Porušujete předpisy v cizině? Neuniknete, varuje EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 12. 2010 15:22
Ministři dopravy EU se dohodli na sdílení informací o řidičích
Nejčastějším celoevropským přestupkem je rychlá jízda. Ilustrační foto
Nejčastějším celoevropským přestupkem je rychlá jízda. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brusel - Řidiči, kteří si zvykli dělat v zahraničí dopravní přestupky a bez problémů pak unikat postihu, už nebudou mít tak snadný život. Aspoň na území států Evropské unie.

Unijní ministři doparavy se na schůzce v Bruselu domluvili na sdílení informací o řidičích, což by umožnilo snáze odhalit viníky a trestat je vymahatelným způsobem. Provinivší se řidiči dosud často vyváznou bez postihu kvůli tomu, že je složité či takřka nemožné je dohledat.

Jde třeba o případ, že českého řidiče zachytí automatický radar kvůli překračování rychlosti v Belgii. Zatímco dosud belgické úřady téměř nemají možnost, nebo jen přes složité či nákladné procedury, zjistit totožnost daného člověka, nově by měly získat přístup k informacím z českého registru vozidel. Díky tomu by pak mohly odeslat pokutu.

Vymezený počet přestupků

Dohoda se týká jen některých závažnějších přečinů. Jde o nepřiměřenou rychlost, jízdu na červenou, nepoužívání záchranných pásů či jízdu pod vlivem alkoholu. Právě ty jsou příčinou 75 procent úmrtí na silnicích v EU.

Sdílení informací se bude vztahovat i na protiprávní využití odstavného pruhu, řízení pod vlivem drog a neoprávněné používání mobilních telefonů za jízdy. U motorkářů bude "celoevropsky" postihováno i nenošení ochranné přílby, naopak špatné parkování nikoli.

K tomu, aby dohoda mohla začít platit, bude třeba i souhlas Evropského parlamentu. Ten po podobných opatřeních už sám v minulosti volal a do schváleného textu byly zapracovány i jeho požadavky, takže by Evropskou komisí vypracovaný dokument měl podle očekávání schválit. Pak bude následovat dvouletá lhůta na převedení předpisu do právních řádů jednotlivých zemí.

Začít platit by tedy mohl v roce 2013.

Podle statistik mají zahraniční řidiči na svědomí kolem pěti procent pokut za dopravní přestupky, přičemž u pokut za překračování rychlosti je to až kolem 15 procent.

Brusel ale přiznává, že se nyní mnozí vyhnou postihu. Týká se to někdy i případů, kdy pokutu řidič dostane přímo na silnici a policie jeho identitu zná. Výměna informací a vymáhání pokut totiž zatím v EU důsledně nefunguje, tedy kromě výjimek typu zemí Beneluxu, které v tomto směru uzavřely vzájemné dohody.

 

Právě se děje

Další zprávy