Kocourek spěchá, aby pustil rypadla do severních Čech

Pavel Baroch
21. 3. 2011 13:05
K jeho plánu na zrušení limitů těžby mají ostatní úřady jen 5 dní na vyjádření
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr průmyslu Martin Kocourek se chystá udělat další krok ke zrušení těžebních limitů, které chrání severočeský Horní Jiřetín a Černici před postupujícím povrchovým dolem.

Ostatním ministerstvům a dalším úřadům předložil k připomínkování Zprávu o aktualizaci Státní energetické koncepce. Ačkoli se vláda zavázala, že těžební limity z roku 1991 zachová, zpráva jednoznačně hovoří ve prospěch jejich prolomení. 

A v navrhovaném usnesení pro vládu, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici, si Kocourek ukládá, aby ve stejném duchu vypracoval i novou energetickou koncepci státu.

Jen 5 dní na připomínky

Kocourek očividně spěchá. Kolegům ve vládě a dalším státním úředníkům dal jenom pár dní na to, aby se k jeho návrhu vyjádřili. A pokud to nestihnou, bude se jejich "mlčení" brát jako souhlas. Vyplývá to z průvodního dopisu ke zprávě, kterou má Aktuálně.cz rovněž k dispozici.

Jak vypadá krajina pod zámkem Jezeří, který leží jen pár kilometrů od Jiřetína:

"V rámci zúženého a zkráceného meziresortního připomínkového řízení byl do elektronické knihovny Úřadu vlády ČR (eKLEP) vložen materiál "Zpráva o aktualizaci Státní energetické koncepce," napsal Kocourek.

"Vaše připomínky očekávám nejpozději do 5 pracovních dnů (do úterý 22. března - pozn. A.cz) ode dne vložení materiálu do systému eKLEP v souladu s čl. II odst. 1 Jednacího řádu vlády. V případě, že je do tohoto data nevložíte do systému eKLEP, budu považovat Vaše stanovisko k předloženému materiálu za souhlasné," stojí dále dopise.

Odpůrci rozšiřování těžby uhlí byli vidět i na Národní třídě v Praze při vzpomínkách na 17. listopad
Odpůrci rozšiřování těžby uhlí byli vidět i na Národní třídě v Praze při vzpomínkách na 17. listopad | Foto: Sdružení Kořeny

Věci veřejné protestují

Kocourek může očekávat nesouhlasné stanovisko minimálně od ministrů z Věcí veřejných. Strana už předem oznámila, že s prolomením těžebních limitů souhlasit nebude a bude to pokládat za porušení koaliční smlouvy.

"Všechny strany současné koalice garantovaly zachování limitů těžby již před volbami, a stvrdily jej koaliční smlouvou a programovým prohlášením vlády," připomněl předseda véčkarů Radek John.

Kocourkova představa je taková, že Nečasova vláda zruší rozhodnutí Pithartova kabinetu z podzimu 1991 o vymezení těžební hranice do tří let. Od ledna 2015 by pak případná těžba závisela výhradně na dohodě těžařů a lidí v Horním Jiřetíně a Černicích, pod nimiž se uhlí nachází.

Scénář "A" poráží scénář "B"

Kocourek v rozeslané Zprávě o aktualizaci Státní energetické koncepce sice pod označením "Scénář B" připouští i zachování těžebních limitů, ovšem tuto možnost podle něj jednoznačně poráží "Scénář A" - prolomení těžební hranice před Jiřetínem.

Kocourek opakovaně tvrdí, že uhlí za limity potřebují především velké teplárny, které zásobují stovky tisíc domácností dálkovým teplem. Tento postup doporučila Kocourkovi i jím stanovená teplárenská komise.

"Při tvorbě stávajícího návrhu aktualizace Státní energetické komise se zvažovala i případná náhrada kvalitního hnědého uhlí z těžebních prostor za územními limity (tedy v případě neprolomení územních ekologických limitů) zemním plynem nebo biomasou v oblasti centrálního zásobování teplem. Tento scénář lze pracovně nazvat Scénář B," stojí v ministrově zprávě pro ostatní resorty.

Foto: Ludvík Hradilek

"K náhradě cca 12 mil. tun hnědého uhlí v současné době využívaného v teplárnách by bylo třeba cca 17 mil. tun biomasy (dřevní štěpka, pelety), což je cca jedenáctinásobek stávající produkce, resp. cca 5,2 mld. m3 zemního plynu, které nejsou v současnosti smluvně pokryty, resp. případné výrazné zvýšení spotřeby plynu realizací více zdrojů na bázi zemního plynu může přesáhnout hranici v současné době smluvně zajištěných dodávek plynu," píše se v dokumentu. 

Bez uhlí za limity se neobejdeme, tvrdí Kocourek

Podle Kocourkovy zprávy hrozí kvůli nedostatku uhlí k rozpadu systému dálkového zásobování teplem. A proto je nutné si jít pro surovinu za limity.

Proto zpráva uvádí, že už nebylo se Scénářem B (zachování limitů) ze "socio-ekonomických, technických, ekologických, bezpečnostních důvodů a z důvodů nereálného časového horizontu pro změnu palivové základny pro teplárenství již dále pracováno".

Se zrušením limitů přišel už úřednický ministr průmyslu Tošovský. Takto reagovali čeští Greenpeace:

A tak "základem pro další vývoj energetiky by se mohl stát energetický Scénář A", který doporučuje "pokračovat v těžbě kvalitního hnědého uhlí, zejména pro potřeby teplárenství, i za územními ekologickými limity".

 

Právě se děje

Další zprávy