Už za rok mohou být domácnosti bez tepla, varuje stát

Pavel Baroch
8. 3. 2011 16:15
Ministerstvo průmyslu připouští sociální nepokoje kvůli výpadkům topení
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo průmyslu varuje před tím, že už v brzké době hrozí některým velkým teplárnám nedostatek uhlí. V některých domácnostech napojených na centrální vytápění by tak v zimě mohly vychladnout radiátory.

Zabránit této situaci by mělo být jedním z úkolů nové Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii, o jejímž vzniku bude jednat kabinet na svém středečním zasedání.

"Lze očekávat nedostatek paliv pro teplárenství již v topné sezoně 2012/13. 'Zastavení' výroby tepla může vyvolat sociální nepokoje," zdůvodňuje vznik komise úřad ministra Martina Kocourka v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace, ale i mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ovšem tvrdí, že uhlí pro teplárny je dostatek.

Dálkové teplo pro 1,6 milionů domácností

Místopředseda Teplárenského sdružení a ředitel Plzeňské teplárny Tomáš Drápela uvedl, že na postupné ubývání uhlí z povrchových dolů v severozápadních Čechách upozorňují velké teplárny už roky.

Drápela uvedl, že teplárny v posledních letech využívají k výrobě tepla i jiná paliva, například biomasu, jenže to nestačí.

"A tato vláda už to musí řešit," řekl Aktuálně.cz Drápela, podle něhož už za pár let bude teplárnám chybět 4 až 6 milionů tun uhlí. Na centrální zásobování je přitom napojeno na 1,6 milionů domácností.

Vyšší DPH zdraží teplo o 1655 korun

Podle Drápely je prakticky všechno uhlí, které je v současnosti dostupné, už dopředu rozprodané. Teplárnám přitom v následujících letech vyprší dlouhodobé kontrakty s dodavateli. Například Plzeňské teplárně už smlouva skončila před několika lety a nyní uzavírá pouze kontrakty z roku na rok.

Foto: Martina Machová

Velké teplárny zároveň ohrožuje to, že klíčová těžební společnost Czech Coal chce výrazně zdražit cenu svého uhlí z dolů ČSA a Vršany, a také zdražení tepla kvůli plánovanému zvýšení DPH.

"Tento krok by měl nejen zásadní dopad na sociálně slabší vrstvy obyvatel a znamenal by zvýšení životních nákladů jedné rodiny využívající dálkové teplo v průměru o 1655 Kč ročně, ale vedl by také ke znevýhodnění dálkového vytápění ve srovnání s lokální výrobou tepla a v konečném důsledku by ohrozil ekonomickou životaschopnost celého odvětví," upozornil v dopise premiérovi Petru Nečasovi předseda Teplárenského sdružení Alexej Nováček, který je zároveň ředitelem brněnské teplárny.

Pojďme si pro uhlí za limity, navrhuje komise

Ministr průmyslu před časem ustavil speciální teplárenskou komisi pod vedením někdejšího poslance Oldřicha Vojíře. Ačkoli závěry pracovní skupiny ještě Kocourek nezvěřejnil, do médií už uniklo, že komise navrhuje prolomit těžební limity v severozápadních Čechách a vytěžit tamní stovky milionů tun uhlí.

Jenže vládní koalice se zavázala, že velkorypadla za limity nepustí. Prolomení hranice těžby, kterou v roce 1991 stanovila vláda Petra Pitharta, chrání Horní Jiřetín a přilehlé Černice.

Po prolomení limitů dlouhodobě volají i teplárny. "Jednou se to uhlí stejně bude muset vytěžit," řekl Aktuálně.cz místopředseda Teplárenského sdružení Tomáš Drápela, podle něhož není reálné, aby se uhlí vozilo třeba z Německa. 

Foto: Czech Coal

A co hnědé uhlí z Vršan?

Na prolomení limitů má zájem i společnost Czech Coal, která těží uhlí v dole ČSA. Právě tento lom těžební limity zastavily v dalším rozšiřování. 

Czech Coal těží uhlí i v sousedním dole Vršany a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa požaduje, aby 60 procent roční těžby z Vršan mířilo přednostně právě do tepláren.

Jenže tomu se brání společnost Czech Coal, podle níž na něco takového nemá stát právo. "Je to jako bychom chtěli nařizovat zemědělci, že má 60 procent svého obilí dodávat k výrobě biopaliv," řekl Jan Dienstl, místopředseda představenstva Czech Coal.

Uhlí za limity teď teplárnám nepomůže

Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace připomněl, že nerostné bohatství - tedy i uhlí ve Vršanech - patří státu, který si může stanovit podmínky k jeho těžbě.

"Využít uhlí z Vršan pro teplárenství je nejlepší krátkodobé řešení," řekl Aktuálně.cz Rovenský, který připustil, že některé teplárny skutečně mohou mít poměrně brzy nedostatek paliva.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Rovenský zdůraznil, že prolomení těžebních limitů teplárnám stejně nepomůže, protože uhlí by se pod Horním Jiřetínem a Černicemi stejně mohlo nejdříve těžit za více než deset let, což je pro teplárny - pokud se jim nedostává uhlí už teď - pozdě.

"Podle našeho názoru, čísel a analýz bude pro české teplárenství dostatek uhlí i v budoucnu," tvrdí i mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Čas na zateplování a biomasu

Uhlí z Vršan by podle Rovenského mělo pomoci získat čas k tomu, aby teplárenství přešlo na čistší paliva, rozšířilo se využití malých, vysoce účinných plynových mikrotepláren vyrábějících teplo a elektřinu, a především se české domy důkladně zateplily, aby se s teplem neplýtvalo.

Ekologické Hnutí Duha nedávno zveřejnilo "zateplovací" studii, kterou si nechalo vypracovat u renomované pražské konzultační společnosti Porsenna. Analýza ukázala, že v Česku je ohromný potenciál úspor.

"Společnost Porsena spočetla, že Program energetické nezávislosti, který by navázal na program Zelená úsporám, by snížil účty o minimálně 39 miliard korun ročně - a to už při současných cenách paliv a energií," uvedlo Hnutí Duha.

 

Právě se děje

Další zprávy