Konec výmluv na osobu blízkou, chystá šéf vládní komise

Petr Kučera Petr Kučera
9. 1. 2011 15:23
Huml nadále preferuje holandský model, ministerstvo zřejmě navrhne i alternativy
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Ministerstvo dopravy navrhne poslancům zřejmě hned několik možností, jak zrušit výmluvy na "osobu blízkou" při dopravních přestupcích. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl dopravní expert Věcí veřejných Stanislav Huml, šéf příslušné mezirezortní komise.

"S největší pravděpodobností předložíme do sněmovny více variant. Já sám nadále preferuji takzvaný holandský model, vycházející z obecné odpovědnosti majitele vozu za jeho provoz," upřesnil Huml.

Termín dokončení návrhů Huml neupřesnil, nicméně cílem je schválit změnu ještě během letošního roku. Nejlepší formu, jak často zneužívanou výmluvu omezit, bude hledat seminář expertů včetně zástupců opozičních stran na konci ledna.

Na osobu blízkou poukazují řidiči hlavně při překročení povolené rychlosti, když automobil zaznamená elektronický radar. Podle Humla kvůli tomu končí v koši až 90 procent případů přestupků.

Protiústavní? Kdepak, funguje to v mnoha zemích

Humlův návrh počítá s odpovědností provozovatele auta. "Jde o systém, který funguje v Nizozemsku i v několika dalších evropských zemích. Evropská unie jej dokonce podle mých informací doporučuje i ostatním zemím," říká Huml. Výhrady prý neměl ani Mezinárodní soud pro lidská práva.

Majitel auta by dostal pokutu, pokud neprokáže, že přestupek spáchal někdo jiný. Pokuta by vycházela z porušení obecných povinností majitele vozu - jednalo by se o správní delikt, ne přestupek. Také proto by se majiteli vozu neodečítaly žádné body a samozřejmě by neměl ani záznam v rejstříku.

"V žádném případě nechceme rušit právo odkázat se na osobu blízkou u přestupků nebo trestných činů obecně. Vyplývá z ústavní Listiny základních práv a svobod," zdůrazňuje Huml.

ODS a komunisté jsou proti

Právě kvůli údajnému rozporu s Ústavou už vloni kritizovali Humlův návrh poslanci ODS a komunisté. Naopak pro stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce z ČSSD jde o přijatelný plán.

Poslanec Marek Benda (ODS) upozorňuje na problém, kdy by přestupek spáchal řidič automobilem z půjčovny. Pokutu by podle něho platila firma, která by se později musela se zákazníkem zřejmě soudit. Podobný problém hrozí podle kritiků také u takzvaných služebních aut, řídí-li zaměstnanci.

Zastánci Humlova návrhu namítají, že zaměstnavatel i půjčovna si mohou ve smlouvě ošetřit, aby vůz nesměl řídit nikdo jiný než určená konkrétní osoba a aby za případné porušení této povinnosti nesla odpovědnost.

 

Právě se děje

Další zprávy