Poláka v letadle zneškodnila neznámá jednotka. Vzešla z odstřelovačů, hlídá terminál i VIP návštěvy

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
3. 1. 2017 18:30
Jsou mediálně neznámí, přitom jako jedni z mála v České republice dokážou osvobodit celé letadlo. Oddělení mobilního zásahu spadající pod cizineckou policii v pátek zneškodnilo i staršího Poláka, který v letu ze španělského Las Palmas do Varšavy hrozil bombou. Vzešli z elitních odstřelovačů, a za úkol tak mají i hlídat důležité lidi, kteří vystoupí na pražském letišti.
Oddělení mobilního zásahu
Oddělení mobilního zásahu | Foto: Archiv Oddělení mobilního zásahu

Praha – Na starém letišti v Ruzyni stojí boeing se 168 lidmi na palubě. Hustou mlhu kolem stroje pravidelně protíná monotónní blikání majáčků. Na palubě starší Polák hrozí bombou a s personálem letadla odmítá komunikovat. Na akci se připravují specialisté z cizinecké policie z Oddělení mobilního zásahu, jehož členové jsou na podobné situace speciálně cvičení.

Určují místo, kde se muž nachází. Pak čtyřčlenný tým s černými kuklami hasiči opatrně plošinou vysadí ke dveřím letadla – zazní rozkaz a jednotka vniká dovnitř a Polák je zatčen. Nemá čas se pomalu ani bránit.

Přibližný průběh pátečního zásahu nepříliš mediálně známé jednotky popsal Aktuálně.cz šéf útvaru Martin Silovský. Konkrétní však kvůli probíhajícímu vyšetřování být nemohl.

"Pokud se bavíme o aktu terorismu, ten spadá pod Útvar rychlého nasazení, všechno ostatní jde pod nás. Připravujeme se ale na vše. Situace se může změnit. Třeba se objeví další člověk a začne střílet. Tehdy jde o terorismus. Nemůžeme pak odejít," popsal Silovský.

Podobný zásah jako v pátek proti Polákovi ale podle něj není moc častý. "Neděje se to každý den," dodal.

Odstřelování v krvi

Útvar vznikl v roce 2010 z elitních odstřelovačů, kteří od devadesátých let patřili pod Odbor specializovaných činností. Oddělení mobilního zásahu nyní sídlí kousek od ruzyňského Terminálu 1 a vždy čtyři policisté z útvaru jsou přímo na letišti. Službu drží nepřetržitě 24 hodin a jeden ze čtveřice musí být vždy odstřelovač.

Když hrozí nebezpečí u letadla nebo i v prostorách terminálu, zasahují. Jednotka pomáhá i při ochraně důležitých lidí na letišti. V akci byli například i při příletu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Kolik má jednotka členů, policie neuvádí. „To z taktických důvodů nebudeme sdělovat,“ říká mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. 

Oddělení mobilního zásahu chrání Letiště Václava Havla. Umí zasahovat i v letadlech.
Oddělení mobilního zásahu chrání Letiště Václava Havla. Umí zasahovat i v letadlech. | Foto: Archiv Oddělení mobilního zásahu

Tým se snaží reagovat i na aktuální hrozby. Vyhodnocuje třeba útoky na jiných letištích v Evropě i ve světě a chce se z nich poučit. Naposledy třeba analyzovali taktiku teroristů útočících v červnu na terminálu v Istanbulu. Hledali způsob, jak zneškodnit teroristu v sebevražedné vestě. Nepřesná střelba by totiž mohla způsobit detonaci.

K tréninku jim pomáhá i supermoderní střelnice, kterou mají k dispozici od posílení bezpečnostních opatření v roce 2015. Ta umožní simulovat teroristické útoky v prostorách největšího českého letiště. Dále mají k dispozici dva vozy. Jeden z nich je pancéřovaný a musí zvládnout i jízdu ve složitém terénu. „Letiště není jen terminál,“ upozorňuje Silovský.

Občas trénují i s týmy z ciziny. „Teď jsme cvičili se zahraniční složkou, o které nemohu mluvit. Na našem letišti se simulovaly všechny útoky, které proběhly v řádu 10 až 15 let,“ prozradil Silovský.

 

Právě se děje

Další zprávy