Lékárníci jdou proti e-receptům. Bojí se zneužití dat

14. 1. 2009 19:35
Jde o vstup do soukromí, hřímají
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pokud se skutečně rozjede projekt elektronických receptů, bude mít jeden úřad kompletní informace o každém z nás.

Citlivé osobní údaje lidí včetně rodného čísla, bydliště nebo seznamu využívaných léků budou navíc v rukou soukromé firmy, která tunel pro tok informací po internetu vytvořila. Údaje mohou kdykoliv uniknout.

Takto černě vidí novopečený projekt, který před dvěma dny představil Státní ústav pro kontrolu léčiv, lékárníci. Uspořádali proto tiskovou konferenci, na níž varovali: "Státní ústav pro kontrolu léčiv se chová jako velký bratr."

Citlivé údaje putují po internetu

Modelový případ: Mladá dívka užívá každý měsíc balení hormonální antikoncepce. Aby nemusela chodit každou chvíli k lékaři, nechá si posílat recept na přípravek esemeskou.

Lékař jí do mobilu pošle identifikační číslo, které ji pak opravňuje vyzvednout lék v kterékoli lékárně. Kromě identifikačního čísla ale musí lékárníkovi předložit také kartičku pojištěnce s rodným číslem. A právě tady podle lékárníků začíná problém.

"Nejde o to, že bychom nesouhlasili s vytvořením databáze, která by shromažďovala údaje o užitých lécích a o léčbě pacientů. Ta je potřeba. Za nebezpečné ale považujeme to, že jeden úřad vyžaduje kromě informací o léku a nemoci pacienta také jeho osobní údaje. A to včetně jména, bydliště a rodného čísla," řekl šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Pacient přitom s odesláním do internetové databáze souhlasí už jen tím, že lékárníkovi předloží kartičku pojištěnce. "Nikdo se ho předem neptá, jestli jeho citlivá data smí do registru putovat, nebo ne. Třeba s pojišťovnami podepíše každý klient smlouvu, ve které se zpracováním citlivých údajů souhlasí. Tady ale nepodepisuje nikdo nic," upozornil Havlíček.

Lékaři a lékárníci pod kontrolou

Podrobné kontrole se podle něj budou muset při každém výdeji léku podrobit také lékaři a lékárníci. Ústav pro kontrolu léčiv bude požadovat i jejich osobní data. Informace se budou předávat on-line a okamžitě.

"Z mého pohledu je to podobné, jako kdyby stát, nebo kdokoliv jiný, umístil do všech kanceláří a do každého bytu kameru a v reálném čase sledoval, co děláte," přirovnal situaci Havlíček.

Právní poradce komory Jaroslav Maršík souhlasí. Úřad se podle něj rozhodl sbírat data o lidech bez zákonného zmocnění a bez jasně daných pravidel. "Co víc, úřad bude mít veškeré osobní údaje lékařů a lékárníků, tedy lidí, které může kontrolovat. Má tak garantovanou absolutní moc nad všemi občany," řekl Maršík.

Doporučoval by proto úřadu znovu přezkoumat pravidla a hledat oporu v případném novém zákoně. Současné znění zákona podle něj nic podobného žádnému úřadu nedovoluje. Lékárníci se podle něj obrátí na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Nebudou falešné recepty

Šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš ale podobné pochybnosti a obvinění ze strany lékárníků odmítá. Systém je podle něj dobrý, je dostatečně zabezpečen a v budoucnu výrazně posílí kontrolu falešných receptů.

"Ústav si uvědomuje, že jednou z prioritních povinností, které je nutné zajistit při provozu centrálního úložiště vůči občanům, je i ochrana osobních dat. Z tohoto důvodu jsem už předem požádal Úřad pro ochranu osobních údajů o zhodnocení navrženého postupu a nároků tak, aby bylo vše ošetřeno v mezích zákona," řekl Beneš.

 

Způsob, jakým chce Ústav pro kontrolu léčiv postupovat, ale nepřesvědčil ani lékaře. Šéf České lékařské komory Milan Kubek se například vyjádřil, že příště by byl raději, kdyby s lékaři někdo problém nejprve prokonzultoval.

"Vzhledem k tomu, že jde i o nás, by bylo lepší s námi nejdřív také hovořit. Samozřejmě se bojíme úniku citlivých informací. Mně jako pacientovi by například nebylo ani trochu příjemné, že data o lécích, které užívám, a tedy i o mých nemocech, kolují někde po internetu," řekl Kubek.

Pokud by měl existovat nějaký registr, měl by se podle něj soustředit na sběr dat o lécích, jejich kontraindikacích, cenách a doplatcích. "To zajímá všechny - pacienty i lékaře," uzavřel.

Data už se sbírají. Od ledna

Léky je možné na elektronické recepty z lékáren vybírat už od začátku tohoto roku. Do projektu se ale prozatím podle Stanislava Havlíčka zapojily jen tři lékárny v republice, ambulance se zatím nepřidala žádná. Státní ústav pro kontrolu léčiv požaduje, aby se do systému přihlásily všechny lékárny do konce března tohoto roku.

Od e-receptu si pak slibuje hodně. Z nasbíraných údajů chce úřad sestavit seznam všech léků, které pacient užívá či užíval, přehled zaplacených doplatků a cen léčiv. Podle Martina Beneše by pacienti mohli získat tyto informace i například z budovaných Czech Pointů.

"Pokud vznikne registr osobních lékových záznamů, nebude problém jej na Czech Point umístit," řekla také Hana Malá z ministerstva vnitra.

 

Právě se děje

před 26 minutami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy