Nový zákon umožní ještě větší kácení v Amazonii

Václav Viták
26. 5. 2011 7:27
Ekologové se bojí, že nový zákon ještě více ohrozí amazonský ekosystém

Brasilia - Dolní komora brazilského Kongresu schválila zákon, který má dát malým farmářům v Amazonii možnost volněji nakládat s jejich půdou v deštných pralesích.

Vlastníci menších farem do 400 hektarů by mohli obdělávat i půdu blízko říčních břehů a odlesňovat vrcholky kopců.

Ochránci životního prostředí varují, že tyto změny povedou k záplavám, rozsáhlé erozi a zanášení řek, což způsobí amazonskému deštnému pralesu velké škody.

Zákon kromě uvolnění pravidel pro nakládání s lesním fondem v Amazonii počítá také se zrušením tvrdých pokut za nezákonné odlesňování.

Amnestie by se však měla týkat pouze těch farmářů a dřevorubců, kteří ilegálně káceli nebo vypalovali les před rokem 2008. Na pozdější přečiny se již odpuštění finančních postihů nevztahuje.

Zákonodárci se ale nakonec při tvorbě této normy vzdali záměru zrušit veškerá omezení týkající se kácení lesa na malých farmách, proti kterému ochránci životního prostředí bojovali nejvíce.

Tlak ze strany farmářů na uvolnění pravidel pro nakládání s půdou v Amazonii je enormní. Brazilské ministerstvo zemědělství tvrdí, že zákony na ochranu přírody brání zemi využít svůj ekonomický potenciál.

Brazílie je po USA druhým největším zemědělským producentem, ačkoli podle tvrzení ministerstva využívá pouze třetinu své úrodné půdy.

Brazilští farmáři tvrdí, že by mohli snadno vyprodukovat více než jejich konkurenti v USA, pokud by jim nesvazovaly ruce zákony.

Boj na život a na smrt

Ochránci životního prostředí ale namítají, že zákon jen vyzývá k ještě většímu porušování zákonů.

"Navrhovaná amnestie jen posiluje dlouhodobou brazilskou tradici legalizování nelegálního. Lidé věří, že mohou nezákonně odlesňovat, protože dříve či později jim bude všechno odpuštěno," citoval list The Guardian Philipa Fearnsidea z vládního Národního institutu pro výzkum Amazonie.

Zákon musí ještě schválit brazilský senát a očekává se, že se tam o něj na rozdíl od dolní komory svede velká bitva.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová navíc hodlá vetovat zamýšlenou amnestii pro ty, kdož v Amazonii před rokem 2008 nelegálně mýtili nebo vypalovali lesy.

Nezákonné odlesňování a těžba ničí amazonský ekosystém.
Nezákonné odlesňování a těžba ničí amazonský ekosystém. | Foto: Portal Apui

Farmáři ale namítají, že amnestie je oprávněná, protože mnozí z nich vyklučili svou půdu ještě předtím, než byly zavedeny limity pro kácení.

Spor mezi farmáři a dřevorubci na jedné straně a ochránci Amazonie si navíc vyžádal další oběti na lidských životech.

V úterý byl zavražděn známý brazilský ekologický aktivista José Cláudio Ribeiro da Silva a jeho žena Maria do Espírito Santo.

Neznámí útočníci je zastřelili u jejich domu v brazilském státě Pará. Da Silva dostával opakovaně výhružky smrtí a již před půl rokem předpověděl, že bude zavražděn.

Řekl však také, že ani strach ho neumlčí a dokud bude schopen chodit, bude bojovat proti všem, kdo ničí amazonský deštný prales.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy