Praha - Komunističtí poslanci chtějí vědět, jak bude stát postupovat při vydávání miliardáře Radovana Krejčíře z jihoafrického vězení a jak hodlá zabránit tomu, aby nedávno zatčený muž neuprchl. Rozhodli se proto, že budou při nejbližší příležitosti interpelovat ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.
Přiznávají sice, že Krejčířovo zatčení bylo výsledkem dobré práce české policie a tajných služeb, ale nechtějí, aby se opakovala lapálie z černošické vily, odkud zadržený miliardář policii utekl.
"Dá se předpokládat, že po složení kauce a případném propuštění z vazby Krejčíř znovu před spravedlností uprchne. Ukazují na to jeho možnosti a praktiky. Nechceme, aby se to opakovalo," vysvětluje zájem poslanec Zdeněk Maršíček, bezpečnostní expert komunistů.
Komunističtí poslanci navíc upozorňují na to, že stále není jasné, za jakých okolností vlastně Krejčíř české policii prchl. "Celá kauza se musí zprůhlednit a dovést k definitivnímu řešení," dodává Maršíček.
Nelze prozradit ani slovo
O Krejčířově žádosti propuštění z vazby by měl soud v JAR rozhodovat příští týden.
Ministr sice zájem opozičních poslanců chápe, zároveň ale trvá na tom, že plány české justice nemůže odhalovat.
"Každé slovo, které nyní řeknu k této kauze, snižuje šanci Česka na vydání," řekl Jiří Pospíšil Aktuálně.cz.
Pokud by chtěla sněmovna slyšet, jak vlastně stát hodlá postupovat, musela by si podle něho vybrat. "Buď převáží právo poslanců na informace nebo snaha Česka o maximální úspěch a o šanci na Krejčířovo vydání," staví to jednoznačně Pospíšil.
Navrhuje udělat vše pro vydání miliardáře a pak postup hodnotit.
Pozor na politiku
Ministr spravedlnosti navíc nechce o kauze hovořit i kvůli Krejčířovým obhájcům, kteří by mohli jeho slova vyložit jako politické vměšování do případu.
"Moje zásahy jsou pouze koordinační. Celá věc není pod politickým vlivem," ujišťuje Pospíšil.
Klíčové postupy státu nenavrhuje vedení, ale experti ministerstva, kteří také zkraje příštího týdne odjedou do JAR.
Ministr Aktuálně.cz potvrdil, že v delegaci nebude jediný politik. Ministerstvo odmítlo zveřejnit složení skupiny a dokonce i počet lidí, kteří pojedou vyjednávat. Aktuálně cz. však zjistilo, že do JAR vyrazí zástupce policejního prezidia a ministerstva spravedlnosti a že do týmu jsou nominováni také kriminalisté z protikorupční služby, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a žalobci z vrchního státního zastupitelství.
Přesné složení skupiny se však stále upřesňuje.