Tchaj-wan začal používat vlastní vakcínu proti koronaviru, čínskou dál odmítá

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
28. 8. 2021 7:03
Tchaj-wan začal očkovat vlastní vakcínou proti koronaviru. Očkovací látka Medigen minulý měsíc získala v zemi nouzové povolení i přesto, že ještě není dokončená třetí fáze klinických testů. Podle vlády se ale zatím preparát jeví jako velmi bezpečný a účinný. Ostrov jím chce pokrýt nedostatek ostatních vakcín, které výrazně ztížily očkovací kampaň.
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen se očkuje domácí vakcínou proti koronaviru.
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen se očkuje domácí vakcínou proti koronaviru. | Foto: Reuters

Letos v květnu vypadala situace na Tchaj-wanu poměrně dramaticky. Naočkovaných obyvatel bylo něco málo přes jedno procento a úder koronaviru sílil. Asijský ostrov měl po celou dobu pandemie přísná opatření a velmi nízká čísla nakažených i mrtvých. S novým nárůstem si úřady nevěděly rady.

Hlavní důvod pomalého očkování byl nedostatek dávek. Tchaj-wanu, kde žije asi 24 milionů obyvatel, se v té době povedlo zajistit pouze milion vakcín. Země očkovala hlavně látkou od farmaceutické firmy AstraZeneca. Nyní jsou naočkovaná jen čtyři procenta populace.

Čína, která Tchaj-wan vnímá jako svou provincii, opakovaně zemi nabízela pomoc v podobě dodání dávek. To ale Tchaj-wan odmítal. S Pekingem ani neobchoduje a navíc ani většina lidí na ostrově čínským vakcínám nevěří.

Podle únorového průzkumu veřejného mínění by se čínskou vakcínou nechala naočkovat jen 1,3 procenta Tchajwanců. A obavy mají i odborníci, podle kterých nejsou čínské studie transparentní.

"Pokaždé, když se na Tchaj-wanu zhorší pandemická situace, kritizuje Čína naši vládu za to, že znemožňuje import vakcín z pevniny," sdělil pro agenturu Reuters Tchajwanský úřad pro pevninské záležitosti.

Čína nabízela poslat i očkovací látky od firmy Pfizer/BioNTech. Tchaj-wan ale naopak komunistický režim obvinil z toho, že se snaží zablokovat jednání, která země s farmaceutickými zeměmi vedla.

Vlastní vakcína

I proto ostrov minulý měsíc k nouzovému použití schválil vlastní vakcínu Medigen. V pondělí se jí jako jedna z prvních nechala naočkovat prezidentka Cchaj Jing-wen, která až doteď na vakcinaci čekala. Chtěla tak podpořit důvěru v domácí preparát.

Látkou se mohou očkovat lidé starší 20 let. Vzhledem k malému počtu vakcinovaných v zemi ji ale zatím dostanou senioři nad 65 let nebo dospělí lidé, kteří jsou v ohrožené skupině kvůli závažným chronickým zdravotním potížím.

Lidé dostanou dvě dávky Medigenu v odstupu 28 dnů. Očkování funguje podobně jako americká vakcína Novavax, kterou momentálně posuzuje evropská léková agentura EMA. Vakcína používá laboratorně vyrobený spike protein koronaviru SARS-CoV-2. Ten lidské tělo naučí poznat skutečný covid a bránit se proti němu imunitní reakcí.

Tchajwanská vláda i tak sklízí velkou kritiku. Preparát totiž stále nemá dokončené potřebné klinické studie. Chybí třetí a poslední fáze, která se uskuteční do konce roku v Paraguayi. Podle farmaceutické společnosti Medigen Vaccine Biologics Corp, která vakcínu vyrábí, zatím vše vypadá slibně.

Podle firmy má preparát úspěšnost srovnatelnou s očkovací látkou AstraZeneca. "Udělali jsme mnoho experimentů, každý viděl, jak bezpečná naše vakcína je. Je s ní spojeno málo vedlejších účinků, skoro žádná teplota a tak dále. Myslím si, že všichni mohou být klidní," prohlásil šéf společnosti Charles Chen.

Laboratorní krysy

Hlavní opoziční strana Kuomitang ale tvrdí, že vakcína byla uvedena příliš rychle a může být nebezpečná. Někteří politici dokonce vyzvali soudy, aby povolení k nouzovému použití vakcíně pozastavily s tím, že není potřeba, aby se z Tchajwanců stali "laboratorní krysy".

Prezidentka na dotaz novinářů, jestli je z očkování nervózní, odpověděla, že rozhodně ne. Vláda zatím objednala pět milionů dávek vakcíny s tím, že nikoho nebude nutit, aby se jí nechal naočkovat. Okolo 700 tisíc lidí se už k vakcinaci zaregistrovalo.

Vláda mezitím ohlásila, že o víkendu zmírní dosavadní protikoronavirová opatření. Dovolí shromažďování většího počtu lidí a otevře například studovny. Kluby a bary ale mají zůstat zavřené nejméně do začátku září, a to i přesto, že v zemi je momentálně jen okolo deseti nově nakažených denně.

"Očkování může ochránit vás, vaši rodinu i zdravotnický personál. Pojďme každý posilnit kolektivní imunitu Tchaj-wanu proti tomuto viru," napsala po svém očkování prezidentka Cchaj Jing-wen na sociální sítě. Dokud totiž země nebude dostatečně proočkovaná, nehodlá vláda jedna z nejpřísnějších opatření na světě rušit.

Video: Herec z filmu Rychle a zběsile se musel omluvit Číně. Označil Tchaj-wan za zemi

Americký wrestler a herec John Cena se omluvil čínským fanouškům za to, že mluvil o Tchaj-wanu jako o zemi. Číňané ji považují za své území. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy