Mimořádná zpráva

ÚOHS: Kaplický nemá na knihovnu automatický nárok

Tomáš Fránek
30. 4. 2008 15:55
Svůj postoj neměníme, říká šéf úřadu Martin Pecina
Pohled z výšky.
Pohled z výšky. | Foto: Future Systems

Brno - Bruselští úředníci možná výrazně promluví do sporů o stavbu nové Národní knihovny v Praze.

A na projekt knihovny musí být vypsána nová soutěž podle zákona o veřejných zakázkách. Vypracování projektové dokumentace tedy nemůže být automaticky bez soutěže svěřeno vítězi architektonické soutěže, kterým je architekt Jan Kaplický.

To jsou dva hlavní vzkazy, které ve svém dopise pro ministerstvo kultury se stanoviskem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže poslal šéf úřad Martin Pecina.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Karla Hvížďaly: Chobotnice, výjimka a rychlé peníze 

Ten deníku Aktuálně.cz potvrdil také, že úřad nezmění svoje stanovisko a nebude se znovu zabývat mezinárodní soutěží, ve které Kaplický vyhrál. Národní knihovna při ní využila výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek a úřad to nezpochybnil.

Změnit by to mohlo jen stanovisko z Bruselu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pošle úředníkům Evropské komise posudek vypracovaný Právnickou fakultou v Praze, podle kterého soutěž na stavbu knihovny nebyla v souladu se zákonem.

Pošleme, pro jistotu

Posudek pošle úřad do Bruselu kvůli tomu, že podobný problém v Česku zatím neřešil. "Chceme znát stanovisko komise, jak posuzuje tyto případy, my jsme zatím nic podobného neřešili," řekl Pecina. Ten o tom, že se úřad obrátí do Bruselu informoval v dopise také ministerstvo kultury.

Podle posudku, který si úřad nechal zpracovat profesorem Pavlem Šturmou, vedoucím katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, nemohla Národní knihovna na soutěž využít výjimku.

Podle posudku se Národní knihovna společně s porotou nedržela podmínek a pravidel, které do soutěže stanovila.

Trváme na svém

Pecina ale i přesto, že posudek zaslal do Bruselu, potvrdil, že stále jasně trvá pravomocné stanovisko úřadu, že se soutěží nebude zabývat, žádné nové stanovisko nebo rozhodnutí úřad nevydá.

Ministerstvo kultury i pražský primátor Pavel Bém několikrát uvedli, že o knihovně se nerozhodne dříve než rozhodne antimonopolní úřad.

"Na odpověď z Bruselu můžeme čekat měsíce. A je samozřejmě možné, že stanovisko bude takové, že zahájíme správní řízení. Ale to je zatím jenom hypotetická otázka, pořád platí naše původní stanovisko," uvedl Pecina.

Ministerstvo kultury už dopis do Peciny má, zatím jej ale nečetl ministr Václav Jehlička.

Na to, že soutěž nebyla v souladu se zákonem, upozorňovaly architektonické týmy, které skončily za Kaplickým.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy