ÚOHS: Kaplický nemá na knihovnu automatický nárok

Tomáš Fránek
30. 4. 2008 15:55
Svůj postoj neměníme, říká šéf úřadu Martin Pecina
Pohled z výšky.
Pohled z výšky. | Foto: Future Systems

Brno - Bruselští úředníci možná výrazně promluví do sporů o stavbu nové Národní knihovny v Praze.

A na projekt knihovny musí být vypsána nová soutěž podle zákona o veřejných zakázkách. Vypracování projektové dokumentace tedy nemůže být automaticky bez soutěže svěřeno vítězi architektonické soutěže, kterým je architekt Jan Kaplický.

To jsou dva hlavní vzkazy, které ve svém dopise pro ministerstvo kultury se stanoviskem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže poslal šéf úřad Martin Pecina.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Karla Hvížďaly: Chobotnice, výjimka a rychlé peníze 

Ten deníku Aktuálně.cz potvrdil také, že úřad nezmění svoje stanovisko a nebude se znovu zabývat mezinárodní soutěží, ve které Kaplický vyhrál. Národní knihovna při ní využila výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek a úřad to nezpochybnil.

Změnit by to mohlo jen stanovisko z Bruselu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pošle úředníkům Evropské komise posudek vypracovaný Právnickou fakultou v Praze, podle kterého soutěž na stavbu knihovny nebyla v souladu se zákonem.

Pošleme, pro jistotu

Posudek pošle úřad do Bruselu kvůli tomu, že podobný problém v Česku zatím neřešil. "Chceme znát stanovisko komise, jak posuzuje tyto případy, my jsme zatím nic podobného neřešili," řekl Pecina. Ten o tom, že se úřad obrátí do Bruselu informoval v dopise také ministerstvo kultury.

Podle posudku, který si úřad nechal zpracovat profesorem Pavlem Šturmou, vedoucím katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, nemohla Národní knihovna na soutěž využít výjimku.

Podle posudku se Národní knihovna společně s porotou nedržela podmínek a pravidel, které do soutěže stanovila.

Trváme na svém

Pecina ale i přesto, že posudek zaslal do Bruselu, potvrdil, že stále jasně trvá pravomocné stanovisko úřadu, že se soutěží nebude zabývat, žádné nové stanovisko nebo rozhodnutí úřad nevydá.

Ministerstvo kultury i pražský primátor Pavel Bém několikrát uvedli, že o knihovně se nerozhodne dříve než rozhodne antimonopolní úřad.

"Na odpověď z Bruselu můžeme čekat měsíce. A je samozřejmě možné, že stanovisko bude takové, že zahájíme správní řízení. Ale to je zatím jenom hypotetická otázka, pořád platí naše původní stanovisko," uvedl Pecina.

Ministerstvo kultury už dopis do Peciny má, zatím jej ale nečetl ministr Václav Jehlička.

Na to, že soutěž nebyla v souladu se zákonem, upozorňovaly architektonické týmy, které skončily za Kaplickým.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy