Stát chce přestat chránit obce za těžebními limity

Pavel Baroch
10. 3. 2011 17:55
Kocourek chce, aby těžba od roku 2015 závisela na dohodě majitelů domů a těžařů
Těžba uhlí na sokolovsku.
Těžba uhlí na sokolovsku. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Od 1. ledna 2015 bude případný postup za limity těžby hnědého uhlí v severozápadních Čechách záviset výhradně na dohodě vlastníků tamních pozemků a domů, pod nimiž se surovina nachází, a těžebních společností.

Stát by zároveň podle představ ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS) těžební limity, které od roku 1991 chrání obce Horní Jiřetín a Černice, zrušil.

Do té doby by zároveň měly být z horního zákona vyškrtnuty paragrafy o vyvlastnění pozemků kvůli rozšíření těžby. Tento postup navrhne Kocourek do konce března vládě.

"Další těžba bude možná jedině v případě jasné a dobrovolné dohody mezi současnými vlastníky a těžební společností, což umožní ukončit platnost územních ekologických limitů. Stát by neměl případné pokračování těžby vynucovat vyvlastněním, ale ani brzdit územními limity," řekl Kocourek.

Stát chce zároveň více ovlivňovat, aby část hnědého uhlí ze severozápadních Čech mířilo do velkých tepláren, které se v následujících letech budou potýkat s nedostatkem paliva.

Foto: Ludvík Hradilek

Doporučení teplárenské komise

Kocourkův návrh pro vládní kabinet vychází ze závěrů pracovní skupiny pro teplárenství, kterou ministr ustavil na podzim. Velké teplárny jsou kvůli docházejícím zásobám uhlí ohroženy nedostatkem paliva.

Už v roce 2012 skončí dlouhodobé smlouvy devíti teplárnám, v letech 2013 až 2019 pak dalším sedmnácti.

Ministr Kocourek tvrdí, že stát musí tomuto oboru pomoci, jinak hrozí rozpad systému centrálního zásobování tepla, na němž je závislých asi 1,5 milionu domácností. To by pak vyvolalo skokový nárůst cen tepla. To odmítá česká pobočka Greempeace.

"Vázat cenu tepla na existenci limitů je naprosto účelové a neopodstatněné. Cenu tepla by prolomení limitů v nejbližších deseti letech rozhodně neovlivnilo.  Dle informací samotného ministerstva by k navýšení cen tepla mělo dojít v roce 2015, nicméně k těžbě za limity by nedošlo dříve než v roce 2023," řekl Jan Rovenský z Greenpeace.

Většina expertů pro zrušení limitů

Doporučení expertního týmu - nevzdávat se hnědého uhlí za těžebními limity - není neočekávané. Minimálně šest lidí z devítičlenné komise se totiž už v minulosti veřejně vyjádřili pro prolomení hranice těžby.

Ministr Kocourek tvrdí, že takový výsledek by byl i v případě, pokud by v komisi zasedli i jiní experti. Podle Kocourka tento poměr odpovídá názorům v odborné veřejnosti.

Je ovšem velmi pravděpodobné, že se část obyvatel Horního Jiřetína nebude chtít kvůli rozšíření povrchového dolu odstěhovat a pro těžaře bude takřka nemožné se s nimi dohodnout.

Nová renta na vyrubané uhlí

Ministr průmyslu Martin Kocourek na základě doporučení teplárenské komise zároveň chce, aby stát více regulovat, komu bude uhlí ze severozápadních Čech určeno - aby teplárny nezůstaly "na suchu".

Nástrojem, který by k tomu mohl posloužit, by mohla být nová renta za vytěžené uhlí. Pokud by například surovina zamířila do tepláren, mohla by být daň nižší.

"Detaily ovšem v tuto chvíli nejsme schopni říct. Jsme teprve na začátku. Je to zatím spíše idea," řekl Kocourek, podle něhož by se renta měla platit i za další nerostné suroviny.

Princip "ať stát jako majitel nerostného bohatství více ovlivňuje, kam bude uhlí směřovat" ovšem Kocourek nejspíš ještě nevyužije u velkolomu Vršany, kde ministr životního prostředí Tomáš Chalupa požaduje, aby 60 procent těžby získaly právě teplárny.

 

Právě se děje

Další zprávy