Data dlužících Čechů vlastní bývalý správce ze Škody

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 2. 2009 12:05
Exekutorská komora po dlouhých tahanicích odkryla vlastníka firmy

Praha - Týden poté, co deník Aktuálně.cz zveřejnil informace, že citlivá data dlužících Čechů má v rukou firma s utajenými majiteli, prolomila exekutorská komora mlčení a zveřejnila jméno vlastníka.

Firmou, která spravuje centrální databázi dlužníků, je Neutrics. Nyní vyšlo najevo, že za akciemi na majitele stojí plzeňský podnikatel, konkurzní správce a hráč golfu Petr Šikoš.

Jde mimo jiné o bývalého konkurzního správce firmy Nero, jež vlastnila podíl Škody Plzeň, a také správce rokycanské Marily. Nyní Šikoš působí v Agentuře pro konkurz a vyrovnání.

Další věc však prezident exekutorů Juraj Podkonický odmítl deníku Aktuálně.cz říci: Proč Šikošovo jméno komora tajila a zveřejnila ho až čtrnáct dní poté, co se na něj novináři dotazovali.

"Chtěl jsem si zachovat soukromí," vysvětlil dnes Aktuálně.cz Petr Šikoš, proč své jméno schovával za akcie na majitele. "Ale nechci dělat projektu Centrální evidence exekucí problémy, proto jsem v pondělí přepsal akcie na jméno."

Rozhovor s Petrem Šikošem ZDE

Ministr zasahuje

Firma Neutrics provozuje centrální evidenci exekucí s údaji o všech dlužnících a exekucích, ačkoliv to zákon přikazuje exekutorské komoře.

Až do dnešního dne Exekutorská komora ČR i zástupci firmy odmítali sdělit, kdo se skrývá za akciemi na majitele. Někteří exekutoři proto z obav ze zneužití odmítli Neutricsu poskytnout svá data o dlužnících. Pojišťovna zároveň odmítla kvůli velkému riziku za evidenci ručit.

Kauza měla na konci minulého týdne dohru také v Poslanecké sněmovně, kde na základě informací zveřejněných deníkem Aktuálně.cz interpeloval poslanec Jaromír Tejc (ČSSD) ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Ten následně vyzval komoru, aby údaje o majitelích firmy zveřejnila.

Prostě jsme to neřekli

Šéf Exekutorské komory Juraj Podkonický s Miroslavem Šloufem
Šéf Exekutorské komory Juraj Podkonický s Miroslavem Šloufem | Foto: Ondřej Besperát

V úterý odpoledne pak prezident komory Podkonický poprvé promluvil o pozadí firmy, která má data sta tisíců dlužníků v rukou.

"Jediným majitelem je Petr Šikoš," reagoval na dotaz deníku Aktuálně.cz. Odpovědím na otázky, proč jeho jméno komora tajila, se však vyhýbal. "Prostě jsme to neřekli. V té době to asi ještě nebylo veřejné, firma nám to řekla nedávno."

Bezpečnost? Všechno se dozvíte

Prezident komory zároveň odmítá kritiku, že by byl porušen zákona, když evidenci exekucí delegovali na soukromou firmu. "Podle nás to není v rozporu se zákonem," míní. "Museli jsme to udělat z technických důvodů, protože bychom na to nestačili."

Stejně tak je podle Podkonického zajištěna bezpečnost dat. Konkrétnější však nechtěl být.

"Brzy uspořádáme tiskovou konferenci a tam se vše dozvíte," uvedl. "Kdy to bude to vám neřeknu, teď odjíždím do zahraničí."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy