Praha/Kolín - Korupční kauza kolem Davida Ratha má další důsledek. Kolínská nemocnice musí doplatit 66 milionů korun firmě Hospimed za vybavení, které jí firma dodala počátkem roku 2012. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze.
Hospimed přitom zakázku za celkovou cenu 117 milionů korun získal díky dvanáctimilionovému úplatku, který zaplatil její majitel Jindřich Řehák skupině kolem Ratha. A Řeháka za to soud již – byť nepravomocně – poslal na pět a půl roku do vězení.
Nemocnice, která patří Středočeskému kraji, kvůli tomu zaplatila jen zhruba třetinu sumy. Kvůli podvodu kolem zakázky totiž přišla o stomilionovou dotaci, a neměla tak z čeho platit.
"Tato částka měla být zaplacená z dotace, o kterou nemocnice v důsledku činnosti žalovaného přišla," uvedl advokát nemocnice Martin Tonner. Podle něj tak není kupní smlouva platná, protože se při soutěži podvádělo. A poukazoval, že proto byla uzavřena v rozporu s dobrými mravy.
Dostali jste, tak zaplaťte
Soudkyně Jitka Malá ale tento čtvrtek rozhodla, že nemocnice musí uvedenou sumu zaplatit. "Smlouva byla uzavřena z vůle obou stran. Sjednaná kupní cena byla cenou obvyklou, bylo vše dodáno a žalovaný vše užívá," uvedla Malá, která kvůli danému sporu prošla podstatnou část Rathova korupčního spisu. A také znalecké posudky, které v něm byly založené.
Hospimed si za vybavení nemocnice naúčtoval 117 milionů korun. Například znalecká kancelář Profi-Ten došla k hodnotě přístrojů 113 milionů korun. A rozdíl čtyř milionů je podle ní oprávněný a přiměřený zisk dodavatele. Prakticky totožné vyznění o obvyklé ceně měl i posudek další znalecké kanceláře.
Podle ekonomického náměstka nemocnice Romana Uhlíka to ale nemocnici nepoloží. "Už si na to tvoříme rezervy. Z kraje máme také přislíbenou dotaci," uvedl. Peníze ale podle něj nebudou potřeba hned, protože nemocnice s největší pravděpodobností podá odvolání.
Právník nemocnice již dříve připustil, že se jim vyplatí případ protahovat – a to kvůli nízkému sjednanému úroku z prodlení. Vzít si na to úvěr by prý bylo výrazně dražší. Penále totiž bylo ve smlouvě sjednáno na 0,01 procenta denně – tedy 3,65 procenta ročně.
Všechno je předražené
Náměstek Uhlík vysvětluje audity, podle kterých je zakázka nepředražená, lapidárně: Když je předražená velká část zakázek v Česku, tak se ta kolínská v porovnání s nimi nevymyká. A naznačuje to prý i to, že v Česku jsou velké zdravotnické přístroje dražší než v zahraničí. "Pokud je ta cenová hladina posunuta výš delší čas, pak jsou to samozřejmě ceny v čase a místě obvyklé," vysvětluje.
Údajným dvanáctimilionovým úplatkem, za který byl majitel Hospimedu odsouzen, se soudkyně nezabývala. Stačilo jí tvrzení znalců, že zakázka nebyla předražená. "Nepříslušelo mi to. Já řešila obchodní spor, ne trestní," uvedla.
S Kottem v pizzerii
Zakázku na vybavení pavilonu N (neurologie) kolínské nemocnice za 117 milionů korun získal Hospimed v listopadu 2011. Jak ale vyplynulo z odposlechů v kauze Rath, majitel Hospimedu Řehák za to dal úplatek dalšímu z odsouzených – Petru Kottovi.
"V souvislosti se zadáním těchto veřejných zakázek, dle předchozí dohody, obviněný MUDr. Řehák předal obviněnému Kottovi dne 27. 12. 2011 v Pizzerii v Revoluční 1 zálohu ve výši nejméně čtyř milionů a následně 10. 2. 2012 opět v restauraci Revoluční 1 doplatek ve výši nejméně osm milionů," stálo v obžalobě, se kterou se loni v dubnu ztotožnil i soud.
Spor o zaplacení 66 milionů se táhl tři roky kvůli tomu, že nemocnice požádala o přerušení řízení do doby, než padne konečný rozsudek v samotné korupční kauze. Soudkyně jí nejdříve vyhověla, ale vrchní soud po odvolání Hospimedu rozhodl, že na verdikt nad Rathem není nutné čekat. Uvedl, že to, zda je kupní smlouva platná, prý nijak nesouvisí s projednávaným trestním řízením.
Kraj už musel platit
Kvůli kauze Rath přitom už Středočeský kraj – který je zřizovatelem kolínské nemocnice – přišel již dříve o sto milionů. Ze svého rozpočtu je musel vyplatit za dvě další zakázky krajských nemocnic.
Konkrétně šlo o tendry na rekonstrukci pavilonu O v kolínské nemocnici a rekonstrukci pavilonu D3 v Příbrami. I ty měly být původně z velké části financovány z evropských dotací.
Středočeský dotační úřad ale kvůli podezření, že byly tendry zmanipulovány, i zde proplácení pozastavil. A kraj tak uvedené peníze musel zaplatit ze svého. V korupčním případu Davida Ratha ale nakonec tyto zakázky zahrnuty nejsou.
Firma Hospimed zase dostala pokutu 33 milionů od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. A to proto, že se v dalších soutěžích domlouvala se svým konkurentem, další kompletátorskou firmou Puro-klima.