Kontrola: KRNAP koupil auta bez tendru

Pavel Baroch
4. 1. 2007 13:18
Praha - Krkonošský národní park podle Nejvyššího kontrolního úřadu koupil terénní auta za takřka 10 milionů bez výběrového řízení.

Úřad uvedl, že park uzavřel před sedmi lety s dodavatelskou firmou smlouvu na dobu neurčitou, aniž by vyhlásil výběrové řízení.

"Správa KRNAP při nákupu terénních automobilů od roku 2003 nepostupovala v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek," konstatovali kontroloři.

Dodali, že na základě této smlouvy si park pořídil v letech 2003 až 2005 dvanáct vozidel v celkové hodnotě 9,89 milionů korun.

Vedení Krkonošského národního parku závěry Nejvyššího kontrolního úřadu odmítlo.

Park: Auta jsme vybrali v soutěži

Mluvčí parku Radek Drahný uvedl, že smlouva, které se kauza nákupu terénních automobilů týká, byla uzavřena v roce 1997. Výherce vzešel z oficiální veřejné soutěže, které se účastnili distributoři čtyř terénních automobilů.

Krkonoše
Krkonoše | Foto: Pavel Baroch

"Postupovali jsme zcela v souladu se zákonem, když jsme vybrali cenově nejvýhodnější nabídku," řekl Drahný.

Problém nastal v okamžiku, když se v roce 2003 vážně zranil při dopravní nehodě tehdejší ředitel parku, který smlouvu na dobu neurčitou na základě výběrového řízení podepsal.

Nové vedení parku podepsalo novou smlouvu, kde se změnili pouze statutární zástupci.

"Právní zástupce KRNAP se domnívá, že nebylo nutné vypisovat výběrové řízení, protože v té době existovala dosud platná smlouva s firmou, která vyhrála v roce 1997 v regulérní obchodní veřejné soutěži," zdůraznil Drahný.

Nejvyšší kontrolní úřad uvedl, že vedení parku závěry kontroly přijalo, aniž by se proti nim ohradilo.

"Ředitel parku Jiří Novák protokol podepsal a osobně převzal koncem září loňského roku. Žádné námitky ke zjištěným skutečnostem neuvedl," sdělila Aktuálně.cz mluvčí úřadu Radka Burketová.

Také Podyjí má problém s auty

Kontrolní úřad zjistil nedostatky také v dalších parcích.

Národní park Podyjí
Národní park Podyjí | Foto: Ludvík Hradilek

Například Národnímu parku Podyjí vyčetl, že špatně evidoval provoz svých aut, takže se nedá zpětně prověřit, zda byl provoz vozidel účelný a hospodárný.

"Šlo o prostředky vynaložené v letech 2004 až 2005, kdy nebyly vystaveny žádanky o přepravu ani vedena evidence jízd," uvedli kontroloři, kteří nemohli prověřit využití bezmála 270 tisíc korun.

Mluvčí parku Jan Kos se k výsledkům kontroly nevyjádřil, protože stejně jako v případě krkonošského parku neznal přesné závěry prověrky.

Šedesát hektarů na osobu

Kromě národních parků zjišťoval Nejvyšší kontrolní úřad také to, jak státní Agentura ochrany přírody a krajiny nakládala se stovkami tisíc korun určených k přípravě evropské chráněné soustavy Natury 2000.

Agentura podle kontrolorů chybovala například při uzavírání smluv s odborníky, kteří v terénu mapovali území vhodná k zařazení do soustavy Natura.

Podle jedné smlouvy by například jeden člověk musel po dobu pěti měsíců zmapovat až 64 hektarů za den, což je absolutně nereálné.

Vedení agentury uznalo pochybení, ovšem pouze formální. "Nešlo o neoprávněné využití peněz, všechna práce, kterou jsme si objednali, byla odevzdána," uvedla agentura.

 

Právě se děje

Další zprávy