Šéf tajné služby: Na Vrbětice Rusko reagovalo už před zveřejněním, připravilo se

ČTK ČTK
5. 5. 2021 8:47
Kybernetickým prostorem se začala šířit proruská kampaň podkopávající českou verzi událostí v kauze Vrbětic ještě před tím, než premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček zprávu oznámili veřejnosti. Hospodářským novinám to v rozhovoru řekl ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Rusové podle něj s předstihem věděli, že Česko má důkazy o zapojení jejich agentů do explozí muničních skladů.
Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun
Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun | Foto: ČTK

Podle několika zdrojů webu Seznam Zprávy byl Beroun jedním z účastníků schůzky na ministerstvu vnitra 15. dubna, na které Hamáček sdělil plány své cesty do Moskvy. Na dotaz HN, zda má informace o tom, že Hamáček či Babiš zvažovali informace o Vrběticích nezveřejnit, odpověděl "ne". Jednoslovným "nikdy" pak odpověděl na dotaz, zda by doporučil kterémukoli z ústavních činitelů cestu do Ruska v době od prvních informací o kauze Vrbětice až po zveřejnění případu.

"Jednoznačně vidíme zvýšenou aktivitu různých proruských sociálních sítí, dezinformací a zkreslených interpretací faktů. Dokonce to bylo vidět s předstihem, než došlo k vlastnímu oznámení toho případu. Takže Rusové na to zjevně byli připravení a přizpůsobili tomu svou strategii," řekl HN Beroun.

Kybernetický prostor je podle Berouna odrazem běžného života a společnosti. Odehrávají se v něm rizika či konflikty, která se odrážejí v reálném světě. "Někdy je to dokonce indikátor toho, co se teprve bude dít. Často jde o úvodní fázi událostí, k nimž dojde ve společenském a politickém životě," zmínil.

"Obecně se k Vrběticím nechci vyjadřovat. Je to případ, který se zpracovává trestněprávně a zpravodajské služby se k tomu snaží sehnat co nejvíc informací. Když tyto dva procesy běží souběžně, tak je velmi citlivé se k tomu vyjadřovat, aby vyšetřování zůstalo objektivní a probíhalo utajeným způsobem," řekl listu Beroun.

Vicepremiér Hamáček chtěl podle serveru Seznam Zprávy při své neuskutečněné dubnové cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček to popírá. Část opozice jej vyzvala k demisi, Hamáčka naopak podpořili nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či velvyslanec ČR v Moskvě Vítězslav Pivoňka. Sněmovna o případu začala v utajeném režimu jednat v úterý odpoledne za účasti šéfů tajných služeb či Pavla Zemana. Debatu poslanci nedokončili. Kdy bude pokračovat, není jasné.

Jan Beroun stojí v čele vojenského zpravodajství od roku 2014. V minulosti absolvoval Akademii americké FBI, působil u kriminální policie, pracoval pro z Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Loni na podzim ho prezident Miloš Zeman jmenoval generálmajorem.

Pavel Zeman o uzavřeném jednání sněmovny: Styděl jsem se (4. 5. 2021):

Nejvyšší státní zástupce Zeman o uzavřeném sněmovním jednání: Styděl jsem se | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy