Klaus k 17. listopadu: Málo hájíme národní suverenitu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 11. 2011 13:50
Odpoledne se v Praze a Brně demonstrovalo proti vládním reformám
Václav Klaus hovoří na pietním shromáždění u Hlávkovy koleje.
Václav Klaus hovoří na pietním shromáždění u Hlávkovy koleje. | Foto: ČTK

Praha - Česko si připomíná výročí studentských demonstrací 17. listopadu v letech 1939 a 1989.

Zatímco prezident, premiér a další vrcholní politici této příležitosti využili k tradičnímu pokládání věnců a přednášení projevů, opozice a odbory chystají na odpoledne demonstrace proti vládním reformám.

Václav Klaus přišel dopoledne položit kytici k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze v doprovodu premiéra Petra Nečase a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové.

Transformaci české společnosti po roce 1989 označil za úspěšnou a dodal, že nespokojenosti k demokracii patří.

"Náš úkol byl ne zajistit každému štěstí a bohatství, náš úkol byl změnit politický, ekonomický, sociální systém z komunismu v něco docela jiného a to se stoprocentně podařilo," uvedl prezident a dodal, že nespokojenost patří k lidské povaze.

"Kdyby byli všichni se vším spokojeni, tak svět končí, protože by nebyla sebemenší motivace něco dělat", dodal. Jeden z občanů mu pak svou nespokojenost přišel na Národní třídu předvést osobně. Mával transparenty "20 let demokratických zlodějů" a "Rozkradení republiky Klausem" a na hlavu státu pořvával "Hanba".

Ke stavu české společnosti se vyjádřil i Petr Nečas. Za největší problém považuje korupci. "Je to rakovina, která rozežírá útroby demokratického státu, úkolem politiků je zužovat prostor pro korupci a každého jednotlivého politika nebýt zkorumpovaný," řekl 17. listopadu premiér.

Foto: Jan Langer

Klaus: Inteligence už není to, co bývala

Klaus se během svátečního dopoledne stihl ukázat i na pietním shromáždění U Hlávkových kolejí v Praze. Vyzdvihl odvahu studentů v roce 1939 a zdůraznil, že tehdy byla situace ještě dramatičtější než před dvaadvaceti lety.

"V roce 1989 už byl komunismus v koncích a ke zhroucení mu stačil malý náraz, v roce 1939 byl nacismus na vrcholu svých sil. Proto i následky byly odlišné," řekl Klaus.

Poprava devíti studentů, odvlečení stovek studentů do koncentračních táborů a uzavření českých vysokých škol, které následovalo po demonstraci, podle něj  ukázalo záměry německých okupantů zcela otevřeně.

"Nacisté správně pochopili, že pro porobení našeho národa je překážkou česká inteligence, která byla tehdy - asi více než dnes - strážcem naší národní suverenity, svobody a demokracie a která uchovávala a aktivně šířila odkaz Masarykovy republiky," zdůraznil prezident.

Připomněl také velký ohlas, který měl tragický osud českých studentů ve světě, i to, že už za rok poté 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.

 

Právě se děje

Další zprávy