Praha - Novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné, nejznámější tuzemský projekt zesnulého architekta Jana Kaplického, s nímž se dnes loučí veřejnost, zastavil daleko více silný tlak politiků pražského magistrátu než objektivní posuzování úřadů.
Tato fakta naznačuje čerstvě dokončená kniha Kaplického spojence Vlastimila Ježka, v níž bývalý ředitel Národní knihovny popisuje od počátku příběh, který se kolem projektu "chobotnice" odehrál.
Redakce Aktuálně.cz má rukopis knihy k dispozici a vybrala z ní citace z korespondence mezi Ježkem a šéfem Antimonopolního úřadu Martinem Pecinou.
Kluci mají v kalhotech
Ten v e-mailech Ježkovi přiznává, že je na něj vyvíjen nátlak ze strany politiků a radí bývalému řediteli, aby projekt Kaplického knihovny vzdal. Právě stanovisko ÚOHS sehrálo v celém případu knihovny jednu z klíčových rolí.
"Jestli chcete chlapskou radu od relativně nezávislého pozorovatele celé situace: Chobotnice je mrtvá. Tu neprotlačíte ani párem koní. Tlaky, které teď vidím (i na sobě) naznačují, že klucí mají pořádně v kalhotech," napsal Pecina mimo jiné Ježkovi koncem loňského dubna.
Z korespondence vyplývá, že Pecina má oněmi "kluky" na mysli jak náměstka ministra kultury Františka Mikeše, tak i pražského primátora Pavla Béma. Právě tito dva politici na "smrti chobotnice" podepsali podle Ježka nejvíce.
Ježkova kniha nazvaná Střepiny chobotnice - Národ sobě obsahuje kromě korespondence s Pecinou více i méně známá fakta celé kauzy, dokumenty a fotografie.
Pecina píše Ježkovi: Na knihovnu bych si moc nevsadil
Martin Pecina se do příběhu knihovny dostal, když se na Antimonopolní úřad obrátilo ministerstvo kultury. Přestože se ÚOHS odmítl soutěží už dvakrát zabývat, ministr Václav Jehlička, respektive jeho 1. náměstek Mikeš, chtěli mít jistotu, že peníze na soutěž o návrh na novou budovu byly vynaloženy v souladu se zákonem.
Právníci, kteří měli relevanci mezinárodní soutěže posoudit, totiž docházeli k různým názorům. Část z nich se totiž klonila k tomu, že soutěž neproběhla podle regulí.
Pecina: Kaplického knihovna na Letné nebude ÚOHS: Kaplický nemá na knihovnu automatický nárok Známe tajné závěry právníků: Kaplického blob je riziko |
"Sleduji váš boj. Myslím, že mých rozhodnutí se bát nemusíte, ale kdybych se měl vsadit, jestli to nakonec zrealizujete, moc hotovosti bych do toho nedal," napsal Pecina loni 4. dubna, tedy nejméně dva týdny předtím, než veřejně řekl svůj názor ("Knihovna na Letné stát nebude") a než týden na to vydá ÚOHS oficiální stanovisko.
"Váhal jsem, zda alespoň část z ní (e-mailové korespondence Ježek - Pecina - pozn. red.) jako dokument použít, ačkoli probíhala v pracovní době mezi našimi služebními počítači. Nakonec jsem se rozhodl, že to udělám, protože docela pěkně a neoficiálním jazykem komentuje dění, které se bezpochyby týká nové budovy Národní knihovny," píše Ježek v knize, kterou vydává nakladatelství Daranus a jejíž křest se odehraje začátkem března.
Chobotnice je mrtvá, cítím tlaky...
Ačkoliv ÚOHS de facto připustil, že projekt knihovny může za určitých podmínek pokračovat dál, sám Pecina v korespondenci s Ježkem radí sny o nové knihovně vzdát.
A hned Ježkovi navrhl dvě možnosti, jak postupovat. "(Buď) budete bojovat do konce a padnete na barikádě hrdinskou smrtí. (Nebo) vymyslíte jiné řešení, aby to vypadalo, že jste kapituloval, a přitom z toho vytěžíte maximum. Myslím, že je situace, kdy za uklidnění a vyřešení problému budou chlapci ochotní k ledasčemu."
Postavte to v Beskydech
Až o několik měsíců později se ukázalo, že projekt nové Národní knihovny na Letné může pokračovat jen v teoretické rovině. Vláda přiznala, že nemá na stavbu dost peněz a pražský magistrát zase definitivně potvrdil, že pozemky na Letné knihovně neprodá.
Ministerstvo kultury nadto přišlo s myšlenkou soutěž zpětně zrušit, což ale do současnosti neudělalo.
Závěrečné e-maily mezi Pecinou a Ježkem dokazují, že oba dobře tušili, jak celý projekt skončí, byť tehdejší ředitel NK stále ve stavbu nové budovy podle Kaplického věřil.
"Postavte to v Beskydech. Vedle Lysé to nebude nikomu vadit, možná ani Pavlíkovi (primátorovi bémovi, pozn. red.) a já, až mě vyhodí u Úhosu, budu mít kam chodit studovat," napsal mu 28. dubna 2008 Pecina.
Jde o selhání politiků? Co napsali blogeři o knihovně |