Známe tajné závěry právníků: Kaplického blob je riziko

Kateřina Eliášová
25. 2. 2008 18:35
Aktuálně.cz získalo závěry z jejich jednání
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vícenásobná pochybení, porušování předpisů, hrozící rizika. Takto hodnotí Mezinárodní architektonickou soutěž na novou budovu Národní knihovny 10 právních expertů, které do speciálního týmu jmenovala Národní knihovna a pražský magistrát.

Výsledky vyplývají z dosud nezveřejněných dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici. Oficiálně mají být tyto závěry představeny ve středu.

Tým právníků pracoval více než tři měsíce. Měl odpovědět na otázky, jestli byla soutěž na Kaplického blob v pořádku a zda existují jakákoliv rizika spojená s jeho případnou stavbou.

Tým podle závěrečné zprávy dospěl k názoru, že "došlo k vícenásobným pochybením, nestandardním úkonům či porušením právních předpisů a to především v souvislosti s organizací soutěže a rozhodováním soutěžní poroty". Je o tom přesvědčena část právních expertů.

Jak to tedy je?

Ve zprávě rovněž stojí, že "pochybení mohou vyvolávat právní rizika pro Národní knihovnu ČR, resp. pro stát, jehož je Národní knihovna příspěvkovou organizací." Na tom se shodli všichni zúčastnění.

Aktuálně.cz má k dispozici také všechny zápisy ze zasednání tohoto právního týmu. Z nich vyplývá, že se závěrečná zpráva zcela neshoduje s tím, o čem právníci po tři měsíce diskutovali.

"Jediným výsledkem naší práce je, že jsme se na ničem nedohodli," řekl Aktuálně.cz člen tohoto týmu, který si přál zůstat v anonymitě. Právníci se totiž podle dohody Magistrátu a Národní knihovny nesměli k "problému blob" vyjadřovat.

Dva tábory s rozdílnými názory

Skupina se rozdělila na dva nesmiřitelné tábory a každý trvá na svém: jedni říkají: soutěž byla vadná a existují rizika žalob od neúspěšných soutěžících. Druzí tvrdí opak.

Výsledek právnická esa předali hlavnímu týmu "Národní knihovna". Závěry expertní skupiny, které zpracovala právnička Magistrátu hlavního města Prahy, se v několika bodech neshodují s tím, o čem právníci diskutovali.

Například u otázky "Jaká právní rizika by vyplývala pro které ze zúčastěných subjektů v případě uplatnění práva na náhradu škody za předpokladu, že soutěž trpěla vadami?" ve zprávě stojí:

"Všichni členové skupiny se shodují , že v souvislosti se soutěží existují pro Národní knihovnu... právní rizika. Neshodují se v hodnocení závažnosti takových rizik, minimálně pět vnímá rizika jako neúnosná či velmi závažná".
Právníci se ale podle zápisu spíše vyjadřují v tom smyslu, že odpověd na takovou otázku by byla ryze spekulativní, rizika se podle některých nedají přesně specifikovat.

Právníci, kteří mají blízko k pražskému magistrátu, naopak jasně říkají, že taková rizika jsou. Jasně se takto vyjádřil pouze jeden právník.

Kvůli právníkům nová stížnost

Oficiální výsledky mají být oznámeny ve středu. Už minulý týden podal 1. náměstek Ministerstva kultury František Mikeš podnět antimonopolnímu úřadu. A to právě kvůli nejednoznačným a rozdílným názorům, ke kterým právníci došli.

"Má-li se tedy vynaložit několik miliard z veřejných prostředků na stavbu národní knihovny podle výsledků veřejné soutěže o návrh Nová budova Národní knihovny, nesmí existovat žádná pochybnost, která by mohla v budoucnu tuto několikamiliardovou investici ohrozit," píše se v podnětu.

Foto: Future Systems
Nová stížnost na blob. Verdikt se může oddálit
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

V souvislosti s vyšetřováním kauzy Vrbětice požádala Česká republika o právní pomoc Rusko. Z výbuchů skladů jsou podezřelí ruští vojenští agenti

Zdroj: ČTK
Další zprávy