"Včera byly distribuovány rychlotesty," uvedl ministr. Už v pondělí řekl, že zaměstnanci budou testováni pravidelně jednou za deset či 14 dní. Každý kraj má dostat 20 tisíc testovacích sad, použijí je praktičtí lékaři či zdravotníci, kteří docházejí do domovů. Podle ministra bude brzy vydaná i metodika.
Podle expertů ale nemusí rychlotesty nákazu v rané fázi odhalit. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují dostatečně až tři dny po prvních příznacích. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že by se měli přednostně plošně testovat jak zaměstnanci, tak obyvatelé domovů.
Testování jsou zatím jen klienti noví nebo navrátivší
Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnými nerizikovější skupinou. Zatím stát zavedl testování nových klientů a obyvatel domovů, kteří se vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 000 obyvatel, nemusí to být přímo místa v nemocnicích.
Ministerstvo považuje za nejlepší, aby i nakažení senioři, jejichž stav nevyžaduje péči lékaře v nemocnici, pobývali v zařízeních, kde žijí. Měla pro ně vyhradit desetinu kapacity, sociální zařízení i personál. Povinnost vyhradit lůžka nemocnice zavedla poté, co si někteří provozovatelé stěžovali, že tyto podmínky nebude možné splnit. Vadil jim zejména nedostatek ochranných prostředků pro personál.
Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol před týdnem vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost od začátku epidemie.