Pro modafen už jen s občankou, rozhodli o tom poslanci

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
28. 4. 2009 19:00
Poslanci projednali očekávanou novelu zákona o návykových látkách
Léky na bolest a nachlazení už nebudou k dostání volně.
Léky na bolest a nachlazení už nebudou k dostání volně. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Pokud by se na hromadu nasypaly všechny léky, ze kterých se loni vyrobil pervitin, vážily by asi jednu tunu. Takový odhad přinesl nedávno šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Mluvil o pilulkách na bolest a proti chřipce. To znamená ty, které obsahují pseudoefedrin. Patří sem například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus. Asi z milionu balení těchto léků se každý rok vařily drogy. Až doposud totiž byly volně prodejné.

To se ale nyní mění. Poslanci odhlasovali novelu zákona o návykových látkách, podle které už si lidé budou moci tyto léky koupit jen s občankou nebo kartičkou pojištěnce.

Návrh normy vymyslela vládní rada pro koordinaci protidrogové politiky.

Pro lék na chřipku s občankou

Každý, kdo si bude chtít lék koupit, bude muset předložit občanku nebo kartičku pojištěnce. Pro léky už si tak nikdo nebude moci poslat nikoho z příbuzných.

Lékárník zapíše údaje pacienta do centrálního elektronického systému. Ten bude spravovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jakmile se objeví "elektronická karta" pojištěnce, bude mít lékárník podrobný přehled o tom, jaké medikamenty a v jakém množství už si pacient vyzvedl.

Bude se to přitom týkat všech léků. Tedy nejen těch, které obsahují pseudoefedrin, ale i medikamentů vydaných na recept.

Nárok jen na jednu krabičku

Pokud pojme lékárník podezření na zneužívání, lék nevydá. V jiném případě bude počet balení omezený.

Kolik krabiček to bude, by se mělo odvíjet od informací v příbalovém letáku léku. Pokud v něm například bude stát, že by se lék neměl užívat déle než tři dny, zákazník si koupí jen jednu krabičku.

Tato povinnost původně neměla platit, pokud požadované balení obsahovalo méně než 30 miligramů pseudoefedrinu.

"Na řešení se shodli zástupci ministerstva vnitra, policie i ministerstva zdravotnictví. Osobně si myslím, že by tento model mohl fungovat," kývl na návrh šéf Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Dohody se prý sám účastnil. Plán získal podporu i na vládě.

Paralen na recept?

Nezdál se ale řadě lékárníků. Těm vadilo, že se budou na internetu pohybovat citlivé údaje o každém pacientovi a obchodní informace o lékárně. V rukou je přitom bude mít také soukromá firma, která tunel pro tok informací po internetu vytvořila. Celý systém označili za "velkého bratra".

Způsobem, jakým by se data měla sbírat a shromažďovat, se proto začal zabývat i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Komunistická poslankyně Kateřina Konečná proto přišla s pozměňovacím návrhem - že by pilulky s obsahem pseudoefedrinu vůbec nebyly volně prodejné, ale jen na recept. Senátoři ale návrh normy zamítli. Výdej jen na recept by podle nich zkomplikoval život pacientům.

Více léků pod lupou 

Tomáš Julínek
Tomáš Julínek | Foto: Ludvík Hradilek

Sněmovna nyní návrh zákona o návykových látkách znovu jednala.

Poslanci nakonec schválí, že budou lékárníci občanku vyžadovat naprosto u všech léků s pseudoefedrinem. Tedy i těch, které obsahují méně než 30 miliagramů návykové látky.

Senátor Tomáš Julínek, který jako ministr původně normu připravoval, totiž do návrhu zákona dodatečně doplnil, že seznam sledovaných léků by se měl do budoucna ještě rozšířit. Jen na občanku by se vydávaly také pilulky s kodeinem a efedrinem.

Státní ústav pro kontrolu léčiv je na změnu připraven, už od 1. května by podle mluvčí Veroniky Petlákové mohl začít léky registrovat.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy