Data dlužících Čechů vlastní bývalý správce ze Škody

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 2. 2009 12:05
Exekutorská komora po dlouhých tahanicích odkryla vlastníka firmy

Praha - Týden poté, co deník Aktuálně.cz zveřejnil informace, že citlivá data dlužících Čechů má v rukou firma s utajenými majiteli, prolomila exekutorská komora mlčení a zveřejnila jméno vlastníka.

Firmou, která spravuje centrální databázi dlužníků, je Neutrics. Nyní vyšlo najevo, že za akciemi na majitele stojí plzeňský podnikatel, konkurzní správce a hráč golfu Petr Šikoš.

Jde mimo jiné o bývalého konkurzního správce firmy Nero, jež vlastnila podíl Škody Plzeň, a také správce rokycanské Marily. Nyní Šikoš působí v Agentuře pro konkurz a vyrovnání.

Další věc však prezident exekutorů Juraj Podkonický odmítl deníku Aktuálně.cz říci: Proč Šikošovo jméno komora tajila a zveřejnila ho až čtrnáct dní poté, co se na něj novináři dotazovali.

"Chtěl jsem si zachovat soukromí," vysvětlil dnes Aktuálně.cz Petr Šikoš, proč své jméno schovával za akcie na majitele. "Ale nechci dělat projektu Centrální evidence exekucí problémy, proto jsem v pondělí přepsal akcie na jméno."

Rozhovor s Petrem Šikošem ZDE

Ministr zasahuje

Firma Neutrics provozuje centrální evidenci exekucí s údaji o všech dlužnících a exekucích, ačkoliv to zákon přikazuje exekutorské komoře.

Až do dnešního dne Exekutorská komora ČR i zástupci firmy odmítali sdělit, kdo se skrývá za akciemi na majitele. Někteří exekutoři proto z obav ze zneužití odmítli Neutricsu poskytnout svá data o dlužnících. Pojišťovna zároveň odmítla kvůli velkému riziku za evidenci ručit.

Kauza měla na konci minulého týdne dohru také v Poslanecké sněmovně, kde na základě informací zveřejněných deníkem Aktuálně.cz interpeloval poslanec Jaromír Tejc (ČSSD) ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Ten následně vyzval komoru, aby údaje o majitelích firmy zveřejnila.

Prostě jsme to neřekli

Šéf Exekutorské komory Juraj Podkonický s Miroslavem Šloufem
Šéf Exekutorské komory Juraj Podkonický s Miroslavem Šloufem | Foto: Ondřej Besperát

V úterý odpoledne pak prezident komory Podkonický poprvé promluvil o pozadí firmy, která má data sta tisíců dlužníků v rukou.

"Jediným majitelem je Petr Šikoš," reagoval na dotaz deníku Aktuálně.cz. Odpovědím na otázky, proč jeho jméno komora tajila, se však vyhýbal. "Prostě jsme to neřekli. V té době to asi ještě nebylo veřejné, firma nám to řekla nedávno."

Bezpečnost? Všechno se dozvíte

Prezident komory zároveň odmítá kritiku, že by byl porušen zákona, když evidenci exekucí delegovali na soukromou firmu. "Podle nás to není v rozporu se zákonem," míní. "Museli jsme to udělat z technických důvodů, protože bychom na to nestačili."

Stejně tak je podle Podkonického zajištěna bezpečnost dat. Konkrétnější však nechtěl být.

"Brzy uspořádáme tiskovou konferenci a tam se vše dozvíte," uvedl. "Kdy to bude to vám neřeknu, teď odjíždím do zahraničí."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy