Klaus s Valentou si notovali. Musíme se bránit muslimům jako naši předci Turkům

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 5. 2016 19:30
Bývalý prezident strávil den na Slovácku, kam ho pozval senátor a "král hazardu" Ivo Valenta. Oba muže nejvíce spojovala ostrá kritika Evropské unie ohledně migrantů. "Kéž by u nás vznikla nějaká taková strana jako Alternativa pro Německo," přeje si Klaus.
Václav Klaus na fotografii z prosince 2015
Václav Klaus na fotografii z prosince 2015 | Foto: ČTK

Uherské Hradiště – Bývalý prezident Václav Klaus usedá na židli a omlouvá se. "Jsem zvyklý mluvit vestoje, ale dnes mám program tak nabitý, že zůstanu sedět," říká publiku při návštěvě Uherskohradišťska.

Od čtvrtečního rána se opakovaně pouští do přednášky a následné diskuse o dnešní Evropě a českých národních zájmech. Žádná únava ale na něm není vidět – pokaždé by mluvil ještě déle, nebýt napjatého časového rozvrhu. Působí spokojeně, proti sobě má publikum, které se hodně ptá, ale v naprosté většině mu nijak neoponuje.

Navíc vedle něj sedí místní podnikatelský boss, „král hazardu“ a zároveň senátor Ivo Valenta, který Klausovi neoponuje vůbec v ničem. Právě Valenta pozval exprezidenta na návštěvu "svého" Slovácka, které mu chtěl podle svých slov ukázat v celé kráse.

Více než o zdvořilostní návštěvu ale může jít o vzájemné oťukávání. Případné sbližování by mohlo skončit i politickým spojenectvím. Senátor totiž právě tento týden oznámil, že do krajských voleb budou společně kandidovat Strana soukromníků, kterou finančně podporuje, a Svobodní. Valenta je přitom hlavním kandidátem těchto stran na post hejtmana ve Zlínském kraji. A už několikrát avizoval, že se chce příští rok dostat v parlamentních volbách do Poslanecké sněmovny.

"Zatím jsem v politice pořád začátečník," tvrdí Valenta a odmítá, že by se snažil získat Klause pro spolupráci v politice. "Každopádně máme stejné názory, navíc se znal s mým otcem, s nimž měl také stejné názory. Také proto jsem moc rád, že přijel," říká. Podle něj bude hodně záležet na tom, jestli Strana soukromníků a Svobodní půjdou společně také do sněmovních voleb. "Zatím chtějí jít samostatně, a já za ně nemůžu mluvit ani rozhodovat, já jsem pořád v roli podporovatele," dodává.

Při čtvrteční Klausově návštěvě ale bylo zřejmé, že neexistuje nic, v čem by Valenta s exprezidentem a bývalým předsedou vlády nesouhlasil. Stejně tak působil Klaus, který si politické vystupování Valenty pochvaloval.

"Jsem fandou každého, kdo se pokouší bojovat s dnešním 'majstrýmem', který je zabetonovaný ve svých omylech, nechce si je připustit a vzdát se jich a vede nás do záhuby. V tomto smyslu v principu fandím pokusům kohokoliv, kdo je ochoten se tomuto vzepřít, tedy i pokusům pana senátora, " uvedl Klaus na dotaz Aktuálně.cz, zda zvažuje politickou spolupráci s Valentou a Stranou soukromníků.

Zároveň ale přiznává, že by mu byl nejbližší někdo, kdo by se inspiroval politikou Alternativy pro Německo. "Kéž by u nás vznikla nějaká taková strana," přeje si Klaus.

Oba muže nejvíce spojuje ostrá kritika Evropské unie ohledně migrantů. Notují si, jak je důležitá národní identita a tradice a jak velké nebezpečí hrozí od Turků i dalších muslimů.

"Před tisíci lety sem naši předkové hordy Turků nepustili, bylo to těžké, hodně děvčic ze Slovácka bylo odvlečených do Turecka. Teď máme Turkům platit a ještě jim dát víza. To je něco, co musí naše předky zvedat z hrobů," stěžoval si Valenta při jednom ze čtvrtečních setkání s osobnostmi regionu. Klaus souhlasně přikyvoval. "Naši předkové měli sílu a ochotu se bránit. To už dnešní Evropa paní Merkelové – nebo u nás pánů Sobotků – nemá," připojil se exprezident.

A když s ním někdo přece jen výjimečně nesouhlasí, má pro něj pokaždé stejný recept. "Už jste četl naši knížku?" ptá se Klaus a hned mu dává knihu Stěhování národů, kterou napsal s Jiřím Weiglem. "Určitě si ji přečtete, tam všechno důležité najdete," říká Klaus.

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy