Hasiči se při kontrolách zaměřují především na požární bezpečnost. Mezi nejčastější nedostatky, které doposud odhalili, patří chybějící dokumenty ke kolaudaci, nepravidelné požární kontroly nebo propadlé revize elektrických zařízení.
V Plzni však hasiči narazili i na závažnější problém. Objevili provozovnu, z jejíchž místností by se návštěvníci v případě nouze neměli jak dostat ven.
"U tří únikových místností téhož provozovatele nebyl zajištěn volný únik osob. Hráčům nebylo umožněno opuštění prostor únikové hry bez pomoci osob zvenčí, únik hráčů tak byl závislý pouze na jedné osobě, která hru kontroluje," popsal situaci pro Aktuálně.cz Petr Poncar, mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.
Aktuálně.cz se podařilo zjistit, že pochybení hasiči objevili u ESC Room Plzeň, která ve městě provozuje čtyři únikové místnosti. Provozovatel Jaromír Novák na dotaz, zda již situaci řešil, odvětil, že přestali únikové místnosti zamykat. "Zakázat v únikové hře zamykat dveře, tím popřete úplně ten princip," podotkl, ale dodal, že k nápravě došlo: "Říkáme hráčům: Představte si, že jste zavření."
Únikové hry provozuje Novák v pronajatých prostorech, které pro účely hry přizpůsobil, další nouzové východy zde však nebudoval. "My únikové hry nestavíme na zelené louce, pronajmeme si nějaký prostor a tam to adaptujeme. V málokterém prostoru máte několik únikových východů z každé místnosti." Podle něj předpisy ani nevyžadují několik nouzových východů. "V předpisu je, že musíte mít v každé místnosti jeden únikový východ formou dveří, které nejsou zavřeny," objasnil.
Provozovatel dostal od hasičů za své pochybení pokutu, kterou se rozhodl zaplatit. V jaké výši pokutu dostal, neprozradil. "Je možné uložit blokové pokuty do 10 tisíc korun, v případě správního řízení může jít o statisíce," upřesnil pro Aktuálně.cz Jaroslav Mikoška, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.
Kontroly budou pokračovat do května
Například v Plzeňském a Moravskoslezském kraji již kontroly skončily. V dalších krajích se pokračuje. Probíhat budou až do konce května, jejich výsledky bude poté generální ředitelství analyzovat.
S další vlnou zatím nepočítá. "Povinnost dodržovat předpisy o požární ochraně je na straně provozovatelů činnosti a nezáleží na tom, zda provozují únikové hry, školu, či nemocnici," uvedl pro Aktuálně.cz Jiří Španer z odboru prevence Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. "Hasičský záchranný sbor ČR provádí obecně kontroly u provozovatelů dle svých kapacit, místních znalostí či podání podnětů," dodal.
Polská tragédie
Polská tragédie se stala v lednu, kdy pětice 15letých dívek chtěla únikovou hrou v Koszalinu oslavit narozeniny jedné z nich. V areálu ale začalo hořet a dívky se udusily v místnosti, ze které se v rámci hry měly dostat. Jeden muž utrpěl těžké popáleniny.
Podle polských vyšetřovatelů byla bezprostřední příčinou požáru netěsná nádoba s plynem. Policie zadržela vnuka majitelky podniku a obvinila ho, že "vědomě přispěl ke vzniku nebezpečí, že propukne požár", a tak "neúmyslně přispěl i k smrti" dívek. Nebral prý na vědomí, že místnosti nejsou správně vytápěny a že v nich nejsou únikové východy. Muži hrozí až osm let vězení.