Kontrolor léčiv si hraje na Velkého bratra. Nezákonně

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
3. 7. 2009 6:30
Státní ústav pro kontrolu léčiv má sbírat data o lécích, ne pacientech
Stačí předložit recept a citlivá data pacientů už putují do centrálního úložistě.
Stačí předložit recept a citlivá data pacientů už putují do centrálního úložistě. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Šest měsíců sbírá Státní ústav pro kontrolu léčiv citlivá data pacientů.

Ten, kdo ta data vidí, ví o každé pilulce, kterou pacient spolkl. Zná jeho choroby i to, kdo mu léky předepisuje. Přesně ví, kolik peněz pacient za léky zaplatí.

Podle dvou právních analýz, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, se ale sběr dat děje v rozporu se zákonem. Celou tu dobu navíc bez požehnání Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Státní ústav pro kontrolu léčiv tvrzení odmítá. Podle ředitele ústavu Martina Beneše má mít ústav údaje na základě zákona o léčivech. Vytváří díky nim analýzy o spotřebě léčiv v Česku.

Místo papírového receptu esemeska

Na přelomu loňského a letošního roku zřídil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) takzvané "centrální úložiště dat". Tedy místo, kam se mají digitálně shromažďovat citlivé údaje všech lidí. Napojeno je na internet.

To, že má úložiště vzniknout, stanovil SÚKLu zákonodárce. Původně ovšem z úplně jiného důvodu - kvůli elektronickým receptům. Ty měly od letošního roku sloužit pacientům, kteří užívají některé léky dlouhodobě.

Centrální úložiště dat

Centrální úložiště dat:

 • Provoz úložiště byl zahájen 31. 12. 2008
 • V lednu se začaly připojovat lékárny
 • Sběr dat SÚKL zahájil v květnu 2009
 • Připojeno je prozatím kolem poloviny lékáren z celkových 2606
 • Kolik je připojeno lékařů, SÚKL neví
 • Na systému se podílí 3 soukromé firmy - Netprosys, Telefónica O2 a Aquasoft.

Které údaje se sbírají:

 • Číslo pojištěnce (rodné číslo, nebo datum narození a jméno), kód léku, množství léku, cena původce, úhrada od pojišťovny, šarže přípravku, identifikační číslo lékaře, který lék předepsal, identifikační číslo lékárny.

Výdaje na provoz:

 • Dosavadní náklady na vznik úložiště činily 83 milionů Kč
 • Dalších 90 milionů bude stát roční provoz.
 • SÚKL předpokládá miliardové úspory.

Co říká zákon o ochraně osobních údajů:

 • Pokud nějaké instituci nestanoví povinnost sbírat data a nakládat s nimi přímo zákon, musí k tomu instituce nejprve získat výslovný souhlas lidí, jejichž data chce sbírat. Kromě toho se musí ohlásit na Úřadu pro ochranu osobních údajů.

V plánu bylo, že lidé nebudou muset pro každý recept do ordinace, ale že jim bude moct lékař poslat na mobil elektronickou podobu receptu - jedinečný kód. S tím by pak pacient zašel do lékárny a nadiktoval ho lékárníkovi. V elektronickém systému už by byl pro něj pod kódem nachystaný lék.

Kompletní přehled o každé pilulce

Elektronické recepty SÚKL nezprovoznil. Místo toho se ale rozhodl využít úložiště jinak - přikázal lékárnám, že do něj musí posílat veškeré údaje z receptů obyčejných.

Putují tam rodná čísla pacientů a kódy jejich léků. Nechybí údaje o lékařích a lékárnících, kteří lék předepsali a vydali.

Další data sbírá SÚKL při prodeji léků na bolest a proti chřipce. To znamená těch, které obsahují pseudoefedrin. Patří sem například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus. Tyto léky už od dubna nejsou k dostání volně, ale jen na občanku či kartičku pojištěnce. 

Právník: Na rodné číslo nemají právo

"Žádný podobný sběr dat ale SÚKL dělat nesmí. Využití centrálního úložiště pro jiné účely, než je výdej léků na elektronické recepty, je nezákonné," upozorňuje právník České lékárnické komory a autor první analýzy Jaroslav Maršík.

Zákon podle něj obsahuje přesnou definici centrálního registru i jeho úkol. O sběru osobních údajů pacientů v něm není ani zmínka. "Nic na tom nezmění ani ustanovení, které si SÚKL často bere při argumentaci na pomoc, tedy že pokud se k němu dostanou citlivé údaje, má je podle zákona chránit," dodává Maršík.

SÚKL smí sbírat jen data o spotřebě léků, nikoliv o pacientech.

Dopis lékárnám

Foto: Aktuálně.cz

To, že na sběru dat není něco v pořádku, podle něj dokazují i dopisy, které lékárny dostaly dva týdny nato, co začal centrální úložiště prověřovat Úřad na ochranu osobních údajů. Kontrolu úřad zahájil právě na podnět lékárnické komory.

"V tomto dopise SÚKL lékárny vyzývá, aby podepsaly prohlášení, že samy žádají o přístup a podepisují čestné prohlášení, že jsou si vědomy, že budou data zpracována," přiblížil obsah dopisu šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Každý, kdo chce sbírat osobní údaje a nemá k tomu zákonné pověření, totiž musí podle Maršíka požádat o souhlas lidí, jejichž data se sbírají. V tomto případě lékařů, lékárníků a pacientů. Musí se také ohlásit na Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Pacient musí souhlasit

Nad sběrem dat se pozastavuje také další právnička a autorka druhé analýzy Monika Bakešová. "S čím nemohu souhlasit, je předávání citlivých osobních údajů pacientů bez zákonného podkladu," říká.

Pokud chce SÚKL data sbírat a posílat je do centrálního úložiště, musí podle ní nejdříve získat výslovný souhlas pacienta. Totéž platí i pro prodej léků s pseudoefedrinem - lékárník smí nahlížet do listu pacienta a kontrolovat množství spotřebovaných léků s omezením jen tehdy, dá-li mu pacient souhlas.

Úřad pro ochranu osobních údajů, který má na dodržování tohoto ustanovení zákona dohlížet, ale mlčí. Přestože se kontrolou centrálního úložiště zabývá půl roku a výsledek už zná.

„Inspektor už výsledek má, nyní zpracovává kontrolní protokol. Na SÚKL bude protokol odcházet v polovině července. Ale žádnou informaci novinářům o tom přinášet nebudeme, nejdříve na podzim. Až to bude mít SÚKL, my vám můžeme říct, že tam bylo shledáno to či ono, ale bude to méně, než vám může říct kontrolovaný," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Pomoc v konkurenčním boji

Do úložiště se přitom každý den zapíše na dvě stě tisíc nových údajů. Podle odborníků by o data stála každá farmaceutická firma. Ke konkurenčnímu boji by je dokázaly využít i zdravotní pojišťovny.

Foto: Aktuálně.cz

"Pokud by se data dostala některé ze zdravotních pojišťoven, mohla by provádět selektivní nábor mezi klienty. Mohla by to dokonce i prodávat dalším ekonomickým subjektům. Jako každá ukradená data se to dá zneužít a dá se to zneužít velmi," říká šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Nyní má každá pojišťovna k dispozici jen údaje svých vlastních klientů, k datům lidí z konkurenčních pojišťoven se nedostane.

SÚKL: Data potřebujeme

SÚKL, který je úřadem přímo řízeným ministerstvem zdravotnictví, jakékoliv porušení zákona odmítá. Podle ředitele ústavu Martina Beneše jsou a mají být údaje lékárníky odesílány na základě zákona o léčivech.

„SÚKL bude data z úložiště ve striktně anonymizované podobě využívat k plnění své zákonné povinnosti, vytváření analýz spotřeb léčiv v České republice jako podkladu pro optimalizaci lékové politiky," vysvětlil Beneš, k čemu data SÚKLu slouží.

Kromě toho podle něj bude moci data použít k ochraně zdraví občanů v případě, že v rámci svých aktivit zjistí závažné riziko užívání určitého přípravku.


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy