Praha - Z tisíců lidí, kteří se obrátili v posledních šesti letech na Hrad s žádostí o milost upělo jen 240 z nich.
Prezident Václav Klaus se nikdy netajil rezervovaným vztahem k "božskému" institutu milosti a šetří jím i v druhém volebním období.
Za rok 2008 udělil podle dostupných informací pardon v třiatřiceti případech.
V jednom případě ovšem prezident upustil od bezkonfliktního přístupu, který v otázce milostí doposud zastával - omilostnil Emila Novotného, který byl v polovině devadesátých let v Thajsku odsouzen za pašování pěti kilogramů heroinu na padesát let vězení.
U Novotného nebyly žádné "humanitární" důvody, které Klause obvykle k milosti vedou. Novotný mohl vězení opustit po třinácti letech, podle prezidentova mluvčího totiž čin spáchal velmi mladý a velkou část trestu si odpykal v tvrdých podmínkách thajské věznice.
Polednová milost nedostala
Klaus naopak nevyhověl žádosti o milost pro bývalou komunistickou prokurátorku Ludmilu Brožovou Polednovou. "Náš nezávislý soud rozhodl a udělení milosti by tento závažný krok naší justice ve vztahu k naší tragické minulosti negovalo," zdůvodnil své rozhodnutí. Dodal také, že nikdo nemůže považovat jediný rozsudek nad "starou ženou" za vyrovnání se s minulostí.
Vedle podobných vážných případů řešila prezidentská kancelář loni i jeden víc než kuriózní případ - trestní stíhání muže, který se na internetu snažil prodat kyčelní kloub, který údajně lékaři vyoperovali samotnému Klausovi. Ten trestní stíhání zastavil.
Velká politika i lidské osudy
Klaus svou práci s milostmi zmínil i v kandidátském projevu před prezidentskou volbou. Uvedl, že spojuje aktivitu ve velké politice s "vnímáním individuálních a hluboce lidských problémů jednotlivých občanů naší země".
"I když prezident důvody svého rozhodnutí vysvětlovat nemusí, každou jednotlivou milost jsem veřejně zdůvodnil. Za pět let jsem udělil 195 milostí a ačkoli jde o záležitost vysoce citlivou, nejen veřejnost, ale ani politici či média tato má rozhodnutí nikdy nezpochybňovali," řekl Klaus poslancům a senátorům.