Praha - Akreditační komise, která byla jednou z klíčových institucí při odhalování rozsáhlých machinací při studiu na právech v Plzni, nepoleví v kontrolách ani letos.
Podle informací Aktuálně.cz se chystá v tomto roce "posvítit" na pobočky dalších čtyř vysokých škol.
V Česku je takových vysokoškolských odnoží na 107, nemají oporu v zákoně a do loňského podzimu ani ministerstvo školství netušilo, kde všude lze vysokoškolský titul získat.
Jednou z poboček, na kterou se komise zaměří, je také škola sídlící v malé vsi u hranic se Slovenskem, ve Starém Hrozenkově.
Tato pobočka se dostala do plánu kontrol poté, co online deník Aktuálně.cz přinesl z této školy reportáž odkrývající praktiky studia.
"Základním problémem poboček, které ani nejsou zakotveny v zákoně, je, že tam probíhá výuka, o které jsme ani neměli tušení," komentuje situaci předsedkyně AK Vladimíra Dvořáková. "Zahájili jsme v nich kontroly, abychom zabránili nekvalitní výuce."
Cesta k titulu
Jak již dříve Aktuálně.cz upozornilo, na pobočce Univerzity Jana Ámose Komenského v příhraniční vsi Starý Hrozenkov je možné absolvovat studium za 12 víkendů.
Škola je přitom pro studenty spíš než cestou ke vzdělání, symbolem snadného dosažení titulu, jež potřebují ke své práci.
Komise se letos kromě Hrozenkova vydá také do osmi detašovaných středisek zlínské Univerzity Tomáše Bati.
Zároveň už probíhají kontroly v pobočce v Kunovicích, Vysoké škole finanční a správní a na vysoké škole v Karlových Varech.
I love money
Kontroloři se také znovu zaměří na pobočky Bankovního institutu. V této škole už v loňském roce komise zjistila natolik závažné nedostatky, že navrhla zrušit dvanáct jejich poboček.
Náročnost studia na této vysoké škole kontroloři přirovnali ke středoškolské úrovni vzdělávání.
Vedení institutu, jehož sloganem je "I love money", nakonec kritiku akceptovalo a začalo své pobočky uzavírat. Například odnož školy v ukrajinském Kyjevě ale zůstává dál funkční.
107 vs. 9
Na to, že pobočky českých vysokých škol začínají být problém, upozornila šéfka komise Dvořáková už před rokem.
"Pobočky vysokých škol začínají být velký problém," řekla Aktuálně.cz na konci loňského roku. "Jejich úroveň bývá dost odlišná od jejich mateřských škol."
Akreditační komisi navíc znepokojuje jejich akcelerující nárůst. Zatímco v Česku je celkem 107 poboček, na Slovensku je podle informací Aktuálně.cz pouze devět takových škol.
Regulace poboček
O odnože vysokých škol se začalo zajímat také ministerstvo školství. To totiž ani netušilo, kolik poboček v Česku vůbec je.
Po analýze úředníci zjistili, že veřejné školy otevřely celkem 62 poboček, zbylých 45 provozují soukromé vysoké školy.
"U poboček českých vysokých škol je potřeba regulace," tlumočí postoj ministerstva Ondřej Gabriel z tiskového odboru. "Minimálně se musí v zákoně definovat, co se pobočkou vlastně rozumí."