Babiš podpoří růst učitelských platů. Peníze v rozpočtu na to jsou, říká. Sobotka chce deset procent

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2016 15:12
Andrej Babiš jednal ve čtvrtek ráno s vedením školských odborů. Ministr je přesvědčen, že by platy učitelům měly vzrůst. Jednání o konkrétním zvýšení platů budou pokračovat, rozhodnout musí vláda. Odbory požadují, aby se učitelům i nepedagogickým pracovníkům ve školách příští rok zvýšily platy minimálně o deset procent. Premiér Sobotka i ministryně školství zastávají totéž. Vláda ale jedná o možnosti, že by se platy mohly zvýšit po pěti procentech v každém z následujících tří let.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Economia

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude nadále prosazovat desetiprocentní růst platů učitelů, řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) novinářům po jednání s předsedou vlády a školskými odbory. Nepedagogičtí pracovníci se budou řešit odděleně při jednání o platech všech státních zaměstnanců, doplnil předseda školských odborů František Dobšík.

Pro zvýšení platů je i ministr financí Andrej Babiš, který o tom ráno jednal se zástupci školských odborů. Jednání o konkrétním zvýšení platů budou pokračovat, rozhodnout musí vláda. Babiš je přesvědčen, že by měla více podpořit profese, jejichž průměrné platy patří k nejnižším. Vedle učitelů podle něj jde ještě o pracovníky finanční správy, s jejichž odboráři se rovněž sešel.

Pro ministryni Valachovou je ve hře také varianta s pětiprocentním růstem pro rok 2017 s perspektivou dalšího růstu v letech 2018 a 2019. Pak by byl v lednu 2019 průměrný plat učitele 32.000 korun hrubého měsíčně, uvedla.

Aby se růst platů projevil v praxi, potřebuje pro regionální školství oproti aktuálnímu návrhu rozpočtu navíc také miliardu na podporu dětí ve školách a 1,4 miliardy korun na výdaje spojené s vyšším počtem dětí ve školách. "Požadavek je 6,9 miliardy pro regionální školství jako absolutní minimum," řekla. S ministrem financí bude jednat ještě před dalším jednáním vlády o návrhu rozpočtu, které se uskuteční 15. června.

Babiš navrhuje pět procent

Předseda školských odborů Dobšík hodnotil dnešní ranní jednání s ministrem financí Andrejem Babišem a odpolední se Sobotkou kladně. "Vidím tam pozitivní přístup ministra financí i premiéra, co se týče vzdělávání. Je to otázka zdrojů. Je příslib, že se to bude odvíjet pět procent a více," řekl.

Odbory požadují, aby se učitelům i nepedagogickým pracovníkům ve školách příští rok zvýšily platy minimálně o deset procent. "Vláda jedná o tom, že by se mohly zvýšit po pěti procentech v každém z následujících tří let," uvedl předseda školských odborů. "Vysvětlovali jsme mu (Babišovi - pozn. red.), že pokud se nepřidá teď, tak ta motivace je naprosto nedostačující," poznamenal.

Konkrétní úroveň zvýšení platů záleží na výsledku vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok. "Nehovořím o procentech, ale o strategii, kdy bychom měli konečně rozlišit jednotlivé profese. Navýšit nejvíc u těch, kde ten průměrný plat je nejnižší," řekl Babiš.

Znovu zkritizoval závěry pondělního jednání vlády, která hlasy ministrů ČSSD a KDU-ČSL navzdory jeho negativnímu stanovisku schválila navýšení rozpočtu na vědu o 3,7 miliardy korun a přidání 3,6 miliardy korun zdravotnictví prostřednictvím zvýšení odvodů za státní pojištěnce. "Už došlo k odkrojení rozpočtu o 7,3 miliardy a to je přesně těch deset procent pro učitele. Myslím, že právě oni měli dostat prioritně ty peníze," řekl.

Prostor pro zvýšení platů učitelů ještě podle něj v rozpočtu je. Také školské odbory chtějí nyní dále jednat, případné protestní akce zatím nejsou na pořadu dne. "Budeme se soustředit na přesvědčování ostatních, aby školství byla priorita. Je to otázka hledání kompromisu a zdrojů," dodal Dobšík.

Návrh rozpočtu na rok 2017, který na pondělním jednání vlády předložilo ministerstvo financí, zatím nezahrnuje prakticky žádný růst platů státních zaměstnanců. Platy učitelů a dalších pracovníků škol rostly loni pomaleji než v jiných sektorech ekonomiky. Zatímco průměrné hrubé platy v nepodnikatelské sféře se zvýšily o 3,5 procenta na 26 787 korun, pracovníkům škol a školských zařízení rostly platy o 2,2 procenta na 23 579 korun. Učitelům i nepedagogickým pracovníkům se sice zvýšila tarifní složka platu, ale klesly odměny.

Vývoj průměrných platů v regionálním školství:

Rok učitelé nepedagogičtí pracovníci
2011 26.011 15.043
2012 26.654 14.871
2013 26.815 15.008
2014 27.261 15.330
2015 27.969 15.682

Pramen: MŠMT

 

Právě se děje

Další zprávy