Praha - Nejznámější panenka světa Barbie přišla o svého dlouholetého partnera Kena.
Tedy jen v nové kampani mezinárodního sdružení Greenpeace, která tím chce upozornit na devastaci deštného pralesa.
Organizace zjistila, že obaly pro panenku se vyrábějí ze dřeva z indonéských pralesů, které jsou domovem i mnoha ohrožených druhů, jako je tygr sumaterský, orangutan nebo slon sumaterský.
V krátkém videu, které je součástí celosvětové kampaně, Greenpeace natočili, jak se Ken s Barbie rozešel, když zjistil, že se jeho partnerka "obléká" do indonéského pralesa.
A na sídlo hračkářské společnosti Mattel v Los Angeles pověsili aktivisté velký transparent s nápisem "Barbie, je konec. Nechodím s holkou, která podporuje kácení pralesů".
Ročně zmizí milion hektarů
"Parodií na proslulý pár snů tak chceme poukázat na závažný problém odlesňování světových pralesů a provázanosti světových značek s firmami, které bezohledně ničí vzácné biotopy a životní prostředí řady ohrožených druhů i místních obyvatel závisejících na pralese," uvedla Lucie Jakešová, mluvčí české pobočky Greenpeace.
Podívejte se na video Greenpeace, jak se Ken rozchází s Barbie:
"Indonéský deštný prales je jedním z nejrychleji devastovaných na světě. Tamní vláda odhaduje, že každým rokem je vykáceno přes milion hektarů pralesa," dodala Jakešová.
Deštné pralesy pomáhají likvidovat i Češi
Na kácení deštných pralesů se přitom nepřímo a většinou nevědomky podílejí i Češi. Tím, že si kupují tamní výrobky. Nejde přitom jen o krabice s Barbie, ale třeba i tím, že jí vepřové a kuřecí maso z českých velkochovů.
Jako krmivo pro tato zvířata se totiž používá i sója vypěstovaná na plantážích, kde původně rostl tropický prales. Do Česka se dovážejí stovky tisíc tun sóji z Jižní Ameriky. "Česká" sója se v Argentině a Brazílii pěstuje na ploše stejně velké, jako jsou okresy Hodonín a Břeclav dohromady.
Kvůli plantážím se sójou mizí vzácné jihoamerické savany se spoustou unikátních živočichů a rostlin, kácí se pralesy, pesticidy otravují půdu, vodu a zabíjejí místní domorodce, anebo způsobují předčasné porody a vrozené vady. Jen v brazilském státě Piaui bylo v roce 2005 nahlášeno 65 případů otrav, z toho patnáct smrtelných.
"Naše spotřební chování může mít vliv i daleko za českými hranicemi," konstatovala Lenka Kaspříková z Hnutí Duha.
Sója je velmi vhodným a rozšířeným krmivem pro zvířata. Hnutí Duha uvedlo, že chovy prasat a drůbeže spotřebují 73 procent sóji v celé Evropské unii. Česko přitom od počátku 90. let dovoz sóji zdvojnásobilo.
Deštný prales v hračkářstvích
Na podobný problém ukazuje i nová kampaň Greenpeace. Forenzní testy vláken podle organizace prokázaly, že obaly panenky Barbie pocházejí právě z indonéských deštných pralesů.
"Detektivové" z Greenpeace následně zjistili, že Mattel spolu s dalšími předními výrobci hraček, jako je Disney, Hasbro nebo Lego, odebírají obaly od společnosti Asia Pulp and Paper (APP), u níž už bylo podle ekologického sdružení několikrát prokázáno, že používá dřevo z pralesů na různé výrobky včetně obalů.
"Barbie nesmí být balena do indonéského pralesa. Mattel musí přestat nakupovat obalový materiál od APP, nechvalně proslulého ničitele indonéských deštných pralesů, kterému byla již mnohokrát prokázána devastace indonéského deštného pralesa kvůli obalům, které nakonec stejně skončí v odpadkovém koši," uvedl Bustar Maitar, vedoucí kampaně Greenpeace za záchranu indonéských pralesů.