostat nejdříve koncem příštího týdne. "V praxi se bude jednat fakticky v případě antigenních testů pouze o testování 9. září, protože u prvního testu a testu 6. září nebude splněna podmínka, že spolu děti nebo žáci byli v předcházejících dvou dnech," uvádí manuál resortu.

Do školy se žáci mohou vrátit až v případě, že pozitivní test spolužáka nebude potvrzený nebo sami budou mít negativní test. 

16:49

Pojišťovny budou nově proplácet praktickým lékařům 380 korun za každého seniora, kterého přesvědčí k očkování proti covidu-19,  řekl podle serveru iDnes.cz premiér Andrej Babiš. Šlo podle něj o návrh pojišťoven, který vláda jen vzala na vědomí. Příspěvek 380 korun lékařům připadne za lidi nad 65 let, kteří si přijdou  k praktikovi pro první vakcínu.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka nesouhlasí s formulací týkající se příspěvku, která se v médiích objevila. "Musím se ohradit proti formulaci pana premiéra ‚příspěvek za přesvědčení‘," uvedl. Jde podle něj spíše o finanční kompenzaci času, kterou lékař stráví komunikací s pacientem a vysvětlením výhod či posouzením rizika vakcinace u konkrétního člověka.

15:44

Na Vysočině přibyde míst, kam s očkováním proti covidu-19 dojede mobilní tým. Zatím se očkovalo na pěti místech, od 10. září se postupně přidá dalších osm. Mobilní tým, který zajišťuje očkování bez předchozí registrace, už vakcínu podal asi 700 lidem. Nově přijede také do Jimramova, Svratky, Ledče nad Sázavou, Světlé nad Sázavou, Habrů, Golčova Jeníkova, Černovic a Kamenice nad Lipou. Informovala o tom mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

14:48

Letní sezonu podle aktuálního průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz hodnotí 58,5 procenta hoteliérů kladně. Za ekonomickou tragédii léto označily jednotky provozovatelů ubytovacích provozů. Týkalo se to hlavně hotelů v Praze nebo zařízení, která slouží hlavně pro konference a podobné akce. Většina hoteliérů zdražila ještě před začátkem sezony, zbytek to plánuje od příštího roku. Nyní se provozovatelé ubytovacích služeb chystají na tzv. malou sezonu, tedy září a říjen. Marketingovou podporu na toto období připravuje 69 procent hoteliérů. Vyplývá to z průzkumu mezi 250 hotely.

14:41

Naočkovaní Francouzi z rizikových skupin se ode dneška mohou přihlásit o třetí dávku vakcíny proti covidu-19, kterou tamní úřady schválily ve snaze posílit jejich imunitu před šířící se nakažlivou variantou delta. Dávku navíc dostanou lidé starší 65 let a ti, kteří mají další zdravotní obtíže, v případě, že od ukončení očkování dvoufázovými preparáty firem Pfizer a Moderna uplynulo nejméně šest měsíců, píše agentura AP.

12:54

Přítomnost koronaviru mezi dětmi a zaměstnanci základních škol Novoborská v Praze 9 a Praze-Lysolajích nově odborníci zjistí z odpadních vod. Budou k tomu využívat automatické sběrače umístěné v kanálech. Vzorky budou pravidelně odesílány do laboratoří. Pokud se v nich vyskytne vir, děti i zaměstnanci budou otestováni PCR metodou na covid-19. Pokud se mechanismus osvědčí, rozšíří se do dalších pražských škol. Nenahradí však testování nařízené na začátek školního roku.

12:08

Situace v autobusové zájezdové dopravě se nelepší. Dopravci jsou nyní zhruba na pětině obratu, který měli před vypuknutím koronavirové krize. Provozovatelé proto museli kvůli chybějícím zakázkám značnou část autobusů odstavit nebo prodat pod cenou. Velké části dopravců navíc odcházejí zaměstnanci, kteří jim po obnovení poptávky budou chybět. Uvedli to zástupci iniciativy zájezdových dopravců Za autobusy. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů.

11:30

V Rakousku zaznamenali za posledních 24 hodin 1848 nákaz koronavirem, což je nejvíce za den od konce dubna. Informovala o tom dnes agentura APA. Podle ní roste výrazně i počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19, za dva týdny se zhruba zdvojnásobil. Tři lidé v souvislosti s touto nemocí za posledních 24 hodin v Rakousku zemřeli.

11:26

V úterý zdravotníci podali 22 391 dávek očkování proti covidu, zatímco o týden dříve téměř 40 600. Od začátku vakcinace aplikovali téměř 11,5 milionu očkovacích dávek. Ukončené očkování má 5,712 milionu lidí, tedy 53,4 procenta z 10,7 milionu obyvatel. Rezervaci termínu očkování má přes 110 000 lidí a více než 228 000 lidí je registrováno a čeká na termín. Celkem se tak podle informací z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví očkování účastní 58,7 procenta celkové populace.

11:04

S doučováním dětí ve školách poté, co byla výuka a školní docházka zásadně ovlivněna koronavirovou pandemií, by podle Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) mohli pomáhat studenti pedagogických fakult nebo i starší žáci ve školách. Na dnešní on-line tiskové konferenci to řekli místopředseda STAN Petr Gazdík a náměstkyně ostravského primátora Andrea Hoffmannová (Piráti).

09:12

S plošným uzavřením škol se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) v žádné proticovidové strategii nepočítá. Nevyloučil ale lokální zavírání tříd a škol v závislosti na epidemické situaci v daném zařízení. Plaga to ve středu řekl novinářům v Sadské na Nymbursku, kde zahajoval školní rok ve zdejší základní škole.

"Doufám, že jsme všichni měli možnost vidět, že výpadky ve školství, které možná na první pohled vypadají, že nenesou s sebou žádné náklady, tak jsou skutečně těmi největšími ztrátami pro společnost," řekl Plaga. Ocenil, že se podařilo odložit testování žáků prvních tříd až na další školní den, takže nenarušilo slavnostní ceremoniál pro prvňáčky.

08:47

Od loňského března, kdy se v Česku potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19 prokázala u 1 679 476 lidí, přičemž nejhorší situace byla letos v březnu. Celkový počet pozitivních testů dosáhl ve třináctém měsíci epidemie 299 704 a denní průměr se blížil 10 000 nakažených. Přes čtvrt milionu nakažených se objevilo ještě loni v říjnu a letos v lednu a únoru. V posledních měsících se počet nakažených snižuje, v dubnu klesl pod sto tisíc, v květnu pod 30 000 a v srpnu činil 5669, zhruba o 300 méně než v červenci a o 2389 méně než v srpnu loňském.

08:38

Nejvyšší správní soud zpětně označil regulaci zoologických a botanických zahrad z přelomu dubna a května za nezákonnou. Sporná část opatření ministerstva zdravotnictví měla plošný dopad, přestože už tehdy nebylo možné považovat celý stát za ohnisko šíření covidu-19. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce, navazuje na desítky podobných rozsudků, jimiž soud upozorňuje na nezákonné pasáže koronavirových opatření ministerstva zdravotnictví.

08:24

Počet lidí, kteří v Česku zemřeli po nákaze koronavirem, dosáhl 30 404, z toho pětina - 6067 - připadá na letošní březen, který se tak stal nejhorším měsícem. V březnu často umíralo i 200 lidí denně, poté ale trend výrazně zpomalil. Ještě letos v dubnu zemřelo s covidem 2570 lidí, v květnu to bylo 666, v červnu 74 lidí, v červenci 12 a v srpnu 26. Vůbec nejhorším dnem byl 3. listopad loňského roku, kdy zemřelo 261 nakažených, následují letošní 15. březen s 237 mrtvými a letošní 8. březen s 236 mrtvými. V srpnu zemřelo v souvislosti s covidem v Česku 26 lidí, loni v srpnu bylo obětí 45.

08:19

V úterý přibylo v Česku 287 případů covidu-19. Je to o 40 víc než před týdnem a čtvrtý nejvyšší počet za prázdniny.

08:07

Počet transplantací, které lékaři provedli loni během prvního roku pandemie covidu-19, se oproti roku 2019 snížil o třetinu. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil odborný časopis The Lancet. Její autoři zkoumali data z 22 zemí a porovnávali počty transplantací ledvin, jater, plic a srdce před příchodem koronaviru a po něm. Nejvíce, o 66 procent, se podle nich snížil počet transplantací u pacientů v Japonsku, nejméně ve Švýcarsku, kde to bylo jen zhruba o jedno procento. V ČR se snížil počet těchto výkonů asi o 12 procent na 765, což bylo nejnižší číslo od roku 2013.

07:47

Ministerstvo zdravotnictví neuvažuje o omezení výuky na vysokých školách v souvislosti s šířením covidu-19. Studenti se tak zřejmě po mnoha měsících online výuky vrátí do škol. "Ministerstvo zdravotnictví o vydání doporučení, které by regulovalo provoz vysokých škol, neuvažuje," řekl serveru iRozhlas.cz mluvčí ministerstva zdravonictví Martin Novotný.

07:43

Na kulturních a sportovních akcích může ode dneška být zaplněno 100 procent kapacity sálu. Do počtu 3000 lidí bude jedno, zda budou mít účastníci platný test na koronavirus, budou očkovaní proti covidu-19 nebo v posledních 180 dnech prodělali tuto chorobu. Při vyšším počtu musí být minimálně polovina kapacity obsazena lidmi, kteří jsou plně očkovaní nebo prodělali covid-19. Zároveň se zvyšuje kapacita naplnění muzeí, galerií, zámků nebo zoologických zahrad na 100 procent. V restauracích bude moci být u stolu šest místo dřívějších čtyř lidí. Nově bude možné využít on-line testování například v holičství nebo pro hromadné akce jako alternativu k testům přímo na místě.

07:32

V domovech pro seniory, postižené a se zvláštním režimem, týdenních stacionářích i chráněném bydlení se ode dneška zavádí pravidelné testování na koronavirus. Zaměstnanci a klienti, kteří nejsou očkovaní a kteří neprodělali covid, se musí každých sedm dní nechat otestovat. Využívat se budou antigenní testy. První vyšetření se musí provést nejpozději do 8. září.

07:07

Irsko ve druhé polovině října zruší skoro všechna opatření zavedená v souvislosti s šířením koronaviru. Tato země, která zažila jednu z nejdelších uzávěr v Evropě, patří ke státům s největším podílem naočkovaných na kontinentu.

06:21

Preventivní testy na covid-19, které jsou potřeba například při cestování, návštěvě kulturních akcí, restaurací či některých služeb, se budou i nadále hradit ze zdravotního pojištění. Vláda původně chtěla, aby si je ode dneška museli platit až na výjimky všichni dospělí, chtěla tím motivovat další lidi k očkování. Nakonec rozhodla, že testy budou zatím dál zdarma pro všechny zájemce, a to kvůli nepříznivému vývoji epidemie koronaviru v některých evropských zemích.

06:11

V Německu za poslední den přibylo 13 531 nových případů koronavirové infekce, což je o necelé dva tisíce více než před týdnem. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Takzvaná sedmidenní incidence stoupla na 75,7 poté, co o den dříve poprvé od července klesla.

21:57

Italská ministryně Luciana Lamorgeseová dnes varovala, že policie nebude tolerovat nezákonné chování v průběhu protestů. Účastníkům blokád hrozí trestní oznámení za přerušení veřejné služby. Zastavení provozu na nádražích kritizovaly i železniční odbory. Ministr zahraničí Luigi Di Maio, který dnes v souvislosti s očkováním proti covidu-19 dostal vyhrůžky, uvedl, že atmosféra v zemi je otrávená, ale očkování bude pokračovat.

Poukázal také na některé události z uplynulých dnů, kdy demonstrující proti covidovým certifikátům zaútočili na novináře. Známý infektolog Matteo Bassetti v neděli uvedl, že byl pronásledován odpůrcem očkování.

21:57

Itálie od středy zpřísní protiepidemická pravidla a bude vyžadovat covidové certifikáty od všech cestujících v dálkové veřejné dopravě. Doklad o očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo čerstvém negativním testu budou muset předkládat pasažéři ve vnitrostátní letecké dopravě, v dálkových železničních a autobusových spojích i na trajektech. Informovala o tom agentura APA. Ministerstvo vnitra uvedlo, že proti očekávaným blokádám nádraží tvrdě zasáhne.

19:16

Epidemická situace je podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého relativně dobrá. Témata případného uzavírání provozů, které podnikatelé podle něj jednoznačně odmítají, nebo plošné testování ve firmách nejsou tak momentálně "na stole".

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ovšem upozornil na rizika, která mohou mít na šíření nákazy vliv. Podnikatelské svazy se s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO) proto znovu sejdou ve druhé polovině září.

19:08

Po obnově prezenční výuky letos na jaře ubylo žáků, kteří neradi chodí do školy. Množství těch, kteří do ní dochází rádi, vzrostlo ve srovnání s dobou před epidemií koronaviru z 65 na 80 procent. Počet žáků, kteří měli špatnou náladu či pocity podrážděnosti, v době výuky na dálku narostl. Duševní nepohodou jich trpěla čtvrtina napříč ročníky, jejich problémy souvisely hlavně s nestíháním probírané látky. Vyplývá to z výzkumné zprávy projektu o dopadech pandemie covid-19 na vzdělávání společnosti PAQ Research.

Podle autorů výzkumu by se opatření po návratu dětí do škol měla zaměřit kromě doučování také na podporu duševní pohody a vztahů mezi dětmi.

17:54

Kuba obnoví prezenční výuku na školách, až naočkuje proti covidu-19 studenty a školáky. Uvedla to dnes ministryně zdravotnictví Ena Elsa Velázquezová. Školy na ostrově zahájí činnost v pondělí 6. září, vyučovat se zatím bude na dálku přes televizi. Kuba v posledních týdnech zaznamenala silný vzrůst počtu nových případů koronaviru, čísla ale v posledních dnech začala klesat.

16:33

Bavorsko, které v rámci Německa přijímalo nejtvrdší karanténní opatření proti šíření koronaviru, od čtvrtka rozvolní řadu pravidel. Až na velké akce s více než tisícovkou účastníků nebude venku povinné nošení roušek. Nově také všude postačí běžná zdravotnická rouška, doposud byl standardem respirátor třídy FFP2.

Bavorský premiér Markus Söder po úterním jednání zemské vlády přislíbil, že v říjnu budou moci poprvé od začátku pandemie otevřít kluby a diskotéky a že díky proočkovanosti již nebude nutné vyhlásit tvrdou uzávěru. Bavorsko jako nové měřítko pro řízení pandemie bude používat zaplněnost nemocnic, doposud se řídilo sedmidenním průměrem nových případů na 100 000 obyvatel.

15:36

Školy zahájí školní rok testováním na covid-19. Výjimku z něj budou mít žáci a zaměstnanci škol, kteří mají doklad o očkování nebo o prodělané nemoci.

Přivítání prvňáků se bude moci konat bez testů, počkají na ně do 2. září. Další termíny pro testování budou 6. a 9. září. Antigenní testy obstaral pro školy stát. Dvě stovky škol z přibližně 4200 základních a 1300 středních se rozhodlo zajistit si přesnější PCR testování, na které vláda vyčlenila 26 milionů korun z evropských peněz. Za jeden PCR test dostanou zpětně 200 korun.

Pokud se žáci nenechají testovat ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit i při výuce roušku. Budou mít rovněž zakázáno cvičit v tělocvičně a zpívat. Pokud odmítnou i to, nebudou se moci účastnit prezenční výuky.

15:32

Velkokapacitní očkovací centrum v Prostějově dneškem ukončilo svůj provoz. Očkování proti onemocnění covid-19 bude mít od 1. září na starost Nemocnice AGEL Prostějov.

13:50

Krajské hygienické stanice už nemohou nařídit karanténu pouhým telefonátem člověku podezřelému z nákazy, je zapotřebí individuální rozhodnutí podle správního řádu, uvedl Nejvyšší správní soud. 

13:26

Od září se budou moci lidé testovat i za on-line asistence zdravotníka, test bude mít platnost 24 hodin. Umožní to mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Podle zástupců firmy, která takové testování nabízí, si tak lidé mohou test udělat například doma a nemusí se objednávat do odběrových míst. 

O vydání mimořádného opatření rozhodla vláda před dvěma týdny, do té doby služba nebyla v legislativě popsána. "Nyní tedy toto testování, pokud je provedeno on-line za dozoru zdravotnického pracovníka, tak je postaveno naroveň antigenního samotestu, který je proveden na místě například nějaké kulturní akce," řekl tehdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Člověk, který dostane potvrzení o provedení takového testu, jej může využít maximálně 24 hodin.

12:41

Studenti z iniciativy Dostaňte nás ven! před ministerstvy zdravotnictví a školství demonstrovali za to, aby se školy už kvůli epidemii covidu-19 nezavíraly. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jim na twitteru vzkázal, že s tím souhlasí a nechce školy zavírat. Je podle něj ale třeba ve školách dodržovat protiepidemická opatření. Podobně iniciativa formou happeningu protestovala letos v zimě a na jaře.

"Určitě nechceme školy zavírat. To už se nesmí stát. Ale potřebujeme, aby nám studenti pomohli a dodržovali zavedená opatření," napsal Vojtěch.

Pořadatelé protestu chtějí poukázat na to, že několikaměsíční zavření škol mělo ohromné dopady na úroveň vzdělání, ale i psychiku a duševní zdraví dětí. Viní z nich nešetrná vládní opatření v minulém školním roce.

12:24

Sedmdesát procent dospělých obyvatel Evropské unie má kompletní očkování proti covidu-19, uvedla Evropská komise. Potřebné vakcíny podle ní dostalo na 256 milionů lidí.

12:12

Jihoafričtí vědci objevili novou variantu koronaviru. Varianta C.1.2 byla poprvé potvrzena v květnu a podle vědců má v sobě dosud nejvíc mutací. Podle předběžných dat by mohla být nakažlivější než původní virus objevený v čínském městě Wu-chanu a mohla by lépe překonat imunitu získanou proděláním onemocnění covid-19 nebo jednou z proticovidových vakcín.

Světová zdravotnická organizace (WHO) novou variantu neklasifikuje jako znepokojující. Nezdá se, že by se zatím více šířila, uvedl server BBC News s odvoláním na epidemioložku WHO Mariu van Kerkhoveovou.

11:52

V mateřských školách v minulém školním roce ubyla pětina dětí mladších tří let a na úrovni základních škol narostl zájem o individuální vzdělávání a o odklad povinné školní docházky. Důvodem může být i epidemie covidu-19, kvůli které se někteří rodiče rozhodli nechat děti doma. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekli pracovnice Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle Venduly Kašparové z ČSÚ mezi posledními dvěma lety počet dětí ve školkách poklesl o 7311 na 357 598. Úbytek je podle ní daný snížením počtu tříletých a mladších dětí, přestože počet těchto dětí v populaci mírně stoupl. Podíl dětí mladších tří let se ve školkách od roku 2018/2019 snížil z 12,5 procenta na 9,7 procenta v minulém školním roce.

11:46

V Izraeli za uplynulý den přibylo 10 947 případů koronavirové infekce, nejvíce od začátku pandemie. Příčinou této bilance může být zhoršení epidemie v kombinaci s tím, že se tento měsíc v zemi testuje více než dříve, uvedl server The Times of Israel. Jiné ukazatele než denní přírůstek infekcí, například počet lidí s covidem-19 ve vážném stavu, by mohly naopak naznačovat, že očkování třetí dávkou vakcíny má na vývoj epidemické situace pozitivní vliv, podotkl deník Haarec.

10:36

Od středy se zruší seznam zemí s extrémním rizikem nákazy koronavirem, které byly na takzvané mapě cestovatele označeny černou barvou. Země se přesunou do tmavě červené kategorie, oznámilo dnes na Twitteru ministerstvo zahraničí. Podmínky pro návrat neočkovaných lidí do Česka se tím ulehčí.

Dosud ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučovalo cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření mutací koronaviru. Aktuálně těmito státy jsou Brazílie, Kolumbie, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba). Dříve mezi nimi byly například i Rusko nebo Tunisko. Před návratem z těchto zemí musí lidé na test, po návratu je pak čeká desetidenní samoizolace zakončená PCR testem. Netýká se to očkovaných a lidí po prodělání onemocnění covid-19.

10:28

Na brněnském výstavišti dneškem končí velkokapacitní očkovací centrum, stěhuje se do prostor FN Brno. Z výstaviště se přesouvá i testovací centrum.

09:58

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 5750 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem byl přírůstek téměř shodný - 5747. Poprvé od července v zemi klesla takzvaná sedmidenní incidence, tedy počet nově infikovaných na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Nyní má hodnotu 74,8, zatímco v pondělí činila 75,8 a před týdnem 58,8.

09:57

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

KrajPřípadů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní
Praha27,9
Středočeský16,2
Jihočeský15,4
Karlovarský14,7
Liberecký12,4
Jihomoravský10,5
Vysočina10,0
Plzeňský8,5
Ústecký8,3
Zlínský8,1
Moravskoslezský7,7
Olomoucký6,7
Pardubický6,5
Královéhradecký4,9

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

08:25

V pondělí v Česku přibylo 241 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 33 více než před týdnem. Za posledních sedm dní připadá na 100 000 obyvatel Česka v průměru 13 nových případů nákazy novým typem koronaviru, zatímco v pondělí to bylo 12. Mírně naopak kleslo reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nejvíce se nemoc v posledních dnech šíří v Praze, kde na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden 28 nově odhalených případů infekce. Následuje Středočeský kraj s 16 případy a Jihočeský s 15 případy.

21:51

Zdravotnické úřady v Bruselu chtějí zvýšit proočkovanost obyvatel belgické metropole, a dnes proto začaly nabízet vakcinaci proti covidu-19 v supermarketech a obchodních centrech. V Bruselu má očkování asi 65 procent obyvatel, výrazně méně než v okolních regionech, píše agentura Reuters. Belgický průměr je 70,3 procent plně naočkovaných lidí.

20:36

Evropská unie v pondělí doporučila 27 členským zemím bloku zpřísnit podmínky pro turistické cesty ze šesti zemí, včetně Spojených států a Izraele. Doporučení se vztahuje také na Libanon, Černou horu, Severní Makedonii a Kosovo. Důvodem je tamní horšící se epidemická situace.

Jednotlivé členské země mají pravomoc si určovat podmínky pro vstup na své území, pro očkované cestující pravidla zpřísnit nemusí. Doporučení se vztahuje také na členské země Schengenského prostoru.

18:21

Z lidí, kteří vakcínu proti covidu-19 před rokem rozhodně odmítali, ji dostalo nebo chce už 45 procent. Přesvědčit se podařilo zejména starší bez maturity, naopak mladší bez vysoké školy často ochotu nechat se očkovat ztratili. Vyplývá to z výsledků další etapy výzkumu Život během pandemie společnosti P&Q Research.

 "Ochota k očkování závisí kromě věku a spojených obav na důvěře politickým institucím i zdravotníkům, informovanosti a mediálních zdrojích. Ale i na osobních zkušenostech, vyšší ochotu mají při očištění dalších vlivů lidé, kteří znají někoho, kdo zemřel na covid," napsal k tomu na twitteru ředitel společnosti Daniel Prokop.

18:04 Ilustrační foto.

V pražských autobusech a tramvajích budou cestující od 1. září opět otevírat dveře tlačítky.  Dosud v rámci proticovidových opatření otevíral řidič všechny dveře ve vozech automaticky. Změna souvisí s obnovením plného provozu městské hromadné dopravy (MHD) v Praze. Nadále bude platit povinnost cestujících nosit ve vozech DPP respirátory nebo nanoroušky. V tiskové zprávě to dnes oznámila mluvčí DPP Aneta Řehková. Ve vozech metra bude zatím centrální otevírání všech dveří zachováno.

"Odstranění povinného otevírání a zavírání všech dveří v zastávkách, kde nikdo nevystupuje ani nenastupuje, přispěje v nadcházejícím chladnějším období k zachování teplotního komfortu ve vozidlech. Kromě toho pomůže i k zajištění přesnějšího provozu," uvedla mluvčí.

17:42

Očkování proti covidu má v domovech seniorů a domovech se zvláštním režimem asi 92 procent klientů a 60 až 65 procent pracovníků, uvádí asociace poskytovatelů péče.

16:58

Podle premiéra Andreje Babiše mají přesvědčovat k očkování seniory i praktičtí lékaři, od záři za to mají dostat finanční motivaci. "My jsme to probrali na radě pro zdravotní rizika, pojišťovny chtějí motivovat naše praktiky, pokud ten praktik přesvědčí nějakého seniora nad 65 let, aby se poprvé naočkoval, tak ho chtějí motivovat částkou 380 korun, což si myslím, že je dobrá iniciativa. Uvidíme, jak to bude fungovat, mělo by to začít 1. září," řekl Babiš při pondělní návštěvě Chrudimi. Zatím neočkované má pomoci podle ministra přesvědčit i další pokračování mediální kampaně o očkování. Vláda podle Vojtěcha vzala na vědomí informaci o dalším nákupu prostoru v médiích.

16:42

Okování proti nemoci covid-19 se v Děčíně přesunulo z velkokapacitního centra zpět do nemocnice. S podáváním třetí dávky vakcín ale musí pomoci kvůli nedostatku kapacity praktičtí lékaři. Novinářům to v pondělí řekl ředitel zdravotní péče děčínské nemocnice Michal Hanauer.

15:59 Ilustrační foto.

Zhruba v pětině pražských škol budou od zahájení letošního školního roku děti testovány na covid-19 PCR testy. Zájem projevilo 83 škol. Magistrát ke školám vyšle očkovací autobus, který provozuje, a školám, kterým chyběly počítače, dodal nové. Novinářům to po dnešním jednání městské rady řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Vít Šimral (Piráti). Magistrát dnes přijal pro školy od státu asi 27 milionů korun jako kompenzaci nákladů za jarní PCR testování ve školách.

"Snažíme se na to (návrat dětí do škol) maximálně připravit. Máme v Praze výrazně preferovanou metodu PCR. Nabídli jsme to všem školám, aby to mohly využít, a ozvalo se jich 83," řekl Hřib.

15:22 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Není to tak, že je třetí dávka povinná pro cestování. Není to tak, že kdo nebude mít třetí dávku, tak že mu Tečka zčervená. Je to jen posílení lidí, kteří mohou být ohrožení, vakcinační látka u nich může vyvanout, proto my jim tu možnost dáváme. Doporučujeme se poradit s lékařem, zda je třetí dávka na místě," řekl ministr Adam Vojtěch.

15:16 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Mezinárodní letiště v Česku budou muset kontrolovat lidi cestující do Česka, zda splňují podmínky v souladu s opatřeními proti covidu-19, uvedl ministr Vojtěch.

15:14

Přehled pondělních událostí:

 • V neděli přibylo v Česku 81 případů nákazy koronavirem. Je to o čtvrtinu méně než před týdnem, kdy byl nedělní přírůstek nad stovkou. Reprodukční číslo dnes mírně stouplo na 1,06. Nad hodnotou jedna, která značí zrychlování šíření epidemie, je pátý den
 • Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů serveru coronavirus.jhu.edu překročil 4,5 milionu
 • Od 1. září se budou muset zaměstnanci a klienti zařízení sociálních služeb, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali covid, povinně testovat jednou za týden, oznámil ministr Adam Vojtěch. Bude moct jít jak o antigenní, tak PCR test
 • Třetí dávka vakcíny bude dostupná pro všechny již očkované. Lidé, kterým uběhlo osm měsíců od dokončení očkování, budou od ministerstva dostávat SMS s oznámením, že se mohou objednat na třetí dávku vakcíny
 • Mezinárodní letiště v Česku budou muset kontrolovat lidi cestující do Česka, zda splňují podmínky v souladu s opatřeními proti covidu-19, uvedl ministr Vojtěch
 • Zhruba v pětině pražských škol budou od zahájení letošního školního roku děti testovány na covid-19 PCR testy. Zájem projevilo 83 škol
 • Podle premiéra Andreje Babiše mají přesvědčovat k očkování seniory i praktičtí lékaři, od záři za to mají dostat finanční motivaci
 • Očkování proti covidu má v domovech seniorů a domovech se zvláštním režimem asi 92 procent klientů a 60 až 65 procent pracovníků, uvádí asociace poskytovatelů péče
 • Z lidí, kteří vakcínu proti covidu-19 před rokem rozhodně odmítali, ji dostalo nebo chce už 45 procent. Přesvědčit se podařilo zejména starší bez maturity, naopak mladší bez vysoké školy často ochotu nechat se očkovat ztratili
15:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Lidé, kterým uběhlo 8 měsíců od dokončení očkování, budou od ministerstva dostávat SMS s oznámením, že se mohou přihlásit na třetí dávku vakcíny.

15:00

Od 1. září se budou muset zaměstnanci a klienti zařízení sociálních služeb, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali covid, povinně testovat jednou za týden. "Předpokládáme, že může dojít ke zhoršení v Česku. Proto jsme se rozhodli přejít k opatření povinnosti testování," řekl ministr Adam Vojtěch. Nebude se to vztahovat na služby v hospicové péči. 

13:56

Z mutací koronaviru v Česku nadále dominuje nakažlivější delta, stejně jako v minulých týdnech je ve zhruba 95 procentech z kontrolovaných pozitivních testů. Narůstá ale podíl jejích subvariant, které jsou souhrnně označovány jako delta plus, informoval Státní zdravotní ústav.

V období od 13. do 27. srpna odborníci vyšetřili 2236 vzorků ze 72 laboratoří. Podezření na více nakažlivou mutaci delta, dříve označovanou jako indická, vyslovili u 95 procent vzorků. Varianta alfa, dříve pojmenovaná jako britská, byla v méně než dvou procentech. Podrobná analýza viru, takzvaná sekvenace, byla v srpnu udělána u 341 vzorků. Z nich 98 procent připadlo na deltu a z toho 81 procent na původní variantu delta, zbytek tvořily subvarianty delta plus.

13:42

Do Vietnamu dorazil dar 250 000 dávek vakcín proti covidu-19 od České republiky, jde o vakcíny od společností AstraZeneca a Moderna. Na Twitteru o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničí. O daru v červenci rozhodla vláda.

13:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Třetí dávka očkování bude dostupná pro všechny již očkované, řekl ministr Vojtěch Impulsu. Dostat ji mohou osm měsíců od dokončené vakcinace.

12:22

Na Slovensku v červenci poprvé po 13 měsících klesl celkový počet úmrtí oproti průměru za stejné období předchozích pěti let. Zejména v prvním letošním čtvrtletí demografický vývoj v zemi ovlivnil výrazný přírůstek zesnulých v souvislosti se silnou druhou vlnou epidemie covidu-19. V Česku se počty úmrtí po předchozím růstu vrátily koncem letošního května na úroveň let před epidemií.

V červenci na pětimilionovém Slovensku zemřelo celkově 4099 osob, což bylo o 2,9 procenta méně než v průměru za stejné období let 2016 až 2020. Ještě v lednu až v březnu, kdy země čelila silné vlně epidemie covidu-19, byl počet zesnulých na Slovensku oproti minulosti o více než polovinu vyšší.

"I díky výrazně zlepšené epidemické situaci jsme v červenci poprvé v tomto roce zaznamenali nižší počet úmrtí ve srovnání s pětiletým průměrem. Celkový počet zesnulých i nadúmrtnost se od ledna každý měsíc postupně snižují," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva slovenského statistického úřadu Zuzana Podmanická.

12:12

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená epidemiologem Petrem Smejkalem doporučuje spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti sezonní chřipce. Uvedla to ve stanovisku k podání třetí dávky vakcíny.

Podle MeSES nová studie naznačuje, že podání vakcíny proti chřipce spolu s vakcínou proti covidu-19 je bezpečné a účinné. "Společné podání těchto vakcín by bylo výhodné i z hlediska logistického, protože rizikové skupiny, pro které je prioritně chřipková vakcína doporučena a případně i hrazena, se překrývají se skupinou rizikových jedinců, kteří by z třetí dávky proti covid-19 profitovali," dodali odborníci. Připravují se i vakcíny rovnou kombinované.

Skupina podporuje podmínky nastavené ministerstvem zdravotnictví, aby byli prioritně znovu očkovaní lidé nad 60 let a pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách. Posilující dávku vakcíny by podle nich měly dostat i osoby s mentálním postižením. Podmínky podávání třetí dávky dnes projedná vláda, registrovat by se k ní mělo být možné od 20. září. Lidé dostanou SMS s upozorněním, že se mohou nechat přeočkovat.

11:52

Odborníci doporučují spojit třetí dávku vakcíny proti covidu s očkováním proti chřipce. Kromě seniorů a zdravotníků ji radí i mentálně postiženým.

10:33

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se podle informací na Twitteru Chytré karantény spustí 20. září. Doporučené bude pro všechny nad 60 let. Ráno tyto podmínky projednala rada vlády pro zdravotní rizika. Odpoledne musí plán ještě potvrdit vláda. Dostat dávku vakcíny, která posílí získanou imunitu, bude možné osm měsíců po dokončeném očkování.

Podle dřívějších informací ministerstva by třetí dávku vakcíny lidé měli dostávat u praktických lékařů, případně v nemocnicích. Velká očkovací centra mimo zdravotnická zařízení se v září postupně ruší.

Zdravotníci budou aplikovat posilující dávky vakcíny typem mRNA, tedy od výrobců Pfizer/BioNTech a Moderna. Jako třetí dávku je mohou dostat i lidé očkovaní vakcínou AstraZeneca, která je jiného typu, a jako druhou lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

09:14

Mezi kraji jsou ale velké rozdíly. Praha je na tom delší dobu nejhůře, za uplynulých sedm dní připadá na 100 000 obyvatel 28 nakažených. Následuje Středočeský kraj s incidencí 16 a Liberecký s Jihočeským krajem se 14 nakaženými v přepočtu na obyvatele.

Naopak v Olomouckém a Královéhradeckém kraji je to na 100.000 lidí pět případů koronaviru za týden, v Pardubickém šest. Z okresů se epidemie nyní nejvíc šíří v okolí hlavního města - okresy Praha-západ a Praha-východ mají incidenci 27. Na druhou stranu v řadě dalších regionů jsou za poslední týden pouze jednotky případů a Jesenicko zůstává bez jediného potvrzeného případu za sedm dní.

09:13

Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel, kleslo ke dnešku na 12 z nedělních 13. 

08:12

V neděli přibylo v Česku 81 případů nákazy koronavirem. Je to o čtvrtinu méně než před týdnem, kdy byl nedělní přírůstek nad stovkou. Reprodukční číslo dnes mírně stouplo na 1,06. Nad hodnotou jedna, která značí zrychlování šíření epidemie, je pátý den. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v neděli klesl na 48, za celý srpen nebyl níž. V těžkém stavu je devět lidí. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:02

Všechny školy by měly zůstat otevřené a přijmout taková opatření, aby v nich hrozilo co nejmenší riziko nákazy covidem-19, uvedly dnes evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF) pro Evropu a Střední Asii. Varují před vysoce nakažlivou koronavirovou variantou delta a vyzývají k ochraně fyzického i duševního zdraví dětí, zejména těch nejzranitelnějších.

"Pandemie způsobila nejkatastrofálnější narušení vzdělávání v historii. Je proto životně důležité, aby fyzická výuka ve třídách pokračovala bez přerušení v celém evropském regionu. Má to zásadní význam pro vzdělávání dětí, jejich duševní zdraví a sociální dovednosti," uvedl regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge.

07:48

Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů serveru coronavirus.jhu.edu překročil 4,5 milionu. V červenci přibylo 100 000 mrtvých za 16 a deset dní, v srpnu to bylo za 11 dní a nyní dvakrát za deset dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zemřelo přes 637 000 lidí. Následují Brazílie (579 000 mrtvých), Indie (437 000), Mexiko (258 000) a Peru (198 000).

22:50

Šokující návrat Tálibánu k moci obrátil znovu pozornost na Afghánistán. Svět řeší, jestli se tak rychlý pád Kábulu dal očekávat a kdo je za něj odpovědný. Vyzkoušejte si v našem kvízu, co víte o této zemi s bouřlivou historií, přítomností a nejspíš i budoucností.

22:06

V Řecku vyšli lidé v neděli do ulic, aby protestovali proti povinnému očkování personálu ve zdravotnictví, které začne platit od středy. Zaměstnancům, kteří se do té doby nenechají naočkovat, hrozí nařízená dovolená bez nároku na mzdu, uvedla agentura AFP.

V Aténách se shromáždění zúčastnilo podle médií až sedm tisíc lidí, ve druhém největším městě Soluni přišlo demonstrovat na pět tisíc lidí. Demonstranti skandovali, že nejsou proti očkování, ale proti zavedení nové povinnosti. V Aténách se někteří střetli s policií. Protestů se zúčastnili také zaměstnanci ve zdravotnictví.

21:07

V německém hlavním městě v neděli druhý den v řadě navzdory úřednímu zákazu protestovalo několik tisíc lidí proti covidovým opatřením. Lidé v Berlíně provolávali hesla jako "ruce pryč od našich dětí" nebo "očkovací apartheid", v narážce na snahu některých spolkových zemí zavést selektivní restrikce proti neočkovaným lidem.

V akci bylo v neděli a v sobotu na 2000 policistů, kteří se snažili demonstrantům zabránit ve vstupu do vládní čtvrti. Berlínská policie na twitteru uvedla, že dnes zatkla 80 lidí. V sobotu bylo přes 100 zadržených.

20:38

Bádensko-Württembersko zvažuje, že v případě dalšího zhoršování epidemické situace vyhlásí lockdown pouze pro lidi, kteří nemají očkování proti covidu-19. V nedělním vydání deníku Bild to uvedl vicepremiér této německé spolkové země Thomas Strobl.

"Pokud (nákaza) udeří na jednotky intenzivní péče (JIP), musíme jednat. Bylo by špatné činit za to zodpovědnými všechny včetně očkovaných. Proto budou platit jiná pravidla pro očkované než pro neočkované," řekl bulvárnímu deníku Strobl.

Ministerstvo sociálních věcí Bádenska-Württemberska, kde vládnou společně Zelení s křesťanskými demokraty (CDU), navrhuje omezit možnost kontaktů pro neočkované dospělé a zakázat vstup do restaurací či na koncerty bez ohledu na to, zda se dotyčný prokáže negativním testem na koronavirus.

17:30

Izrael začne podávat třetí dávku vakcíny proti covidu-19 všem naočkovaným lidem. Ohlásilo to izraelské ministerstvo zdravotnictví. Dosud mohli v této blízkovýchodní zemi dostat posilující dávku pouze naočkovaní lidé starší 30 let. S přeočkováním země začala na začátku srpna, podle první studie to pomohlo snížit počet vážných případů nemoci covid-19.

16:10 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Je to určitá prevence (povinné testování), aby se ta nákaza nešířila v těchto službách, protože bohužel proočkovanost zejména u personálu těchto služeb není ve všech krajích taková, jako bychom si představovali," uvedl k plánu na povinné testování zaměstnanců sociálních služeb ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Testy by měli podstupovat nejméně jednou týdně.

15:59 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Neočkovaní zaměstnanci a klienti sociálních služeb se možná budou muset pravidelně testovat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v České televizi řekl, že to v pondělí navrhne vládě.

14:32

Přehled nedělních událostí:

 • Ani v nejrizikovějším scénáři vývoje epidemie covidu-19 se podle ministra zdravotnictví na podzim nepočítá s uzavíráním služeb a obchodů. I nadále by platila režimová opatření a případně by se omezily hromadné akce, řekl dnes v diskusním pořadu televize Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nepředpokládá ale, že by situace měla být vážná

 • Přeočkovávání proti covidu-19 by mělo u lidí s vyšším rizikem při nákaze podle Vojtěcha začít v polovině září

 • V sobotu laboratoře v Česku prokázaly koronavirus u 132 lidí. Je to je prakticky stejně jako před týdnem, kdy přibylo 133 nakažených
 • Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného zůstává čtvrtým dnem nepatrně nad hodnotou jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním šíření nákazy

 • Izrael začne podávat třetí dávku vakcíny proti covidu-19 všem naočkovaným lidem. Dosud mohli v této blízkovýchodní zemi dostat posilující dávku pouze naočkovaní lidé starší 30 let. S přeočkováním země začala na začátku srpna, podle první studie to pomohlo snížit počet vážných případů nemoci covid-19.

 • Ve 42 z 50 amerických států se minulý týden zvyšoval podíl lidí umírajících na covid-19. Podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) pak ve 14 státech umíralo o 50 procent lidí víc než dosud, ve zbylých 28 státech se čísla zvýšila o deset procent. Nejvíc zasažená je Alabama, kde rychle přibývá hospitalizovaných.

 • V Německu přibylo za poslední den 8 416 nových případů nákazy koronavirem. V zemi dál stoupá i incidence, tedy počet nově infikovaných na 100 tisic obyvatel za posledních sedm dní. Nyní je na hodnotě 74,1, o den dříve to bylo 72,1 a před týdnem 54,5.
12:43 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Přeočkovávání proti covidu-19 by mělo u lidí s vyšším rizikem při nákaze podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) začít v polovině září. Řekl to dnes v pořadu Partie televize Prima. Vakcínu dostanou za osm měsíců od dokončení očkování. Podávat by se měla u praktických lékařů, případně v nemocnicích. Za rizikové skupiny odborníci považují seniory nad 65 let, chronické pacienty, zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a klienty v pobytových sociálních zařízeních. V pondělí by měla plán přeočkování projednat rada vlády pro zdravotní rizika a poté vláda.

"Přeočkovávat se bude mRNA vakcínami," řekl ministr. Tohoto typu jsou vakcíny od firem Moderna a Pfizer/BioNTech, které bylo v ČR podáno 83 procent všech dávek. Jako třetí je dostanou i lidé očkovaní vakcínou AstraZeneca, která je jiného typu, a jako druhou lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

12:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ochrana dýchacích cest a prokazování bezinfekčnosti jsou podle Vojtěcha základní opatření, která by měla ještě nějakou dobu zůstat. Na otázku, jak dlouho bude povinné nošení respirátorů, Vojtěch odhadl, že zatím do října, pak se situace vyhodnotí. Respirátor musí nyní lidé nosit například v MHD, obchodech či vnitřních prostorách veřejných budov. Válek se domnívá, že by vláda v této věci měla rozhodnout v polovině září. Podle něj je smysluplné nošení ochrany nosu a úst v MHD, ale jinak je třeba dát do toho více volnosti.

12:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Podle nejrizikovějšího scénáře Ústavu zdravotnických informací a statistiky by v nemocnicích mohlo být v druhé polovině září kvůli covidu kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče. Předpokládá se, že epidemie poroste, ale nezatíží nemocnice. Letos v březnu, kdy epidemie Česko silně zasáhla, bylo v nemocnicích přes 9000 lidí.

Ani v tomto rizikovém scénáři se podle Vojtěcha nepočítá s uzavíráním služeb a obchodů. Podle ministra budou režimová opatření, jako je nošení respirátorů, dodržování rozestupů, a případně se omezí hromadné akce.

12:16 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ani v nejrizikovějším scénáři vývoje epidemie covidu-19 se podle ministra zdravotnictví na podzim nepočítá s uzavíráním služeb a obchodů. I nadále by platila režimová opatření a případně by se omezily hromadné akce, řekl dnes v diskusním pořadu televize Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nepředpokládá ale, že by situace měla být vážná. Ukáže se podle výsledků plošného testování dětí ve školách, které se uskuteční ve třech vlnách na začátku září, dodal.

Vojtěch řekl, že scénáře dalšího vývoje se již rýsují a jsou založeny na vývoji proočkovanosti. Mnohem více budeme vědět v září po návratu dětí do škol, poznamenal ministr. V té době se podle něj bude "lámat chleba".

11:54 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Přeočkování proti covidu by mělo u lidí s vyšším rizikem podle ministra Vojtěcha začít v polovině září. Vakcínu dostanou za osm měsíců od druhé dávky.

11:26

Italská vláda zváží možnost zavést povinné očkování proti covidu-19, jestliže do začátku podzimu nebude naočkováno minimálně 80 procent občanů. V rozhovoru s listem La Repubblica to řekla ministryně pro záležitosti regionů Mariastella Gelminiová. Podle ní bude toto opatření nutné zavést alespoň pro zaměstnance veřejné správy.

Pro zpřísnění podmínek pro vydávání covidových certifikátů se podle agentury DPA vyslovil i poradce italského ministerstva zdravotnictví Walter Ricciardi. Domnívá se, že by doklad měli dostávat pouze naočkovaní lidé a ti, kteří se zotavili z covidu-19. Teď mají na dokument právo i lidé, kteří se prokážou negativním testem PCR z posledních 48 hodin. "Umožní nám to přinutit více lidí nechat se naočkovat," řekl Ricciardi.

09:53

Ve 42 z 50 amerických států se minulý týden zvyšoval podíl lidí umírajících na covid-19. Podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse pak ve 14 státech umíralo o 50 procent lidí víc než dosud, ve zbylých 28 státech se čísla zvýšila o deset procent. Nejvíc zasažená je Alabama, kde rychle přibývá hospitalizovaných. Úřady začaly mrtvé ukládat do mobilních buněk.

"Jsou určeny jen pro mimořádné události, při kterých zemře velké množství lidí. To je situace, v níž je Alabama nyní," sdělil zástupce tamního zdravotnictví Scott Harris. Podle něj stát zatím uvedl do provozu dvě ze svých čtyř mobilních buněk vybavených mrazicím zařízením.

09:52

Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel, je stejně jako předchozí den 13, předtím dlouho stagnovalo na hodnotě 12. Velké rozdíly ale zůstávají mezi kraji i okresy. Nejhůře na tom je dlouhodobě Praha, kde za uplynulých sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 29 nakažených. Následuje Středočeský kraj s incidencí 17 a Jihočeský s 15 nakaženými v přepočtu na obyvatele. Naopak v Olomouckém kraji připadá na 100.000 lidí pět případů koronaviru za týden, Pardubický a Královéhradecký mají šest. Z okresů se epidemie nyní nejvíc šíří v okolí hlavního města - okres Praha-západ vykázal incidenci 28 a Praha-východ 27. V některých regionech evidují za poslední týden jen jednotky případů a Jesenicko zůstává bez jediného potvrzeného případu za sedm dní.

08:08

V sobotu laboratoře v Česku prokázaly koronavirus u 132 lidí. Je to je prakticky stejně jako před týdnem, kdy přibylo 133 nakažených. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného zůstává čtvrtým dnem nepatrně nad hodnotou jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním šíření nákazy. Klíčovým ukazatelem při šíření nákazy je také počet lidí s covidem-19 v nemocnicích, který se v posledních dnech výrazně nemění. Poslední prázdninovou sobotu bylo hospitalizováno 57 nakažených, z toho 11 bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:19

Letošní ještě neskončená sezona na pražských koupalištích, turistických atrakcích nebo v ubytovacích zařízeních je zatím špatná. Největší vinu na tom má zejména počasí a opatření spojená s pandemií covidu-19. Některá zařízení ukončila letošní sezónu již před koncem srpna. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli zařízení. Kvůli pandemii koronaviru byla například až do začátku srpna omezená kapacita, kolik návštěvníků může danou atrakci navštívit.

07:18

Čechům v loňském roce poznamenaném pandemií covidu klesly spotřební výdaje o 2,2 procenta. V průměru za rok každý utratil 149 810 korun proti 153 000 korunám v roce 2019. Výdaje se ale přeskupily, protože lidé měli menší možnost utrácet, více pobývali doma a nechodili za kulturou. Za zdraví jejich útraty vzrostly o téměř devět procent, za alkohol a tabák o sedm procent a za potraviny o pět procent. Naproti tomu útraty za vzdělávání zaznamenaly pětinový propad, za stravování a ubytování pokles o 17 procent a za rekreaci a kulturu o 12 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

19:00 Ilustrační foto.

Na Festivalu svobody na pražské Letné se odpůrci protiepidemických opatření a očkování proti covidu fotili s Janou Bobošíkovou a Hanou Lipovskou (vlevo).

Na pražské Letné se sešli příznivci strany Volný blok, aby vyjádřili nesouhlas s vládními omezeními kvůli covidu-19 a s očkováním.
Na pražské Letné se sešli příznivci strany Volný blok, aby vyjádřili nesouhlas s vládními omezeními kvůli covidu-19 a s očkováním. | Foto: ČTK
18:53 Ilustrační foto.

Na pražské Letné se dnes sešli příznivci strany Volný blok na akci nazvané Festival svobody, na níž vyjadřovali nesouhlas s vládními omezeními kvůli covidu-19 a s očkováním proti této nemoci. Akce se podle policie účastnilo před 13:00 asi 600 lidí, pořadatelé ale opakovaně uváděli, že na místě jsou tisíce účastníků. Před 18. hodinou shromáždění skončilo, mluvčí policie Jan Daněk ČTK napsal, že policie za celou dobu jeho trvání nemusela řešit žádný problém.

Akce se účastnili lidé všech věkových kategorií, přijížděli i z různých krajů republiky. Někteří na Letnou dorazili v autech ozdobených státními vlajkami a polepenými hesly na podporu Volného bloku. Ke shromážděným promluvily například jednička pražské kandidátky a někdejší kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková a také členka Rady České televize Hana Lipovská, která vede kandidátku Volného bloku v Pardubickém kraji. Bobošíková kritizovala to, že děti ve školách by měly na začátku školního roku podstoupit tři vlny plošného testování. Rodičům nabídla leták s formulářem odmítajícím očkování dětí a vyzvala rodiče, aby jej donesli ošetřujícím lékařům i do škol.

18:15

 Ve Francii a v Německu dnes vyšly do ulic tisíce lidí, aby vyjádřily svůj protest proti pandemickým opatřením. Několik tisíc lidí se shromáždilo v Berlíně navzdory tomu, že úřady mnoho demonstrací zakázaly, informovala agentura DPA. Ve Francii pokračovaly protesty proti covidovým certifikátům, účast je ale zřejmě slabší než před týdnem, uvádí tamní média.

13:34

Mapa rizika v jednotlivých zemích se od pondělí změní. 

12:51

Počet Čechů, kteří se během druhé vlny epidemie nakazili a následně si vyvinuli protilátky, je mnohem vyšší, než tvrdí oficiální data ministerstva zdravotnictví, říká imunolog Thon.

12:19

Na pražské Letné se dnes sešlo shromáždění příznivců strany Volný blok na akci nazvané Festival svobody, pořadatelé před polednem uvedli, že na místě jsou tisíce lidí. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že k 10:00, kdy akce začala, jich tam bylo odhadem 400 a že další průběžná čísla zatím k dispozici nemá. Účastníci na akci mimo jiné vyjadřují nesouhlas s vládními omezeními kvůli covidu-19 a s očkováním.

11:30 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda nepočítá s tím, že by byl na podzim nutný další lockdown. Babiš to uvedl v rozhovoru pro deník Právo. 

"Jsme na to připraveni. Je to úplně jiné než loni. Minulý rok jsme netestovali žáky. Nyní chceme, aby se všichni žáci a studenti, kteří nejsou očkováni, testovali. Nakoupili jsme antigenní testy, je možnost zaplatit i PCR testy školám. K tomu probíhá očkování, řešíme přeočkování i protilátky. Nevím, co bychom ještě měli udělat. Nikdo nepočítá s tím, že by na podzim byl zase lockdown, k tomu není žádný důvod," řekl Babiš.

10:46

Očkovací látka Medigen minulý měsíc získala v zemi nouzové povolení i přesto, že ještě není dokončená třetí fáze klinických testů.

10:20

Podívejte se na srovnání počtu nakažených koronavirem za uplynulých 14 dní v ČR a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
Rakousko18116 163
Německo125102 950
Česko252674
Slovensko221199
Polsko72658

Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK

09:54

Dva lidé zemřeli v Japonsku poté, co byli očkováni šarží vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy Moderna, která byla později stažena kvůli kontaminaci. Podle agentury Reuters o tom dnes informovalo japonské ministerstvo zdravotnictví. Japonsko tento týden uvedlo, že stáhlo tři šarže vakcíny od americké firmy Moderna vyrobené ve Španělsku, protože v některých ampulích byl nalezen "cizí materiál".

Očkování proti koronaviru vakcínou společnosti Moderna v Tokiu
Očkování proti koronaviru vakcínou společnosti Moderna v Tokiu | Foto: Reuters
09:29

Z pohledu incidenčního čísla je na tom z krajů ČR nejhůře Praha, kde za uplynulých sedm dní připadá na 100 000 obyvatel 29 nakažených. Následuje Středočeský s incidencí 16 a Jihočeský s 15 nakaženými v přepočtu na obyvatele. Naopak v Olomouckém kraji připadá na 100 000 lidí jen pět případů koronaviru za týden, což je nejméně v Česku.

08:55

Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel, stouplo na 13, předtím bylo devět dní v řadě na hodnotě 12. Velké rozdíly zůstávají mezi kraji i okresy. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:26

V pátek přibylo v Česku 184 případů koronaviru, o 14 více než před týdnem. Reprodukční číslo se drží nad hodnotou jedna. V nemocnicích je s covidem 65 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:04

V Německu přibylo za poslední den 10 303 nových případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes ráno německý Institut Roberta Kocha (RKI). Incidence, tedy počet nově infikovaných na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, je nyní na hodnotě 72,1. Předchozí den činila 70,3 a ještě před týdnem 51,6.

07:32

Americká zpravodajská komunita stále nedospěla k jednotnému závěru ohledně přesného původu koronaviru. Vyplývá to z odtajněné souhrnné zprávy, uvedla dnes agentura Reuters. Ze souhrnu vyplývá, že ani zpravodajská komunita nedokázala uzavřít ostrou debatu uvnitř administrativy prezidenta Joea Bidena o tom, zda za rozšířením koronaviru mohl být únik z čínské laboratoře.

07:20

Od pondělí se turistům ztíží návrat ze sousedního Německa, na mapě cestovatele se přesune do zemí s vysokým rizikem nákazy covidem-19 označených červenou barvou.V pátek o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Při návratu z červených zemí musí lidé v ČR podstoupit PCR test a do jeho výsledku zůstat v samoizolaci. Výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledním půlroce prodělali covid-19.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2021 19:26
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy