Klaus s Valentou si notovali. Musíme se bránit muslimům jako naši předci Turkům

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 5. 2016 19:30
Bývalý prezident strávil den na Slovácku, kam ho pozval senátor a "král hazardu" Ivo Valenta. Oba muže nejvíce spojovala ostrá kritika Evropské unie ohledně migrantů. "Kéž by u nás vznikla nějaká taková strana jako Alternativa pro Německo," přeje si Klaus.
Václav Klaus na fotografii z prosince 2015
Václav Klaus na fotografii z prosince 2015 | Foto: ČTK

Uherské Hradiště – Bývalý prezident Václav Klaus usedá na židli a omlouvá se. "Jsem zvyklý mluvit vestoje, ale dnes mám program tak nabitý, že zůstanu sedět," říká publiku při návštěvě Uherskohradišťska.

Od čtvrtečního rána se opakovaně pouští do přednášky a následné diskuse o dnešní Evropě a českých národních zájmech. Žádná únava ale na něm není vidět – pokaždé by mluvil ještě déle, nebýt napjatého časového rozvrhu. Působí spokojeně, proti sobě má publikum, které se hodně ptá, ale v naprosté většině mu nijak neoponuje.

Navíc vedle něj sedí místní podnikatelský boss, „král hazardu“ a zároveň senátor Ivo Valenta, který Klausovi neoponuje vůbec v ničem. Právě Valenta pozval exprezidenta na návštěvu "svého" Slovácka, které mu chtěl podle svých slov ukázat v celé kráse.

Více než o zdvořilostní návštěvu ale může jít o vzájemné oťukávání. Případné sbližování by mohlo skončit i politickým spojenectvím. Senátor totiž právě tento týden oznámil, že do krajských voleb budou společně kandidovat Strana soukromníků, kterou finančně podporuje, a Svobodní. Valenta je přitom hlavním kandidátem těchto stran na post hejtmana ve Zlínském kraji. A už několikrát avizoval, že se chce příští rok dostat v parlamentních volbách do Poslanecké sněmovny.

"Zatím jsem v politice pořád začátečník," tvrdí Valenta a odmítá, že by se snažil získat Klause pro spolupráci v politice. "Každopádně máme stejné názory, navíc se znal s mým otcem, s nimž měl také stejné názory. Také proto jsem moc rád, že přijel," říká. Podle něj bude hodně záležet na tom, jestli Strana soukromníků a Svobodní půjdou společně také do sněmovních voleb. "Zatím chtějí jít samostatně, a já za ně nemůžu mluvit ani rozhodovat, já jsem pořád v roli podporovatele," dodává.

Při čtvrteční Klausově návštěvě ale bylo zřejmé, že neexistuje nic, v čem by Valenta s exprezidentem a bývalým předsedou vlády nesouhlasil. Stejně tak působil Klaus, který si politické vystupování Valenty pochvaloval.

"Jsem fandou každého, kdo se pokouší bojovat s dnešním 'majstrýmem', který je zabetonovaný ve svých omylech, nechce si je připustit a vzdát se jich a vede nás do záhuby. V tomto smyslu v principu fandím pokusům kohokoliv, kdo je ochoten se tomuto vzepřít, tedy i pokusům pana senátora, " uvedl Klaus na dotaz Aktuálně.cz, zda zvažuje politickou spolupráci s Valentou a Stranou soukromníků.

Zároveň ale přiznává, že by mu byl nejbližší někdo, kdo by se inspiroval politikou Alternativy pro Německo. "Kéž by u nás vznikla nějaká taková strana," přeje si Klaus.

Oba muže nejvíce spojuje ostrá kritika Evropské unie ohledně migrantů. Notují si, jak je důležitá národní identita a tradice a jak velké nebezpečí hrozí od Turků i dalších muslimů.

"Před tisíci lety sem naši předkové hordy Turků nepustili, bylo to těžké, hodně děvčic ze Slovácka bylo odvlečených do Turecka. Teď máme Turkům platit a ještě jim dát víza. To je něco, co musí naše předky zvedat z hrobů," stěžoval si Valenta při jednom ze čtvrtečních setkání s osobnostmi regionu. Klaus souhlasně přikyvoval. "Naši předkové měli sílu a ochotu se bránit. To už dnešní Evropa paní Merkelové – nebo u nás pánů Sobotků – nemá," připojil se exprezident.

A když s ním někdo přece jen výjimečně nesouhlasí, má pro něj pokaždé stejný recept. "Už jste četl naši knížku?" ptá se Klaus a hned mu dává knihu Stěhování národů, kterou napsal s Jiřím Weiglem. "Určitě si ji přečtete, tam všechno důležité najdete," říká Klaus.

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy