reklama
 
 

Data dlužících Čechů vlastní bývalý správce ze Škody

11. 2. 2009 12:05
Exekutorská komora po dlouhých tahanicích odkryla vlastníka firmy

Praha - Týden poté, co deník Aktuálně.cz zveřejnil informace, že citlivá data dlužících Čechů má v rukou firma s utajenými majiteli, prolomila exekutorská komora mlčení a zveřejnila jméno vlastníka.

Firmou, která spravuje centrální databázi dlužníků, je Neutrics. Nyní vyšlo najevo, že za akciemi na majitele stojí plzeňský podnikatel, konkurzní správce a hráč golfu Petr Šikoš.

Jde mimo jiné o bývalého konkurzního správce firmy Nero, jež vlastnila podíl Škody Plzeň, a také správce rokycanské Marily. Nyní Šikoš působí v Agentuře pro konkurz a vyrovnání.

Další věc však prezident exekutorů Juraj Podkonický odmítl deníku Aktuálně.cz říci: Proč Šikošovo jméno komora tajila a zveřejnila ho až čtrnáct dní poté, co se na něj novináři dotazovali.

"Chtěl jsem si zachovat soukromí," vysvětlil dnes Aktuálně.cz Petr Šikoš, proč své jméno schovával za akcie na majitele. "Ale nechci dělat projektu Centrální evidence exekucí problémy, proto jsem v pondělí přepsal akcie na jméno."

Rozhovor s Petrem Šikošem ZDE

Ministr zasahuje

Firma Neutrics provozuje centrální evidenci exekucí s údaji o všech dlužnících a exekucích, ačkoliv to zákon přikazuje exekutorské komoře.

Až do dnešního dne Exekutorská komora ČR i zástupci firmy odmítali sdělit, kdo se skrývá za akciemi na majitele. Někteří exekutoři proto z obav ze zneužití odmítli Neutricsu poskytnout svá data o dlužnících. Pojišťovna zároveň odmítla kvůli velkému riziku za evidenci ručit.

Kauza měla na konci minulého týdne dohru také v Poslanecké sněmovně, kde na základě informací zveřejněných deníkem Aktuálně.cz interpeloval poslanec Jaromír Tejc (ČSSD) ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Ten následně vyzval komoru, aby údaje o majitelích firmy zveřejnila.

Prostě jsme to neřekli

V úterý odpoledne pak prezident komory Podkonický poprvé promluvil o pozadí firmy, která má data sta tisíců dlužníků v rukou.

"Jediným majitelem je Petr Šikoš," reagoval na dotaz deníku Aktuálně.cz. Odpovědím na otázky, proč jeho jméno komora tajila, se však vyhýbal. "Prostě jsme to neřekli. V té době to asi ještě nebylo veřejné, firma nám to řekla nedávno."

Bezpečnost? Všechno se dozvíte

Prezident komory zároveň odmítá kritiku, že by byl porušen zákona, když evidenci exekucí delegovali na soukromou firmu. "Podle nás to není v rozporu se zákonem," míní. "Museli jsme to udělat z technických důvodů, protože bychom na to nestačili."

Stejně tak je podle Podkonického zajištěna bezpečnost dat. Konkrétnější však nechtěl být.

"Brzy uspořádáme tiskovou konferenci a tam se vše dozvíte," uvedl. "Kdy to bude to vám neřeknu, teď odjíždím do zahraničí."

autor: Eliška Bártová | 11. 2. 2009 12:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama