Klaus s Valentou si notovali. Musíme se bránit muslimům jako naši předci Turkům

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 5. 2016 19:30
Bývalý prezident strávil den na Slovácku, kam ho pozval senátor a "král hazardu" Ivo Valenta. Oba muže nejvíce spojovala ostrá kritika Evropské unie ohledně migrantů. "Kéž by u nás vznikla nějaká taková strana jako Alternativa pro Německo," přeje si Klaus.
Václav Klaus na fotografii z prosince 2015
Václav Klaus na fotografii z prosince 2015 | Foto: ČTK

Uherské Hradiště – Bývalý prezident Václav Klaus usedá na židli a omlouvá se. "Jsem zvyklý mluvit vestoje, ale dnes mám program tak nabitý, že zůstanu sedět," říká publiku při návštěvě Uherskohradišťska.

Od čtvrtečního rána se opakovaně pouští do přednášky a následné diskuse o dnešní Evropě a českých národních zájmech. Žádná únava ale na něm není vidět – pokaždé by mluvil ještě déle, nebýt napjatého časového rozvrhu. Působí spokojeně, proti sobě má publikum, které se hodně ptá, ale v naprosté většině mu nijak neoponuje.

Navíc vedle něj sedí místní podnikatelský boss, „král hazardu“ a zároveň senátor Ivo Valenta, který Klausovi neoponuje vůbec v ničem. Právě Valenta pozval exprezidenta na návštěvu "svého" Slovácka, které mu chtěl podle svých slov ukázat v celé kráse.

Více než o zdvořilostní návštěvu ale může jít o vzájemné oťukávání. Případné sbližování by mohlo skončit i politickým spojenectvím. Senátor totiž právě tento týden oznámil, že do krajských voleb budou společně kandidovat Strana soukromníků, kterou finančně podporuje, a Svobodní. Valenta je přitom hlavním kandidátem těchto stran na post hejtmana ve Zlínském kraji. A už několikrát avizoval, že se chce příští rok dostat v parlamentních volbách do Poslanecké sněmovny.

"Zatím jsem v politice pořád začátečník," tvrdí Valenta a odmítá, že by se snažil získat Klause pro spolupráci v politice. "Každopádně máme stejné názory, navíc se znal s mým otcem, s nimž měl také stejné názory. Také proto jsem moc rád, že přijel," říká. Podle něj bude hodně záležet na tom, jestli Strana soukromníků a Svobodní půjdou společně také do sněmovních voleb. "Zatím chtějí jít samostatně, a já za ně nemůžu mluvit ani rozhodovat, já jsem pořád v roli podporovatele," dodává.

Při čtvrteční Klausově návštěvě ale bylo zřejmé, že neexistuje nic, v čem by Valenta s exprezidentem a bývalým předsedou vlády nesouhlasil. Stejně tak působil Klaus, který si politické vystupování Valenty pochvaloval.

"Jsem fandou každého, kdo se pokouší bojovat s dnešním 'majstrýmem', který je zabetonovaný ve svých omylech, nechce si je připustit a vzdát se jich a vede nás do záhuby. V tomto smyslu v principu fandím pokusům kohokoliv, kdo je ochoten se tomuto vzepřít, tedy i pokusům pana senátora, " uvedl Klaus na dotaz Aktuálně.cz, zda zvažuje politickou spolupráci s Valentou a Stranou soukromníků.

Zároveň ale přiznává, že by mu byl nejbližší někdo, kdo by se inspiroval politikou Alternativy pro Německo. "Kéž by u nás vznikla nějaká taková strana," přeje si Klaus.

Oba muže nejvíce spojuje ostrá kritika Evropské unie ohledně migrantů. Notují si, jak je důležitá národní identita a tradice a jak velké nebezpečí hrozí od Turků i dalších muslimů.

"Před tisíci lety sem naši předkové hordy Turků nepustili, bylo to těžké, hodně děvčic ze Slovácka bylo odvlečených do Turecka. Teď máme Turkům platit a ještě jim dát víza. To je něco, co musí naše předky zvedat z hrobů," stěžoval si Valenta při jednom ze čtvrtečních setkání s osobnostmi regionu. Klaus souhlasně přikyvoval. "Naši předkové měli sílu a ochotu se bránit. To už dnešní Evropa paní Merkelové – nebo u nás pánů Sobotků – nemá," připojil se exprezident.

A když s ním někdo přece jen výjimečně nesouhlasí, má pro něj pokaždé stejný recept. "Už jste četl naši knížku?" ptá se Klaus a hned mu dává knihu Stěhování národů, kterou napsal s Jiřím Weiglem. "Určitě si ji přečtete, tam všechno důležité najdete," říká Klaus.

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 41 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy