Praha - Všechny koaliční strany označily školství za prioritu. Chtějí proto zvednout učitelům platy, na částce se však teprve domluví. "Koaliční strany podpořily požadavek na růst ohodnocení tak, aby se minimálně začali učitelé přibližovat ostatním profesím," uvedla mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. Konkrétní procenta chce vláda řešit na dalším jednání 15. června.
V návrhu rozpočtu se původně peníze navíc na učitelské platy neobjevily, ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) přitom požadovala minimálně 13 miliard korun k rozpočtu navíc. To je ale podle ní v tuto chvíli částka, která zbývá na všechna ministerstva. "Rozhodně budu chtít, aby se vláda na dalším jednání výslovně vyjádřila k požadavkům školských odborů," uvedla ve středu Valachová.
Přesto desetiprocentní nárůst platů označila za "holuba na střeše". "Ale asi bych se už nemohla učitelům podívat do očí, kdybych to minimálně na vládě nežádala projednat a odhlasovat," dodala.
Valachová považuje 6,9 miliard korun za absolutní minimum pro mateřské, základní a střední školy.
Ve hře je druhá varianta, a to pětiprocentní nárůst s tím, že platy porostou ještě následující dva roky. Pak by byl v lednu 2019 průměrný plat učitele 32 000 korun hrubého měsíčně, uvedla ministryně.
Minulý týden ve čtvrtek ale na jednání s odbory růst platů podpořil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš je přesvědčen, že by vláda měla více podpořit profese, jejichž průměrné platy patří k nejnižším. Vedle učitelů podle něj jde ještě o pracovníky finanční správy.
Potřebujeme ještě miliardu, abychom zachovali vysoké školy
Školství podle ministryně potřebuje do rozpočtu ještě miliardu navíc pro vysoké školy, kvůli slabému populačnímu ročníku. "Abychom zachovali vysoké školství pro budoucí početnější generace," vysvětlila na středeční tiskové konferenci Valachová.
Demografický propad je podle ministryně významný. Počty studentů odcházejících na vysoké školy se dostanou na úroveň roku 2013 až v roce 2028. Do té doby je potřeba zajistit školám finance, aby přežily i bez studentů.
Ideálně by měl podíl vysokých škol na rozpočtu celého ministerstva tvořit 18 procent. "Jednu miliardu potřebujeme pro to, abychom zajistili ohodnocení pedagogických pracovníků na vysokých školách," vysvětlila Valachová s tím, že udělá všechno pro to, aby se jí podařilo tento obnos získat.
Podle opozice je třeba především zvýšit platy dobrým učitelům."Nikoli všem zvednout tarifní tabulky a přitom snížit osobní hodnocení, jak se často děje. Průměrný plat učitele musí přesáhnout 35 tisíc korun, jinak nemotivujeme kvalitní učitele, aby ve školství zůstávali," řekl předseda ODS Petr Fiala.