Přátelství je spojí navždy. Polsko se rozloučilo s dívkami, které zemřely při požáru

ČTK ČTK
10. 1. 2019 15:36
Do kostela svatého Kazimíra v Koszalinu na severozápadě Polska ve čtvrtek přišli na pohřební obřad příbuzní a přátelé pěti kamarádek, které minulý týden v pátek přišly o život při požáru v místnosti, kde hrály únikovou hru. Později budou vedle sebe pohřbeny na městském hřbitově, informovala polská média.
Polští policisté a hasiči zasahují u požáru, který vypukl v místnosti během únikové hry v Koszalinu na severu země.
Polští policisté a hasiči zasahují u požáru, který vypukl v místnosti během únikové hry v Koszalinu na severu země. | Foto: Reuters

V kostele, kam směli přijít jen příbuzní dívek, jejich spolužáci, učitelé a zástupci města, byly vystaveny dvě rakve a tři urny. Kněz Wojciech Pawlak, který smuteční mši sloužil a který dívky učil náboženství, mluvil při kázání o jejich přátelství.

"To přátelství je spojovalo a bude je spojovat… navždy," řekl.

Pětice 15letých dívek chtěla únikovou hrou v Koszalinu oslavit narozeniny jedné z nich. V areálu ale začalo hořet a dívky se udusily v místnosti, ze které se v rámci hry měly dostat. Jeden muž utrpěl těžké popáleniny.

Podle polských vyšetřovatelů byla bezprostřední příčinou požáru netěsná nádoba s plynem. V neděli policie zadržela vnuka majitelky podniku a obvinila ho, že "vědomě přispěl ke vzniku nebezpečí, že propukne požár", a tak "neúmyslně přispěl i k smrti" dívek. Nebral prý na vědomí, že místnosti nejsou správně vytápěny a že v nich nejsou únikové východy. Tomuto muži hrozí až osm let vězení.

Po páteční tragédii polské úřady kontrolují areály, v nichž se únikové hry provozují. V zemi jich je více než 1100, kvůli nesplnění bezpečnostních předpisů jich zatím několik desítek muselo zavřít. Ministerstvo vnitra připravilo přísnější bezpečnostní předpisy pro podniky provozující únikové hry.

Video: Tragédie v Polsku? Zahájíme kontroly únikových her, chyby neočekáváme, říká hasič

Provozovny únikových her jsou kontrolovány průběžně. V celém Česku je zhruba 400 provozoven. Předpisy jsou osvědčené a přísné, není důvod zpřísňovat | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy