Kupte si Klause. Světová agentura nabízí přednášku českého exprezidenta za milion a půl

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 4. 2016 0:00
Exprezident Václav Klaus pokračuje v byznysu, který rozjel už v dobách, kdy seděl na Pražském hradě. Jeho kalendář je plný přednášek a vystoupení na konferencích v Česku i zahraničí. Bývalého českého politika nabízejí i zahraniční agentury a cení ho vysoko - až na 1,6 milionu za přednášku. Klaus je ale ohledně svých výdělků stejně tajnůstkářský jako v dobách, kdy byl ještě ve funkci hlavy státu.
Václav Klaus na jedné ze svých letošních přednášek.
Václav Klaus na jedné ze svých letošních přednášek. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - "Loď je tak velká, že člověk moře moc nevnímá, ale sedět venku na palubě a psát tyto zápisky je úžasný pocit," pochvaloval si český exprezident Václav Klaus luxusní zázemí konference v Maroku, kde před třemi týdny přednášel o problémech Afriky v současném světě.

Na pětidenní akci na opulentní výletní lodi běžný účastník platí vstupné, a to nemalé. Základní "sazba“ činí v přepočtu 67 tisíc korun. Organizátoři konference na dotaz Aktuálně.cz tvrdili, že Václav Klaus zrovna do této akce investoval svůj čas a zkušenosti zadarmo. Exprezident však má ambice za své řečnění pobírat vysoké honoráře - anglická společnost Speakers Associates jeho přednášku nabízí za poplatek od 670 tisíc do 1,67 milionu.

Angličané nejsou jediní, českého exprezidenta na svých stránkách propaguje také americká APB Speakers. A na dotaz, zda Klaus s těmito společnostmi skutečně spolupracuje, doplnil jeho spolupracovník Petr Macinka ještě třetí agenturu: "Ve výčtu vám ještě chybí London Speakers Bureau.“

V ceníku Speakers Associates se Klaus nachází v téměř nejdražší kategorii mluvčích, které si lze najmout. Za vyšší cenu, která se sděluje pouze na vyžádání, tato agentura nabízí například někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova.

Mnohem vyšší částky - až kolem pěti milionů - pak pobírají třeba američtí exprezidenti. Za stejnou nebo dokonce nižší cenu jako Klaus je k mání třeba polský exprezident Lech Walesa či někdejší německý vicepremiér Joschka Fischer.

Klaus: neobvyklý případ

Vydělávat na placených přednáškách je mezi bývalými politiky běžné. Klausův případ je ale krajně neobvyklý tím, že jeho jméno v komerčních agenturách figurovalo už v době, kdy byl ve funkci a pohyboval se tak na hraně střetu zájmů. Český prezident navíc na rozdíl od svých západních kolegů nemusí přiznávat majetek, a bylo tak nemožné zjistit, kolik hlava státu od soukromého byznysu bere.

A sdílnější Klaus není ani nyní, když už v politice aktivně nepůsobí a na jeho úspěších na konferencích tak není nic sporného. "Jedná se o soukromé aktivity exprezidenta Václava Klause,“ odmítá Macinka otázky, jak Klausovi jeho přednášky vynášejí.

Další z Klausových blízkých spolupracovníků a bývalý šéf jeho prezidentské kanceláře Jiří Weigl si však pochvaluje, že o Klause je téměř stejný zájem jako za dob jeho funkce. "Nám připadá, že se téměř nic od té doby nezměnilo, o pana prezidenta je stále velký zájem, a proto kromě práce v Institutu Václava Klause cestujeme po Česku i světě,“ uvedl Weigl.

Klausův kalendář je skutečně plný akcí od obřích komerčních konferencí, jako byla ta marocká, přes přednášky na univerzitách až po malé soukromé debaty, jako je třeba setkání Aquapalace VIP Clubu v Čestlicích. Klaus také jezdí na akce spojené s představiteli Ruska, například na konferenci na Rhodosu, kterou rok před ním navštívil úřadující prezident Miloš Zeman, či konference v ruském Soči a Petrohradu.

Za které z nich dostává Klaus zaplaceno a kolik, nechtějí většinou komentovat ani organizátoři akcí. Například letos v únoru Klaus přednášel v Brně manažerům přepravní společnosti DHL Express. Zástupci firmy sice ochotně popisují, jak těžké bylo Klause získat, zda mu zaplatili, ale neřeknou, "Tuhle otázku bych rád nechal bez odpovědi,“ uvedl pouze mluvčí Jan Tic.

Zahraniční agentury nabízejí Klausovy přednášky o ekonomických otázkách, v poslední době ale exprezident často vystupuje i na téma migrace a zároveň u toho propaguje svou knihu Stěhování národů s.r.o. Právě uprchlíků se týkalo Klausovo nejnovější "politické“ vystoupení, když v březnu na mítinku podpořil německou protiuprchlickou stranu AfD.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy